Втората част на изнесеното предаване „Полет над Родопите“ по Радио Кърджали беше посветена на майсторите на народните танци – онези, които със сърце и талант съхраняват живия пулс на българския фолклор. Специални гости бяха Танцов клуб „Пъстро хоро“ с главен хореограф Алексей Настев и Представителен ансамбъл за народни танци „Орфей“ при Дом на културата – Кърджали, с художествен ръководител Мариана Ликова.
Алексей Настев разказа за пъстрата история на своя клуб: „Вече 14 години водя това пъстро хоро. Събрахме хора от различни възрасти и професии, които, хващайки се ръка за ръка, предават позитивната си енергия един на друг. Станахме като голямо семейство – при нас има дори цели семейства, които започват от децата и стигат до родителите.“
Танцов клуб „Пъстро хоро“ репетира в Читалище „Обединение“ в Кърджали и е отворен за всички желаещи – репетициите са пет дни в седмицата, с общо десет занятия. Настев сподели, че идеята за създаването на клуба се е родила естествено: „Дълги години бях танцьор в представителния състав към Дома на културата, завърших Музикалната академия в Пловдив и реших да направя нещо за хората.“ Днес през клуба са минали над 100 души, а хореографиите включват танци от всички етнографски области на България.
Въпреки натоварената програма с участия по фестивали, конкурси и дори частни тържества, „Пъстро хоро“ не спира да търси нови предизвикателства. Сред предстоящите изяви са гостувания в Пчеларово, Поморие, село Скобелево и дори покани за изяви в Италия и Гърция.
Настев сподели и един специален момент – как хорото сближава хората:„Имаме случаи, когато хората се запознават при нас, стават семейства, раждат деца. Репетициите са не само учене на стъпки, а истинска терапия – човек забравя всичко, докато играе.“
Предаването продължи с разговор с Мариана Ликова, художествен ръководител на Представителния ансамбъл „Орфей“. Ансамбълът наскоро се класира за финала на националния конкурс „Топ 10 – Български танцов фолклор 2025“, който ще се проведе на 22 юни във Варна. „Това постижение е резултат от много работа, воля и сила на характера“, каза Ликова.
Тя подчерта, че мотивацията на състава идва от желанието да покажат, че в Кърджали има култура, има хора, които творят и популяризират българския фолклор. Финалното участие ще бъде посветено на големия принос на незабравимия Тодор Момчилов – с емблематичния „Бело морски танц“, който е визитка за ансамбъла.
За тези, които искат да видят конкурсните танци на „Орфей“, предстоят две възможности – благотворителен концерт на 16 май в театъра и големият пролетен концерт „Върви, народе възродени“ на 22 май, посветен на 24 май.
„Домът на културата е място, където се изграждат таланти и характери“, каза Ликова. „Нашата роля е да даваме възможност на младите хора да разкрият своя талант и да се развиват с подготовка, която ще ги направи конкурентоспособни. С участието си в „Топ 10“ ние показахме, че и извън големите градове има стойност и класа.“
Майсторите на народните танци от Кърджали доказват, че фолклорът не е само сцена, а начин на живот, който обединява поколенията и запалва огън в сърцата. И най-важното – напомнят ни, че когато хванем ръка за ръка на хорото, забравяме всичко друго и сме просто заедно.
Изнесеното студио на предаването „Полет над Родопите“ се разположи на площад „България“ пред Дома на културата в Кърджали и събра любители на фолклора и живата българска традиция. Събеседници на водещия Божидар Чолаков бяха млади и таланти деца от Кърджали – гайдарят Йоан Петров, народната певица Надежда Димитрова и Детска фолклорна група при СУ..
На 9 май честваме Деня на Европа – символ на мира, единството и солидарността между европейските народи. Датата бележи и края на Втората световна война на Стария континент, с капитулацията на нацистка Германия през 1945 г. За България този ден е двоен повод за признателност – и към идеята за обединена Европа, и към хилядите български воини, които..
Гергьовден и Хъдърлез – два празника, дълбоко вкоренени в културната и духовна памет на Родопите, обединяват поколения българи около символите на пролетта, здравето и плодородието. В многообразието на местните традиции, те се честват от християни и мюсюлмани с общо усещане за ново начало и връзка с природата. Соня Костадинова – уредник в..
Васко или Ивитал, както обича да го наричат или шеф Пеньо Иванов, както го обичат мнозина, ще участва в изложба от бижута на Владимир Буров и ученици в галерия Готи в Пловдив. Тя е под надслов "Човекът, който промени моя живот" и е изложба на учителя по бижутерство и негови ученици. Учителят Буров е разпалил десетки сърца за ювелирното..
Във втората част на предаването ще научим малко повече за творческото амплоа на шеф Иванов или Васко , което освен креативността в кухнята, чрез готвенето, проявява своето чувство за естетика и в бижутерийното изкуство. Както знаем, Пеньо Иванов е получил световноизвестни личности, но скоро се е усъвършенствал с природата в село Бяла..
В епизод 51 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" водещият Нурай Садулов представя най-западния департамент Финистер в регион Бретан. Ще чуете: Какво означава името на департамента? От коя епоха има човешко присъствие във Финистер? Как бретонците са се озовали на тази територия? Кой град е административен..
Новата дестинация в епизод 50 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" е регионът Бретан. Ще научите къде е разположен този регион и кои са неговите департаменти. Ще чуете интересно интервю на водещия Нурай Садулов с французойка, родена и израснала в Бретан. Събеседничката ще представи любопитни факти за Бретан и..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478