Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екрем Хасан: До петък в университета, в събота и неделя – във фермата в Ардино

| обновено на 15.04.25 в 11:53



Екрем Хасан е на 24 години, от Ардино е. През седмицата той учи магистратура по специалността „Електротехника“ в Техническия университет – филиал Пловдив. А в почивните дни се връща в Ардино, където заедно с вуйчо си отглеждат млекодайни крави. Завършва гимназията в своето родно Ардино. Още в десети клас започва да се интересува кои са най-търсените, най-перспективните и най-добре платените професии. Преценява, че точно електроинженерството отговаря на неговите интереси. Знанията, които получава в гимназията в Ардино са напълно достатъчни да успее на приемния изпит и да го приемат в желаната специалност.

На момчето от Родопите му допаднала електротехниката, свързана със средно и високо напрежение. И от втори курс печели стипендия от държавното предприятие Енергиен системен оператор, за когото се очертава да работи по договор 5 години. Студентът Екрем Хасан чрез високия си успех се е преборил и за още една стипендия, която се дава на отличните студенти. Отделно от нея Техническият университет – филиал Пловдив му изплаща и целева стипендия за специалността, която учи – електротехника, пише Михаил Ванчев - журналист, консултант на Технически университет - филиал Пловдив .

Електроинженерът не бива да греши.

Инженер Екрем Хасан е бил „удрян“ от ток, но както сам казва е реагирал навреме и няма последствия за здравето му. Той е категоричен: „В моята област на електротехниката има непоправими грешки и това трябва да се знае от всеки инженер. Една грешка може да бъде фатална за човешки живот. За да не допускаме такива грешки нашите преподаватели винаги ни предупреждават за различните рискове в електротехническата практика. От сън да ни вдигнат да знаем, че не можем да работим с техника, която е под напрежение. Трябва да тестваме работата, която сме свършили. Когато става въпрос за опасност за човешки живот контролът е висок. Досега съм работил само на ниво на напрежение от 220 волта. Със сигурност ще ми се наложи да работя и с много по-високо напрежение.“

В момента инженерният интерес на студента от Техническия университет – филиал Пловдив е насочен към електрическите подстанции и електрическите централи. Заедно със студентите си ходи на наблюдения в АЕЦ Козлодуй, както и в много водноелектрически и фотоволтаични централи. Тук в Техническия университет – филиал Пловдив Екрем Хасан работи и по монтажа на фотоволтаични панели на покрива на висшето учебно заведение.

Всяка събота и неделя Екрем пътува до родното Ардино, където от няколко години се занимава с животновъдство. Заедно с вуйчо си построяват в Ардино нова сграда, в която е тяхната ферма за млекодайни крави. Започват с малко животни, а сега имат тридесетина крави. Около домът им всичко е гори, ливади, пасища – районът н е доста благоприятен за животновъдство. А като инженер той има идея в един момент  да поставят фотоволтаик върху покрива на фермата и вярва, че ще бъде добра инвестиция.


Чуйте цялото интервю с Екрем Хасан в прикачения файл


По публикацията работи: Гинка Динчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отец Гарена: Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград

На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва  църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..

публикувано на 06.05.25 в 14:44

Възродиха традицията "мартъфал" в Чернооченско

Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа  в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..

публикувано на 06.05.25 в 14:16

Изкуство с кауза: Надя Пеовска открива изложба в Свиленград

Днес- 2ри май в Свиленград ще бъде открита нова изложба на талантливата бургаска художничка Надя Пеовска. Член на Съюза на българските художници и Малтийското общество на изкуствата, тя е добре позната не само у нас, но и в чужбина. Нейни картини са част от частни колекции в САЩ, Канада и Гърция, а една от тях - "Годеж" - е включена в културното..

публикувано на 02.05.25 в 12:13
Мухарем Алиосман

С маето в Горна крепост започват пролетните събори на алианите

За алианите в Източните Родопи настъпват празнични дни. От 1 май започват традиционните пролетни събори - маета, на религиозната общност. Те се провеждат на открито, край гробниците (тюрбетата) на мюсюлманските светци в региона, пазят традициите на населението още от средновековното му минало и до днес събират стотици хора от близо и далеч.  "Това..

публикувано на 30.04.25 в 15:43
Д-р Христо Панковски и д-р Юлия Кючукова

Липсата на профилактика за детското орално здраве води до проблеми

От години в България липсва профилактика на оралното здраве на децата, организирана от държавата или от лекарския съюз. Това е един от мотивите на двама млади лекари – д-р Юлия Кючукова и д-р Христо Панковски, специалисти по дентална медицина и орална хирургия, да се включат в кампанията "Детско здраве" в Кърджали за високоспециализирани..

публикувано на 30.04.25 в 13:41
Илхан Кючюк

Илхан Кючюк към ЕК: Отворете пътя Рудозем–Ксанти

Председателят на Правната комисия в Европейския парламент и български евродепутат Илхан Кючюк официално сезира Европейската комисия относно блокирането на напълно завършения Граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Рудозем–Ксанти“ от страна на Република Гърция. На фона на факта, че България вече е пълноправен член на Шенгенското..

публикувано на 30.04.25 в 12:41
д-р Габриела Минова

Първият преглед при уролог – до двегодишна възраст

Въпреки че не е предвиден като задължителен, преглед при уролог трябва да се направи до около двегодишна възраст на детето, особено при момченцата . Препоръката даде в интервю за Радио Кърджали детският уролог д-р Габриела Минова, завеждащ отделение по урология към Университетска многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Н. И...

публикувано на 29.04.25 в 17:29