Въпреки че часовете са в извънучебно време, децата идват с охота и желание. В това е категорична Пенка Величкова, която вече осем години преподава предметът „Религия Православие“ в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Той е свободноизбираем. Родителите специално заявяват желанието си децата им да го изучават. Часовете са веднъж седмично по програма, одобрена от Министерството на образованието и науката и Българската православна църква. Учениците са между първи и шести клас.
„Започнахме с по-малко дечица. В момента са около сто. Часовете при нас преминават в една много спокойна атмосфера. Нашият час не е натоварващ и те идват с голямо желание“, поясни учителката.
Наблюденията ѝ сочат, че не са малко родителите, които насърчават децата си да изучават учебния предмет, за да могат съвместно да навлязат в тази материя.
„Те задават въпроси особено когато имат някакъв проблем вкъщи и не могат да намерят точните думички да се помолят, да изкажат благодарност, да поискат прошка, а в нашите часове учим точно това – как да комуникираме правилно, как да се молим, как да няма агресия, как да подходим с търпение към проблемите си. Децата възприемат това и после вкъщи, като се приберат, винаги разказват какво сме си говорили и с нетърпение чакат следващия час“, разказа Величкова.
По повод разразилата се дискусия в обществото и двете напълно противоположни мнения – от твърдо „за“ до категорично „против“ задължително изучаване на „Добродетели и религии“ в училище, преподавателката коментира, че „въвеждането на този предмет ще е за всенародно добро, тъй като се учат основни ценности, които децата в днешно време в забързаното си детство нямат време да обърнат внимание“.
Тя не допусна вероятност за разделение между децата на религиозна основа и бе категорична, че целта на новия предмет не е да се привличат деца към определена религиозна общност или практики. „Тук говорим за едно базово познание, за едни истини, с които ще ги върнем към нашата култура, към изграждане на нравствени ценности, които пък ще им помогнат да се социализират“, допълни тя.
Дългогодишните ѝ наблюдения сочат, че децата, които изучават религия в конфликтни ситуации реагират с комуникация, вместо с агресия. „Виждам, че много често, когато имат някакъв житейски проблем, децата не губят надеждата си и това е от това, което си говорим, че всичко може да се преодолее с честност, с вяра, с надежда. Една от основните ценности, които учим в нашия предмет е любов към човека – една основна ценност, която често се забравя“, допълни преподавателката.
Родителите не трябва да се притесняват, че децата им ще са лишени от своята свободна воля. Напротив, децата разширяват кръгозора си, навлизат в една сфера на морал, което пък ще им помогне в предстоящия житейски път“, категорична бе Пенка Величкова.
По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..
Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..
В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..
Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..
В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..
Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..
Нашият колега, водещ на "Полет над Родопите" Божидар Чолаков , освен радиолюбител и редактор, е и пътешественик, обича да се катери до Моняк, да пътува с родопската гъсеница, да търси интересния журналически детайл. Миналата седмица той буквално бе последван от една любопитна история, на път с колата до крепостта Моняк. В нея е вплетена..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478