Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Смолян се проведе пъстър празник на родопското етнографско наследство

В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на семейство Дафина и Анастас Кехайови от село Стойките.

„Това беше първият опит да направим подобно събитие в библиотеката – идея, която може да изглежда необичайна за подобна институция, но за нас беше важно да покажем материалното културно наследство на региона,“ сподели Дарина Славова, ръководител на отдел „Краезнание“ в библиотеката.

Идеята за парада е дошла от колежката ѝ Величка Христова, а поводът е празничната програма, организирана за професионалния празник на българския библиотекар - 11 май. Досега подобни прояви са се правили най-вече в исторически музеи, но този път библиотеката поема инициативата да даде сцена на пъстротата и разнообразието на народните носии.

„Нашата цел не беше конкурс, а възможност хората да покажат какво пазят – носии, предавани от прабаби и прадядовци. Всеки участник разказа историята на своята носия, как е съхранена и какво символизира,“ обясни още Славова.

Сред показаните носии имаше образци от села като Върбина, Върбово, Стойките, Старцево, Лясково, Стърница, Средец, както и една влашка носия от село Бориловец, община Бойница, област Видин, представена от наследник на влашки род, заселил се в Родопите.

„Носиите се различават дори между близки населени места. В Старцево и Ерма река например има отделни носии за делнични и празнични дни. В Ерма река дори всяко семейство е имало свой специфичен елемент в шевицата – нещо като ‘родов белег’,“ разказа още Славова.

Събитието е проведено със съдействието на Регионалния исторически музей в Смолян. Експертът етнограф Ваня Йорданова е направила обобщение на представените носии, с което допълнително е обогатила преживяването за участниците и публиката.

„Надяваме се да превърнем това в традиция, но е необходимо време и усилия – да издирим хората, които притежават носии и са готови да ги покажат. Ако имаме необходимата подкрепа и интерес, ще продължим и догодина с още по-широко участие,“ завърши Славова.

Първото издание на „Парад на носиите“ се оказа вълнуваща среща с живата памет на Родопите – памет, носена върху плат, съхранена с любов и разказана от наследници.

Чуйте още в прикачения звуков файл. 

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook.
По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Елена Каневска с деца от ШНП

Талантливите славейчета от „Китка виена“ за първи път с участие на национален конкурс

Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..

обновено на 17.05.25 в 15:00

"Ако можеха да говорят..." - историята на теленцето Найден

Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..

публикувано на 11.05.25 в 18:07

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Нашият колега, водещ на "Полет над Родопите" Божидар Чолаков , освен радиолюбител и редактор, е и пътешественик, обича да се катери до Моняк, да пътува с родопската гъсеница, да търси интересния журналически детайл. Миналата седмица той буквално бе последван от една любопитна история, на път с колата до крепостта Моняк. В нея е вплетена..

публикувано на 11.05.25 в 17:50

Майстори на народните танци с участие в „Полет над Родопите“

Втората част на изнесеното предаване „Полет над Родопите“ по Радио Кърджали беше посветена на майсторите на народните танци – онези, които със сърце и талант съхраняват живия пулс на българския фолклор. Специални гости бяха Танцов клуб „Пъстро хоро“ с главен хореограф Алексей Настев и Представителен ансамбъл за народни танци „Орфей“ при Дом на културата..

публикувано на 10.05.25 в 18:16

Млади таланти гостуваха в изнесеното студио на „Полет над Родопите“

Изнесеното студио на предаването „Полет над Родопите“ се разположи на площад „България“ пред Дома на културата в Кърджали и събра любители на фолклора и живата българска традиция. Събеседници на водещия Божидар Чолаков бяха млади и таланти деца от Кърджали – гайдарят Йоан Петров, народната певица Надежда Димитрова и Детска фолклорна група при СУ..

публикувано на 10.05.25 в 17:26

България в решаващите дни на Втората световна - армия от почти половин милион

На 9 май честваме Деня на Европа – символ на мира, единството и солидарността между европейските народи. Датата бележи и края на Втората световна война на Стария континент, с капитулацията на нацистка Германия през 1945 г. За България този ден е двоен повод за признателност – и към идеята за обединена Европа, и към хилядите български воини, които..

публикувано на 09.05.25 в 15:27

Посрещаме пролетта с Гергьовден и Хъдърлез – ритуали и вярвания от Родопите

Гергьовден и Хъдърлез – два празника, дълбоко вкоренени в културната и духовна памет на Родопите, обединяват поколения българи около символите на пролетта, здравето и плодородието. В многообразието на местните традиции, те се честват от християни и мюсюлмани с общо усещане за ново начало и връзка с природата. Соня Костадинова – уредник в..

обновено на 05.05.25 в 14:22