Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Кой ще води този предмет?“ – директор от смесен район с притеснения за религията в училище

Час по религия, воден от отец Максим от известния кипърски манастир Кикос
Снимка: БНУ „Родна стряха“ - Кипър

На 24 април се проведе обществена дискусия, посветена на въвеждането на предмет по религия и добродетели в българските училища. Събитието беше открито от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и събра над 100 участници – представители на различни вероизповедания, народни представители, учители, родители и представители на неправителствени организации.

Сред присъстващите бяха българският патриарх Даниил и главният мюфтия Мустафа Хаджи. В изказването си патриархът подчерта важната роля на духовниците в историята на българското образование – именно те са били сред първите учители, обучавали българския народ на четмо и писмо, както и първите преводачи на книги, с които се е изграждало националното самосъзнание.

Темата предизвика смесени реакции, особено в региони с етническо и религиозно разнообразие като област Кърджали. Много от директорите на училища предпочетоха да не коментират, тъй като все още няма яснота около съдържанието на бъдещия предмет и начините му на преподаване.

Според директора на СУ „Никола Й. Вапцаров“ в село Бенковски, Съби Хаджиев въвеждането на подобен предмет би било изключително трудно в смесени райони.

„Ние не знаем кой ще преподава този предмет и как ще бъде възприет от родителите. Смятам, че много от тях ще бъдат против, независимо че не говорим само за православие или ислям“, сподели Хаджиев.

Той изрази съмнение, че учениците, които са билингви, ще се справят трудно с материала. По думите му има нужда от по-универсален подход – например предмет, който да запознава учениците с различни вероизповедания в контекста на етиката и културната толерантност.

Хаджиев подчерта и друга тревога – учениците вече са достатъчно натоварени с учебния материал и извънкласни дейности. Според него въвеждането на още един предмет може да има обратен ефект.

„Много от децата изпитват трудности в овладяването на основни знания, особено по математика и български език. Необходимо е да се насочи повече внимание към упражнителната част, а не към въвеждането на нови дисциплини“, допълни той.

В училището се прилага и националната програма „Успех за теб“, по която се провеждат допълнителни занимания по български език и математика с ученици, които имат затруднения. Според Хаджиев резултатите от тези занимания са видими и полезни.

Проблем остава и усвояването на българския език от деца, за които той не е майчин. Въпреки задължителното предучилищно образование, много от тях влизат в първи клас с ниско ниво на владеене на езика. Хаджиев обяснява, че в домовете си децата говорят основно на майчиния си език, което затруднява адаптацията им в клас.

„Имаме ученици, които не са достатъчно подготвени езиково. Работим с тях, предлагаме допълнителни часове, но предложението да повтарят първи клас не е удачно – това може да навреди на самочувствието им и да ги отблъсне от ученето“, коментира той.

Дискусията за въвеждането на предмет по религия и добродетели постави редица въпроси, които все още нямат еднозначни отговори. Единодушното мнение обаче е, че темата изисква сериозно обществено обсъждане, адаптиране към спецификите на регионите и гарантиране на равен достъп до качествено образование за всички деца, независимо от етническия и религиозния им произход.

Чуйте още в прикачения файл. 


По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хотелите в Златоград са заети и за следващия Празник на чевермето

100 чевермета ще се завъртят в Златоград в началото на май . За празника на златоградското чеверме са заети всички хотели и къщи за гости не само за тази, но и за другата година . Освен нашенци, празникът става популярен и сред гърци. В ход са строежи на още места за създаване, каза още кметът на общината Мирослав Янчев. Повече за..

публикувано на 25.04.25 в 17:44

Пациенти живеят с години в психиатриите, няма кой да ги проследява след това

С 50 % да бъдат увеличени заплатите на лекарите и медицинския персонал в държавните психиатрични болници от 1 май, то ва обещават преди време на срещата с работещите там министъра на здравеопазването д-р Силви Кирилов. Необходимите 12 милиона и 500 000 лева ще осигурите Министерството на финансите. Средната брутна заплата в..

публикувано на 25.04.25 в 11:33

Фармфест „Красотата на Родопите“ събира, представя и опазва традициите на региона

Третото издание на Фармфест „Красотата на Родопите“ ще се проведе на 24 и 25 май 2025 г. в Момчилград, с фокус върху местните породи животни и традиционни родопски продукти. Събитието ще събере повече от 60 изложители, включително производители на млечни продукти, месо и местни ястия. „Фармфестът започна с идеята да популяризира местното..

публикувано на 25.04.25 в 11:05

Борба с Лаймската болест: Историята на Галина и концерт за надежда

Понякога животът ни изправя пред тиха, дълга битка - като тази с Лаймската болест.  Ще чуете историята на Галина Алипиева - жена с огромен дух, която не просто се бори с тежкото заболяване, но и вдъхновява с откритостта и силата си. В разговора ще разберем как е открила болестта, как преминава през нея и през системата, която често не предлага..

публикувано на 24.04.25 в 14:27
доц. д-р Светла Ракшиева

Доц. Ракшиева: Традицията на рисуваното яйце е много по-стара от християнството

Интересна изложба за техниките за изписване на великденски яйца в България е подредена в Регионалния исторически музей в Кърджали. Откриването й беше последвано от работилница за писане и багрене с ученици, която беше водена от един от авторитетите по темата в България - доц. д-р Светла Ракшиева. Тя е етнолог, научен сътрудник в Етнографския институт..

публикувано на 18.04.25 в 12:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: България има всички шансоне да влезе в еврозоната

Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка  за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста  Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..

публикувано на 15.04.25 в 13:30

„Отче, прости им, защото не знаят какво правят“, ни припомня последните думи на Христос отец Кирил Делчев

Страстната седмица е последната седмица от земния живот на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва на Великден – денят, в който се празнува Христовото Възкресение.  Всеки ден от тази седмица се нарича велик – Велики понеделник, Велики вторник и така нататък до Велика събота.  На всеки един ден от..

публикувано на 15.04.25 в 12:01