Страстната седмица е последната седмица от земния живот на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва на Великден – денят, в който се празнува Христовото Възкресение.
Всеки ден от тази седмица се нарича велик – Велики понеделник, Велики вторник и така нататък до Велика събота.
На всеки един ден от Страстната седмица се извършват специални служби от църквата. " Това е седмица на страданията, прелюдия към вечния живот.", каза отец Кирил Делчев от храма "Свето Успение Богородично" в кърджалийския квартал Гледка.
Свещеникът допълни: " Всеки един ден от нея е наречен Велик и Свят, и през всеки един един от тях църквата възпоменава, чрез специалните си богослужения, пътя на Христос към Голгота - страданията, изкупителното му дело на кръста."
През Страстната седмица богослуженията са наситени с трогателни и поучителни евангелски четива и песнопения и особени църковни последования.
През всичките дни от Страстната седмица църквата има тържествени богослужения, припомнящи евангелието.
Свещеникът напомни, че първите три дни - понеделник, вторник и сряда са наречени за почистване на къщата.
На Велики четвъртък се боядисват яйцата. Първото винаги е в червено.
На Велики четвъртък се извършва и Тайната вечеря на Христос с 12-те апостоли, по време на която той предсказва смъртта си предателството на Юда. На този ден свещениците изнасят кръста от олтара, което символизира носенето му от Христос към Голгота.
Сутринта на Велики петък Христос е разпънат на кръста. Тогава изрича знаменителните думи „Отче, прости им, защото не знаят какво правят“, „Отче, в Твоите ръце предавам духа Си“, „Истина ти казвам, днес ще бъдеш с Мене в рая“.
Погребан е в каменен саркофаг, в пещера пред която властите оставят стража и огромен камък на входа ѝ. По време на богослужението от олтара се понася плащеницата, с която е завито тялото на Христос след свалянето му от кръста и се извършва опелото му. На вечерното богослужение с нея се обикаля около храма и символично се извършва погребението му. Миряните минават под плащеницата.
Интервюто със свещеник Кирил Делчев от храма "Свето Успение Богородично" в Кърджали чуйте в прикачения файл.
Кулинарният фестивал "Вкусните гозби на Източните Родопи" ще се проведе в рамките на ФАРМФЕСТ 2025 в Момчилград - на 25 май. Ще бъдат представени най-интересните и необичайни храни от Родопите. Организатор на кулинарния фестивал е Гражданска инициатива "Кулинарните фестивали на България", съобщи пред Радио Кърджали Стоян Стоянов от..
Бюджетът на община Ардино е малко по-голям в сравнение с миналогодишния и е в размер на 24 627 882 лв. За делегираните от държавата дейности са предвидени 13 873 088 лв., а за местни дейности - 10 754 794 лв. С 25 гласа „за“, 3 „против“ и един „въздържал се“ Общинският съвет гласува финансовата рамка за 2025 година на редовното си майско..
Ученици от ОУ " Св.Св. Кирил и Методий" ще бъдат гости на Регионалния исторически музей в Кърджали на 20 май по повод Световният ден на пчелите. "Нашата цел е да ги вкараме в необятния свят на пчелите, да ги запознаем с това, защо 20 май именно е избран като дата, както и с биологията на пчелите.", каза уредникът Галена Вълова . Специалният..
Държавата да обърне по-сериозно внимание на младите земеделци. Всичко поскъпва от година на година - и разсадите, и торовете, и осигуровките, а цената на продукцията остава една и съща.Това коментира в ефира на Радио Кърджали Добри Желев от село Крепост, който отглежда череши и ягоди. Занимава се около 15 години със земеделие. Всичко започва когато..
Агенция по заетостта продължава да дава възможност на всички безработни лица, регистрирани в дирекция „Бюро по труда“, както и на работещите, да се включат в курсове за придобиване или повишаване на своята професионална квалификация или ключови компетентности.Обучението е безплатно за лицата, а на безработните дори може да бъде..
Според него пред велосипедистите в Кърджали стоят много проблеми и неуредици. "В нашия град на практика липсват велоалеи. Смешната велоалея, така наречена в кавички, която върви по освободената за автомобили част на булевард "България" и представлява няколко реда малки плочки с различен цвят, може би повечето хора не знаят, че всъщност е..
Възпитаниците на Българското неделно училище „Отец Александър Чъкърък“ в Одрин ще честват 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий и българската просвета и култура, с тържествена програма. В празника ще участват преподаватели, родители, представители на българската общност и гости от Генералното консулство на България в Одрин. По..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478