На 9 май честваме Деня на Европа – символ на мира, единството и солидарността между европейските народи. Датата бележи и края на Втората световна война на Стария континент, с капитулацията на нацистка Германия през 1945 г. За България този ден е двоен повод за признателност – и към идеята за обединена Европа, и към хилядите български воини, които дадоха живота си за нея.
В интервю за Радио Кърджали, полковник Станчо Станчев, председател на Военноисторическата комисия към Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, припомни ролята на България в заключителната фаза на Втората световна война:
„България мобилизира 474-хилядна армия, от които близо 200 000 души участват във военните действия. Това не е само символичен акт – ние се включихме с цялата си мощ: 2100 оръдия, 141 самолета, с танкове и моторизирани части“, подчерта полк. Станчев.
Особено внимание заслужава Десети пехотен родопски полк, чийто щаб е бил в Кърджали. Полкът е част от състава на Първа армия, воювала в Югославия и Унгария срещу нацистките сили.
„Родопският полк участва в тежките боеве при река Драва и при превземането на линията Маргит – това са едни от най-укрепените германски отбранителни рубежи. Само там България дава над 3400 убити и повече от 11 000 ранени“, разказа военният историк.
„Героизмът на родопчани не остана незабелязан. Над 800 бойци от полка са отличени за храброст, а неговата рота участва в Парада на победата в Москва през юни 1945 г.“, допълни още полк. Станчев.
75 години след декларацията на Роберт Шуман, с която се поставя началото на обединена Европа, българското участие в борбата срещу нацизма е част от общата европейска памет.
„Ние не просто влязохме в Европа – ние воювахме за нея“, каза в заключение полк. Станчев.
Днес, 9 май, честваме не само една идея. Отдаваме почит и на хората, които я направиха възможна – с кръвта си, с храбростта си, с вярата в свободата.
Чуйте интервюто в звуковия файл.Следват кулинарните посоки и пейзажи на Мая Мечева, която смесва авокадо, моркови, червен мук, лимон, портокал, мед и люто къри в едно ястие. Във втората част на предаването, ще ви разкажа за страстта към квасните хлябове, а Светла Пенева ще ни посвири на китара и ще ни разкаже за Южна Корея. Очакват ни още изненади, само останете с..
Приморско отново стана сцена на българския фолклор по време на шестото издание на танцовия и музикален фестивал „Фолклорна плетеница“, организиран от сдружение „Атлиманска огърлица“ и Община Приморско. В продължение на три вечери, амфитеатърът в морския град прие десетки фолклорни състави и индивидуални изпълнители от почти всички краища на страната,..
Село Жълтуша отново ще събере стари и нови приятели за традиционния си селищен празник, който ще се проведе на 2 август. Организатори на събитието са кметството на селото и изселници, които всяка година се завръщат в родното място, за да поддържат живи традициите и връзките между поколенията. Веселин Буров, който въпреки че живее в София, активно..
Температурите навън са високи, хранителните продукти се развалят по-бързо , затова е добре да проверяваме срокът на годност, когато ги купуваме. В някои магазини хладилнците не работят добре и това съкращава този срок. Как да разберем, че един продукт е развален, какво означава обозначението най-добър до, защо не трябва да купуваме мед от..
Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478