Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пенка Величкова, преподавател:

При конфликт децата, изучаващи религия, реагират с комуникация, а не с агресия

Снимка: БГНЕС

Въпреки че часовете са в извънучебно време, децата идват с охота и желание. В това е категорична Пенка Величкова, която вече осем години преподава предметът „Религия Православие“ в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Той е свободноизбираем. Родителите специално заявяват желанието си децата им да го изучават. Часовете са веднъж седмично по програма, одобрена от Министерството на образованието и науката и Българската православна църква.  Учениците са между първи и шести клас.

„Започнахме с по-малко дечица. В момента са около сто. Часовете при нас преминават в една много спокойна атмосфера. Нашият час не е натоварващ и те идват с голямо желание“, поясни учителката.

Наблюденията ѝ сочат, че не са малко родителите, които насърчават децата си да изучават учебния предмет, за да могат съвместно да навлязат в тази материя.

„Те задават въпроси особено когато имат някакъв проблем вкъщи и не могат да намерят точните думички да се помолят, да изкажат благодарност, да поискат прошка, а в нашите часове учим точно това как да комуникираме правилно, как да се молим, как да няма агресия, как да подходим с търпение към проблемите си. Децата възприемат това и после вкъщи, като се приберат,  винаги разказват какво сме си говорили и с нетърпение чакат следващия час“, разказа Величкова.

По повод разразилата се дискусия в обществото и двете напълно противоположни мнения – от твърдо „за“ до категорично „против“ задължително изучаване на „Добродетели и религии“ в училище, преподавателката коментира, че „въвеждането на този предмет ще е за всенародно добро, тъй като се учат основни ценности, които децата в днешно време в забързаното си детство нямат време да обърнат внимание“.

Тя не допусна вероятност за разделение между децата на религиозна основа и бе категорична, че целта на новия предмет не е да се привличат деца към определена религиозна общност или практики. „Тук говорим за едно базово познание, за едни истини, с които ще ги върнем към нашата култура, към изграждане на нравствени ценности, които пък ще им помогнат да се социализират“, допълни тя.

Дългогодишните ѝ наблюдения сочат, че децата, които изучават религия в конфликтни ситуации реагират с комуникация, вместо с агресия. „Виждам, че много често, когато имат някакъв житейски проблем, децата не губят надеждата си и това е от това, което си говорим, че всичко може да се преодолее с честност, с вяра, с надежда. Една от основните ценности, които учим в нашия предмет е любов към човека – една основна ценност, която често се забравя“, допълни преподавателката.

Родителите не трябва да се притесняват, че децата им ще са лишени от своята свободна воля. Напротив, децата разширяват кръгозора си, навлизат в една сфера на морал, което пък ще им помогне в предстоящия житейски път“, категорична бе Пенка Величкова.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Фолклорен фестивал и празник на село Триград ще се проведат от 25 юли

Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..

публикувано на 19.07.25 в 15:00

Илинден събира кърджалийци и гости в село Опълченско

На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..

публикувано на 16.07.25 в 11:15

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..

публикувано на 13.07.25 в 18:24

Фолклор, море и емоции: „Фолклорна плетеница“ 2025

От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..

публикувано на 12.07.25 в 16:00

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

публикувано на 10.07.25 в 10:41
Кирил и Христо Георгиеви

Йовковец ще представлява учениците от Южен централен район в Националния ученически парламент

Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията.  „Желаех да стана..

публикувано на 06.07.25 в 19:13

„С песните на Георги Чилингиров" – паметта и гласът на Родопа

Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..

публикувано на 05.07.25 в 17:00