155 години културна и просветителска дейност отбелязва тази година Народно читалище „Орфееви гори – 1870“ в смолянския квартал Райково. За богатата история на една от най-старите културни институции в Родопите и за инициативите по повод юбилея, разказва председателя на читалището Цветанка Илиева.
„Малко са читалищата в страната, които могат да се похвалят с такава дълголетна история. За нас е чест да носим духа и делото на онези родолюбци, които през 1870 година, въпреки турското робство, дръзват да създадат културно средище – огнище на българщината в един от най-отдалечените краища на страната,“ споделя Илиева.
Историята на читалището е дълбоко свързана с имената на местни възрожденци като Марко Соскаров, Петко Гиджийски, Гавраил Янков, Стефан Турлаков, Димитър Куртев, Коста Вълчев и първият председател – Стефан Балтанов. „На тези хора дължим началото. Синовната ни благодарност към тях е безкрайна“, подчертава Илиева.
Днес читалището е модерен център за култура, който предлага на местната общност богата палитра от дейности: библиотечна и образователна работа, школи, курсове, концерти, изложби, любителско творчество, както и съхраняване на музейни и художествени колекции.
„Нашите състави представят Родопите в България и чужбина. Всеки, който дойде при нас, усеща живата нишка на традицията и новаторството. Нашите самодейци са сърцето на читалището,“ казва още председателката.
Юбилейната програма тече през цялата година. На 27 май читалището организира концерт-спектакъл със заглавие „Очи плакали, сърце пяло“, с участието на фолклорна формация „Зорница“ и специалното участие на Веселина Бабаджанкова. На следващия ден, 28 май, ще се състои традиционното народно веселие с участието на всички фолклорни състави към читалището, а преди това ще бъде открито XX-то издание на изложбата-базар „Родопски занаятчии“.
„На 29 май, в зала 1 на Родопския драматичен театър „Николай Хайтов“, ще вземем участие в концерта на Илия Луков и приятели. Нашите млади танцьори ще представят няколко изпълнения, като допълнение към неговите песни“, допълва Илиева.
Кулминацията на честванията ще бъде през октомври, когато е предвидена официална програма с фото-документална изложба, тържествено събрание, сборен концерт, награждаване на дейци и творчески състави, както и второ издание на изложбата „Родопската мечта“.
„Нека не разкривам всички изненади, които подготвяме за октомври – нека останат за самото събитие. Това, което е сигурно, е че ще отдадем заслужена почит и признание на миналото, като продължим да създаваме култура в настоящето,“ завършва Цветанка Илиева.
Чуйте още в прикачения звуков файл.
Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията. „Желаех да стана..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478