Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С реликви и протестни лентички посрещат в РИМ-Кърджали в Европейската нощ на музеите

2
Снимка: Георги Аргиров

С протестни лентички ще посрещат гости в Европейската нощ на музеите в събота музейните работници в Кърджали. Те също "издигат глас", за да заявят несъгласието си с отношението към труда им и към културата като цяло в страната ни.

След протестите за ръст на заплатите в градския транспорт и обществените медии, специалистите в музеите и художествените галерии също ще протестират. Символични протестни действия организира национална федерация "Култура" към КТ "Подкрепа" в Деня на Европейската нощ на музеите, която тази година ще е в събота, 17 май. Протестът ще е под надслов: "За достойни възнаграждения", а екипът на Регионалния исторически музей в Кърджали ще се включи в него. Това потвърди пред Радио Кърджали директорът Даниела Коджаманова. „Както правилно са отбелязали организаторите на протеста – без култура няма народ. А който народ не цени културата си, не цени себе си“, посочи тя.

В Европйската нощ на музеите в за първи път ще бъдат представени уникалните златовезани епископски литургични одежди, открити при спасителни разкопки в манастирския комплекс „Св. Йоан Продром“в Кърджали. Ще бъде експонирана и специална изложба от постери, представяща процеса по откриването и реставрирането на артефактите.

При археологическите проучвания през 1998 година археолозите Николай Овчаров и Даниела Коджаманова се натъкват на ценните находки в гробна камера в притвора на храма. По-късно те са пренесени в специализираната лаборатория във Велико Търново и реставрирани от най-добрия специалист у нас по реставрация на текстил доц. Иван Чокоев.

„Това е първият археологически текстил с такъв обем, откриван на територията на България. Тук искам да изкажа благодарност на тогавашния кмет на общината господин Расим Муса, който осигури средства за началото на консервацията“, припомни директорът на музея.

Уникалната находка става основа на докторска дисертация на Иван Чокоев. В нея той обстойно детайлизира отделните фрагменти към елементите на богослужебното епископско облекло, „направи изключителни наблюдения върху технологията на везбата“, обясни Коджаманова. Изключително интересно е, че доц. Чокоев успява да направи наблюдение и върху преправките на текстила. „Той се къса, износва се и маркира старателно направени реприжи (реприз, ед.ч - мрежесто изкърпване, бел.ред.) върху обратната страна на този изключително рядък археологически материал“, допълни тя. Златовезаните епископски литургични одежди, датирани към края на XI в. средата на XII в. са богатство не само за Кърджали, но и за цяла България, „защото няма друг такъв текстил, открит по археологически път, от това време“.

Реликвите ще бъдат изложени за първи път в събота само за няколко часа от 19 до 23 часа във фоайето на втория етаж на музея.

„Тъй като църквата имаше статут на паметник от национално значение, след възстановяването ѝ във вида от XI в. държавата предаде за вечни времена на Пловдивска света митрополия храма за управление“, припомни Коджаманова.

Този акт стана факт по инициатива на тогавашния областен управител Ангел Коджаманов и със съдействието на министъра на културата по това време проф. Стефан Данаилов.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Преди покупката на електрическа кола е задължително осигуряването на достъп до бавна зарядна станция

Увеличават се електрическите коли в Кърджали, сочат наблюденията на д-р Антон Бонев, който е член на Асоциацията на собствениците на електромобили в България. Според него все повече кърджалийци оценяват предимствата на тези превозни средства. Подобрява се и инфраструктурата, която е необходима за обслужването им. Задължително условие за..

публикувано на 16.05.25 в 20:20

"Училището за лешояди" край Поточница изпраща шестима "абитуриенти"

Шест египетски лешояда бяха маркирани от специалисти от Българското дружество за защита на птиците и ветеринари от Спасителния център на "Зелени Балкани" в Стара Загора и подготвени за освобождаване в дивата природа край крумовградското село Поточница. Там се намира така нареченото "училище за лешояди", в което млади птици се адаптират и свикват с..

публикувано на 16.05.25 в 15:23
Снимката е илюстративна

Нашенци превозват нелегално скрап от Гърция

На нова „мода“ в незаконния бизнес се натъкват контролните органи след отварянето на границите на страната ни с влизането в шенгенското пространство. Зачестяват случаите на контрабанден внос на скрап през границата ни с Гърция. Само през месец април има поне два случая на глобени нашенци за това, че са заловени да превозват незаконно метални..

публикувано на 16.05.25 в 13:55

И в Смолян забраняват тротинетки в пешеходните зони и тротоари

В община Смолян ще бъде издадена заповед за забрана на движението на тротинетки по пешеходните зони, тротоари, паркови пространства, зони за отдих и детски площадки. Целта егарантирането на безопасността на пешеходците и майките с детски колички. Това стана ясно на проведеното заседание на Общинската комисия по безопасност на движението...

публикувано на 16.05.25 в 12:15

Журналисти от обществени медии в Кърджали излязоха на протест с искане за по-високи заплати

Служители на БНР, БНТ и БТА излязоха на национален протест с настояване за увеличение на заплатите с поне 15%. В София протестиращите блокираха за кратко кръстовището пред Софийския университет, а в Кърджали журналистите от БНР – Радио Кърджали затвориха бул. „България“ до сградата на Радиото в 14:00 часа. Към тях се присъединиха и кореспондентите на..

публикувано на 15.05.25 в 15:32

В Езиковата връчиха немските дипломи

Немски езикови дипломи получиха 43-а зрелостници от Езикова гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали в навечерието на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Дванадесетокласниците получиха първите си дипломи на станалата вече традиция официална церемония по връчването на DSD..

публикувано на 15.05.25 в 00:18

Хасково се готви за юбилейното издание на Музикалните дни "Проф. Недялка Симеонова"

Юбилейното 50-то издание на Музикални дни „Проф. Недялка Симеонова“ Хасково 2025 ще се проведе от 17 до 19 октомври тази година. Градът ще посрещне едни от най-популярните и обичани български музиканти. В рамките на музикалните дни, носещи името на проф. Недялка Симеонова, родена в Хасково, ще се проведе и традиционният Международен конкурс..

публикувано на 13.05.25 в 17:27