Една нова родопска песен събира в себе си обичта, вдъхновението и дълбокото уважение към една от най-значимите фигури в традиционната ни музика – бай Дафо Трендафилов. Музикалният проект, озаглавен „Песен за бай Дафо“, е дело на известния гайдар Христо Коритаров и младия народен певец Даниел Караасенов.Песента възниква като дълбоко лична инициатива на Христо Коритаров, който споделя, че е бил лично вдъхновен от срещата си с легендарния родопски музикант:
„Преди години бях на гости на бай Дафо. Още тогава той ме впечатли с гостоприемството и мъдростта си. Занесох му гайдуница, за да ми направи гайда. Каза ми: ‘На никого не съм си дал гайдата... на тебе ще ти я дам.’ Това ме развълнува дълбоко.“
Коритаров разказва, че идеята за песен в памет на бай Дафо узрявала дълго:
„Мина време и си казах – защо никой не се сеща да възпее тези велики родопски гайдари? Реших, че трябва да го направя. Написах музиката, направих аранжимента... и тогава срещнах Даниел.“
Срещата между двамата музиканти бележи нов етап в проекта. Христо Коритаров веднага разпознава в гласа на Даниел Караасенов точното звучене за песента:
„Като го чух да пее, веднага разбрах – това момче има нещо специално. Той не просто пее, той влиза в песента, носи душа. Цялата зала стана на крака, когато пя за първи път пред публика.
Даниел Караасенов, когото Коритаров нарича „глас от Родопите“, е ново име във фолклора, но вече събира одобрението на публиката и колегите си:
„Този глас е един от най-добрите, които съм чувал в последно време. А текстът на песента е мой – така както я чувствах, така я написах. Даниел я изпълни сърцато.“
Отзивите за песента са повече от позитивни:
„Още при първото ѝ изпълнение хората от Тракия, Родопите, от цяла България казаха: ‘Това е нещо истинско!’ Радват се, че не забравяме хора като бай Дафо. Това е и смисълът на фолклора – да пазим и помним.“
Проектът няма да остане изолиран. Христо Коритаров споделя, че има още много авторски идеи и не спира да твори:
„Моята музика има собствен почерк. Всеки трябва да има свой стил. Когато чуеш гайдар, да можеш да кажеш – това е той.“
Чуйте още в прикачения звуков файл.
Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook.
За безопасността на алтентативните на автомобилите средства за придвижване като тротинетки, ролери, скейтборди и велосипеди разговаряхме с Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите". От изключителна важност е да се следи както за изправността на превозното средство, така и спазването на инструкциите за употреба и ползването на..
Голямо пано, изобразяващо красотата на кирилицата "Азбука на живота", представиха творците в Керимовата къща в Кърджали в навечерието на 24 май. Това не е нова идея, но този път се реализира по друг начин, каза галеристът Пенка Атанасова. 30 букви бяха представени върху 30 платна от 13 художника, а гости на откриването бяха ученици от..
Във втората част на предаването си спомняме за един от най-великите рок вокалисти на нашето поколение Крис Корнел, който се присъедини към небесния хор на 17 май преди 8 години. Ще чуем и какво нарисуваха творците на Кърджали за 24 май и какво завещата на децата, които участваха в работилницата за букви в Керимовата къща. Очакват ни изненади,..
На 31 май в смолянското село Виево ще се проведе традиционният празник на селото. Събитието се отбелязва ежегодно в последната събота на месец май и събира жители, гости и потомци на виeвци от близо и далеч. Подготовката вече е в разгара си, а програмата обещава богати емоции и много родопски дух. „ Това е традиционен празник за нас. Винаги го правим в..
На 31 май и 1 юни 2025 г. в родопското село Широка лъка ще се проведе седмото издание на фолклорния конкурс „Широка лъка пее, свири и танцува“. Организатор на събитието е Националното училище за фолклорни изкуства, с подкрепата на Министерството на културата, Община Смолян и Кметство Широка лъка. Ганчо Гавазов – учител по гъдулка и диригент на..
155 години културна и просветителска дейност отбелязва тази година Народно читалище „Орфееви гори – 1870“ в смолянския квартал Райково. За богатата история на една от най-старите културни институции в Родопите и за инициативите по повод юбилея, разказва председателя на читалището Цветанка Илиева. „Малко са читалищата в страната, които могат да се..
С тържествена церемония на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали ще изпрати своите дванадесетокласници. По този повод директорът на училището – г-жа Людмила Чаушева, разказа за празничната програма, атмосферата в училището и специалните послания към зрелостниците. „По традиция СУ ‘Йордан Йовков’..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478