Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тестове в домашни условия ще "хващат" два вида рак

Снимка: БТА

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да бъдат раздадени през октомври. Кампанията е част от Националния план за борба с рака.

Вместо да търсят личния си лекар за направление и да записват час за АГ преглед, жените между 25 и 65 години ще могат да се тестват самостоятелно за рак на маточната шийка – второто по честота онкозаболяване сред младите жени. Тестът ще се получава от лекар или в регионалната здравна инспекция. Той е ДНК-базиран и може да открие 14 типа HPV вируси, два от които са с висок риск за развитие на рак, обясниха специалисти.

У дома жените ще се тестват чрез вземане на секрет, по разписани инструкции.

Опитът в други държави показва, че провеждането на теста в домашни условия е ефективно, разказа акушер-гинекологът доц. Илия Карагьозов, който е председател на Българската асоциация по онкогинекология.  

Другото заболяване, което ще се търси сред здравите хора между 45 и 75-годишна възраст, е ракът на дебелото черво. Заболяването се среща все по-често при хора под 50 години, а у нас се хваща късно, обясни доц. Петко Карагьозов, началник на клиниката по гастроентерология в болница Токуда. Скринингът е двустепенен – започва с домашния тест, който търси скрита кръв в изпражненията.

И при двата вида скрининг пациентът няма да заплаща нито теста, нито обработването му в лаборатория, обясни Илия Тасев, директор на дирекция в здравното министерство.

За кампанията през тази година са предвидени 10 и половина милиона лева. В безплатното тестване могат да участват и здравно неосигурени хора, но диагностиката и лечението ще се заплащат, обясни главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев.

В края на миналата година държавата проведе скрининг за рак на маточната шийка, като до прегледи за 90 хиляди жени стигнаха 17 хиляди. Бяха похарчени 12 милиона лева, от които 2 милиона лева за информационна кампания. Само за излъчването на видеоклип по трите големи телевизии в продължение на 17 дни министерството плати 1 милион лева. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тракийци се събраха на събор в църквата "Св.св. Константин и Елена" в Одрин

Потомци на тракийци от цялата страна се включиха в Националния тракийски събор в турския град Одрин по случай храмовия празник на църквата "Св. св. Константин и Елена" там.  Тази година той се чества в неделя, няколко дни след църковния празник. Инициативата за национален тракийски събор в Одрин вече е традиция и в нея се вклрючват потомци на..

публикувано на 25.05.25 в 17:27
Станислав Дечев, кмет на Хасково

Кметът на Хасково предупреди за фалшива информация в социалните мрежи

Фалшива новина за безплатни карти за обществения транспорт на Хасково се разпространява в социалната мрежа Фейсбук. За това сигнализира в личния си профил кметът на Хасково Станислав Дечев. Фалшивата информация е качена на страница, която е брандирана с герба на Хасково. В нея е посочен линк, който читателят трябва да последва, за да научи повече за..

публикувано на 25.05.25 в 16:49

Историци, шахматисти и туристи с колективни отличия за 24 май в Крумовград

Клуб "Историкон" и отборът по шахмат към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград са отличените колективи в родопския град по случай 24 май. През учебната година младите историци се представиха отлично в национални състезания и конкурси, а шахматистите представиха достойно общината и областта в зоналния етап на ученическите игри. По време на празника..

публикувано на 25.05.25 в 14:29

Отнети в полза на държавата автомобили ще бъдат продадени на търг

Десет леки автомобила, изоставени или отнети в полза на държавата, ще бъдат продадени на търг от Агенция "Митници". Той е насрочен за 4 юни в сградата на Митническо бюро Свиленград, а заявленията за участие в него ще се подават от 27-ми до 30-ти май, съобщиха от пресцентъра на агенцията. Това е третата процедура, която обявява Т ериториална дирекция..

публикувано на 25.05.25 в 13:35

Засилени проверки за трудови договори прави "Инспекция по труда"

Над 50 работници без трудов договор в селското стопанство са установили от Главна дирекция "Инспекция по труда" за първите четири месеца на годината, както и над 200 в сектор "Хотелиерство и ресторантьорство". Сред рисковите сектори по отношение на недекларирана заетост е и строителството, а проверките са засилени. От началото на годината Главна..

публикувано на 25.05.25 в 10:40

Втори ден продължава фермерският фестивал "Красотата на Родопите" в Момчилград

Третото издание на фермерския фестивал "Красотата на Родопите" в Момчилград продължава и в неделя с богата фолклорна програма, кулинарни демонстрации, фермерски базар и редица изненади за малки и големи. Фестивалният уикенд ще завърши с концерт на Нелина, който ще се проведе от 18:00 ч. на сцената на събитието, припомнят от Община Момчилград...

публикувано на 25.05.25 в 09:59

Зеленчуците поевтиняват, скача цената на замразеното пилешко месо

Продължава спадът в цените на зеленчуците на борсите в страната, както и на други основни хранителни продукти, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се понижава с 1,04..

публикувано на 25.05.25 в 09:37