Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пациенти живеят с години в психиатриите, няма кой да ги проследява след това

Снимка: pixabay


С 50 % да бъдат увеличени заплатите на лекарите и медицинския персонал в държавните психиатрични болници от 1 май, това обещават преди време на срещата с работещите там министъра на здравеопазването д-р Силви Кирилов. Необходимите 12 милиона и 500 000 лева ще осигурите Министерството на финансите. Средната брутна заплата в психиатриите в момента е 1 983 лв.
България е на последно място в малък съюз по брой психиатри на 100 000 души населени - едва 8, или над 3 пъти по-малко от Германия - страната в евросъюза с най-големия брой психиатри.
Цялата психиатрична грижа у нас се поддържа от 572 работещи, като близо 300 от тях са над 61-годишна възраст, чат данните в Български лекарски съюз. Специалистите до 40-годишна възраст са едва 37. на този фон психичните заболявания отбелязват видим ръст през последните години.
А в Годишния доклад за нарушенията на правата на човека в България през 2024 година се залага на влошаването в сферата на психичното здраве при хората, установени в психиатрични държави. Те са в много лоши материални условия, се казва в доклада.
Глътка въздух ли беше обещаното от МЗ, има ли лъч надежда, разговарях със специалист д-р Ангел Тенев и старша медицинска сестра Лидия Асенова в Държавната психиатрична болница в Кърджали.
"След като бяха поставени нашите искания, бяха направени обещания, но до този момент все още няма реални резултати, да бъдат удовлетворени нашите искания. Така че засега, все още оставаме само на очакване да се изпълнят тези обещания. Нито в държавен вестник, нито другаде е минало обнародване на това, че са пуснати тези пари, че ще имат ефект, че има увеличения.

"Обещаното беше за 50 % увеличение, не е уточнено и точно дали ще бъдем вързани със средната работна заплата за страната в сектора". 

Обещанието е увеличението  да влезе в сила от 1 май. По другите искания - трудът в психиатриите да бъдат признат за втора категория, е дадено обещание да се съзадат комисии в различните министерства. Споменати са и варианти за допълнително заплащане на извънредния и нощен труд. Обемът на този труд е голям. "Дванайсет часови дежурства, нощни, като един санитар  и една медицинска сестра отговарят за около 40 болни в отделение и един лекар в цялата болница с над 200 пациента".

"това е едно добро начало, но със сигурност не е достатъчно. Правят се някакви промени, нека все пак да уточня, че ние сме Държавна психиатрична болница, при нас бюджетирането е на принципа на историческия бюджет. А ЦПЗ-ата и отделенията към университетските болници, са на съвсем друг принцип на финансиране".

В  същото време "при нас се приемат изключително тежки случаи, с продължителен престой, на задължително лечение от съда, които идват пациенти, така че при нас работата, е до някаква степен и по-отличаваща се. Бюджетът не е променян с години".

Д-р Тенев е специализант. За всички специализанти в страната, стартовата работна заплата, е две минимални заплати, казва той. 

последните години се вижда, че все повече хора имат нужда от нашата помощ. Има какво да се направи, като начало това с финансирането, би създало предпоставка, да се създадат по-добри условия в сектора". Но "само една материална база, без работещите специалисти, лекари, сестри и останалия персонал, няма какво да се получи".

"Трябва всички тези психиатрични заведения трябва да бъдат регистрирани като бази за обучение на специализанти", казва д-р Тенев.

Той вижда бъдещето си така "да остана в професията, така че надявам се, нещата да вървят към по-добро и да не бъда разочарован в бъдеще".

Според старшата медицинска сестна Лидия Асенова "материалната стимулация, по-високото заплащане ще направи по-атрактивна професията на сестрите в психиатрията, защото с тези заплати младите хора нямат желание да дойдат да работят в нашата болница. Тук са много възрастни, аз съм най-младата и съм на 47 години. Застарява професията". 

По отношение на терапиите, в психиатричните болници са снабдени с най-новите терапии и лекарства.

На въпроса какво да се направи с постоянните пациенти на лечебните заведения, които остават с години на лечение, Лидия Асенова заявява: "С това се сблъскваме всеки ден, тук вече нашата работа като свърши, трябва да дойдат социалните грижи за тези пациенти и тук се къса веригата, защото ние като излекуваме острия период и си отиде в къщи, там трябва да има някой, който да го следи". 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хотелите в Златоград са заети и за следващия Празник на чевермето

100 чевермета ще се завъртят в Златоград в началото на май . За празника на златоградското чеверме са заети всички хотели и къщи за гости не само за тази, но и за другата година . Освен нашенци, празникът става популярен и сред гърци. В ход са строежи на още места за създаване, каза още кметът на общината Мирослав Янчев. Повече за..

публикувано на 25.04.25 в 17:44

Фармфест „Красотата на Родопите“ събира, представя и опазва традициите на региона

Третото издание на Фармфест „Красотата на Родопите“ ще се проведе на 24 и 25 май 2025 г. в Момчилград, с фокус върху местните породи животни и традиционни родопски продукти. Събитието ще събере повече от 60 изложители, включително производители на млечни продукти, месо и местни ястия. „Фармфестът започна с идеята да популяризира местното..

публикувано на 25.04.25 в 11:05
Час по религия, воден от отец Максим от известния кипърски манастир Кикос

„Кой ще води този предмет?“ – директор от смесен район с притеснения за религията в училище

На 24 април се проведе обществена дискусия, посветена на въвеждането на предмет по религия и добродетели в българските училища. Събитието беше открито от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и събра над 100 участници – представители на различни вероизповедания, народни представители, учители, родители и представители на неправителствени..

публикувано на 25.04.25 в 10:55

Борба с Лаймската болест: Историята на Галина и концерт за надежда

Понякога животът ни изправя пред тиха, дълга битка - като тази с Лаймската болест.  Ще чуете историята на Галина Алипиева - жена с огромен дух, която не просто се бори с тежкото заболяване, но и вдъхновява с откритостта и силата си. В разговора ще разберем как е открила болестта, как преминава през нея и през системата, която често не предлага..

публикувано на 24.04.25 в 14:27
доц. д-р Светла Ракшиева

Доц. Ракшиева: Традицията на рисуваното яйце е много по-стара от християнството

Интересна изложба за техниките за изписване на великденски яйца в България е подредена в Регионалния исторически музей в Кърджали. Откриването й беше последвано от работилница за писане и багрене с ученици, която беше водена от един от авторитетите по темата в България - доц. д-р Светла Ракшиева. Тя е етнолог, научен сътрудник в Етнографския институт..

публикувано на 18.04.25 в 12:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: България има всички шансоне да влезе в еврозоната

Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка  за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста  Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..

публикувано на 15.04.25 в 13:30

„Отче, прости им, защото не знаят какво правят“, ни припомня последните думи на Христос отец Кирил Делчев

Страстната седмица е последната седмица от земния живот на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва на Великден – денят, в който се празнува Христовото Възкресение.  Всеки ден от тази седмица се нарича велик – Велики понеделник, Велики вторник и така нататък до Велика събота.  На всеки един ден от..

публикувано на 15.04.25 в 12:01