Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млади таланти гостуваха в изнесеното студио на „Полет над Родопите“

Изнесеното студио на предаването „Полет над Родопите“ се разположи на площад „България“ пред Дома на културата в Кърджали и събра любители на фолклора и живата българска традиция. Събеседници на водещия Божидар Чолаков бяха млади и таланти деца от Кърджали – гайдарят Йоан Петров, народната певица Надежда Димитрова и Детска фолклорна група при СУ "Йордан Йовков", които споделиха вдъхновяващите си истории за любовта към музиката и родния фолклор.

Йоан Петров: „Чест и радост е да съхранявам българските традиции“

Йоан Петров е млад гайдар от Кърджали, тръгнал по пътя на музиката още на деветгодишна възраст в гайдарската школа към Дома на културата с ръководител гайдаря Васил Анастасов. Вече шеста година той не спира да свири. През 2024 година Йоан печели лауреатско отличие на престижното гайдарско надсвирване в село Гела в своята възрастова група. Младият музикант редовно участва в празничната програма на Община Кърджали и е добре познат на местната публика.

„Моят учител беше човекът, който ме запали по гайдата. Чух го на една репетиция, много се въодушевих от звука, хванах майка ми за ръка и й казах: ‘Искам да ме научи да свиря на гайда.’ И така – до днес,“ споделя Йоан. За него гайдата не е просто инструмент, а средство да кара хората да изпитват вълнение, патриотизъм и спокойствие.

След закриването на гайдарската школа, Йоан продължава развитието си с постоянни репетиции – три-четири пъти седмично с други гайдари от Кърджали. В града понастоящем свирят около 15 гайдари, сред които и две момичета – Сияна Николова и Любомира Петрова.

В края на разговора Йоан подари на публиката впечатляваща гайдарска сюита.

Надежда Димитрова: „Музиката винаги е била в живота ми“

Малко след Йоан, микрофона пое младата народна певица Надежда Димитрова – част от школата по народно пеене към Дома на културата с вокален педагог Христина Чаушева. Надя започва да пее още на шестгодишна възраст и вече десет години прославя родопския фолклор на различни фестивали и конкурси в страната, сред които „Орфееви таланти“ в Пловдив, „Орфеево изворче“ в Стара Загора и много други.

„Спомням си чувството, когато влязох за първи път в залата на школата – бях много малка, но знаех, че това е моето място,“ разказва Надежда. Любовта ѝ към народната музика идва от семейството – у дома винаги се е слушала българска музика. Освен с пеене, тя се занимава и с рисуване, а преди време е тренирала и карате – истинско многолико момиче.

„Пеенето е нещо, което винаги мога да продължа, защото си го мога, но бих предпочела да уча нещо, с което да се развия и в други държави,“ споделя младата певица, разкривайки интересите си към дизайн и архитектура.

Надя призна, че това лято ще заложи на ученето за матурите, но не изключва в бъдеще да се върне на любимите си сцени като конкурса в Широка лъка.


Млади таланти от СУ „Йордан Йовков“ прославиха Кърджали в „Полет над Родопите“

В изнесеното студио на радиопредаването „Полет над Родопите“ сред специалните гости бяха и децата от Детската фолклорна група при СУ „Йордан Йовков“ - Кърджали. Заедно с тях на живо участва и техният вокален педагог – Гинка Матева, която с гордост разказа за успехите на малките таланти.

Само преди седмици групата се завърна от XVII Национален фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада“ в Монтана, където завоюва престижни награди. „Много се радваме и сме щастливи, че песните от Беломорска Тракия, които са наша запазена марка, стигнаха чак до северозападна България“, сподели Матева.

В конкурса децата изпълняват две песни – задължителната за регламента, една автентична турлашка песен „Тупа тупа“ , която се оказва предизвикателство за тях и „Мама на Радка думаше“. „Да, трудно беше за децата да я научат, но те са свикнали“, разказа ръководителката. Според журито, в което са легендарни имена като Светла Караджова и Соня Борисова, младите кърджалийски таланти изпълняват песните дори по-добре от оригинала.

Детската фолклорна група не за първи път печели отличия, но участието в Монтана е било истинско предизвикателство. „Шест часа пътувахме, но си струваше – посрещнаха ни топло, радваха ни се много“, сподели Матева и благодари на ръководството на училището за подкрепата.

Както във всяка училищна група, съставът непрекъснато се обновява – едни завършват, други идват. „Тази година почти всички деца са нови, но когато обичаш това, което правиш, не се уморяваш“, казва Матева. По думите ѝ именно любовта към българските ритми дава енергията да учи децата на народни песни и да ги запалва по магията на фолклора.

Групата вече е включила в календара си нови участия. На 1 юни те ще се представят на конкурса „Широка лъка пее, свири и танцува“, за първи път с почти изцяло нов състав. Въпреки това Гинка Матева вярва, че децата ще се справят достойно и отново ще прославят училището и родния град.

„Тези, които вече са завършили, не продължават да пеят професионално, но носят фолклора в сърцето си и със сигурност са интелигентни слушатели“, завърши тя.

На финала на участието си в предаването младите изпълнители поздравиха публиката и слушателите с турлашката песен „Тупа тупа“, която вече е част от техния репертоар.

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook.

По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Майстори на народните танци с участие в „Полет над Родопите“

Втората част на изнесеното предаване „Полет над Родопите“ по Радио Кърджали беше посветена на майсторите на народните танци – онези, които със сърце и талант съхраняват живия пулс на българския фолклор. Специални гости бяха Танцов клуб „Пъстро хоро“ с главен хореограф Алексей Настев и Представителен ансамбъл за народни танци „Орфей“ при Дом на културата..

публикувано на 10.05.25 в 18:16

България в решаващите дни на Втората световна - армия от почти половин милион

На 9 май честваме Деня на Европа – символ на мира, единството и солидарността между европейските народи. Датата бележи и края на Втората световна война на Стария континент, с капитулацията на нацистка Германия през 1945 г. За България този ден е двоен повод за признателност – и към идеята за обединена Европа, и към хилядите български воини, които..

публикувано на 09.05.25 в 15:27

Посрещаме пролетта с Гергьовден и Хъдърлез – ритуали и вярвания от Родопите

Гергьовден и Хъдърлез – два празника, дълбоко вкоренени в културната и духовна памет на Родопите, обединяват поколения българи около символите на пролетта, здравето и плодородието. В многообразието на местните традиции, те се честват от християни и мюсюлмани с общо усещане за ново начало и връзка с природата. Соня Костадинова – уредник в..

обновено на 05.05.25 в 14:22

Шеф Пеньо Иванов показва свои бижута заедно с именития си учител

  Васко или Ивитал, както обича да го наричат или шеф Пеньо Иванов, както го обичат мнозина,  ще участва в изложба от бижута на Владимир Буров и ученици в галерия Готи в Пловдив. Тя е под надслов "Човекът, който промени моя живот" и е изложба на учителя по бижутерство и негови ученици. Учителят Буров е разпалил десетки сърца за ювелирното..

публикувано на 04.05.25 в 18:37

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването ще научим малко повече за творческото амплоа на шеф Иванов или Васко , което освен креативността в кухнята, чрез готвенето, проявява своето чувство за естетика и в бижутерийното изкуство. Както знаем, Пеньо Иванов е получил световноизвестни личности, но скоро се е усъвършенствал с природата в село Бяла..

публикувано на 04.05.25 в 18:25
Изглед от главния град на Финистер - Кемпер

Франция, мон амур! Еп.51

В епизод 51 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" водещият Нурай Садулов представя най-западния департамент Финистер в регион Бретан. Ще чуете: Какво означава името на департамента? От коя епоха има човешко присъствие във Финистер? Как бретонците са се озовали на тази територия? Кой град е административен..

публикувано на 02.05.25 в 22:11

Франция, мон амур! Еп.50

Новата дестинация в епизод 50 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" е регионът Бретан. Ще научите къде е разположен този регион и кои са неговите департаменти. Ще чуете интересно интервю на водещия Нурай Садулов с французойка, родена и израснала в Бретан. Събеседничката ще представи любопитни факти за Бретан и..

публикувано на 02.05.25 в 19:36