Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Одрин се проведе националният тракийски събор за деня на Св. св. Константин и Елена

Красимир Премянов: Традициите трябва да се поддържат, за да не ни изневерява паметта

Представиха двата тома на енциклопедия „Тракия“ в Скопие

2
Красимир Премянов
Снимка: Личен архив

Потомци на тракийци от цялата страна се включиха в националния тракийски събор по случай храмовия празник на църквата "Св. св. Константин и Елена" в Одрин, който тази година се чества няколко дни след църковния празник, съобщи председателят на Съюза на тракийските дружества в България Красимир Премянов.

По традиция тракийци участват в литургията в храма „Св. св. Константин и Елена“ и полагат цветя пред паметника на Екзарх Антим I в двора на църквата.

„Традициите трябва да се поддържат, за да не ни изневерява паметта. Бидейки там много от тракийци си спомнят как са възстановени тези храмове. То е било по инициатива на Съюза на тракийските дружества в България. Покойния господин Карамитев, председател на Съюза на тракийските дружества в България е ангажирал правителството да окаже нужната помощ за възстановяването на тези храмове“, припомни Премянов.

Той съобщи още, че подписката, която тракийци организираха с искане за възстановяване на служението на български език в двете български църкви в Одрин вече е представена пред Негово светейшество Българския патриарх Даниил. „Представихме я на среща с Негово светейшество и мисля, че има леко движение в правилна  посока, защото има свещеници български, изпратени от Старозагорска епархия или от Свиленград и службата се води основно на български език. Поне това постигнахме по случай Гергьовден в другия храм „Св. Георги“. Заявихме на свещеника, който беше пратен от местния митрополит Андрианополски митрополит Амфилохий, че българските миряни държат службите, които почитат в тези храмове да се водят на български език. Без да заявяваме неуважение към гръцкия, но ние, в нашата църква ползваме български език. С тази настойчивост и постоянство мисля, че ще постигнем този успех“, категоричен беше председателят на СТДБ.

Премянов изрази надежда за трайно решение на въпроса с въдворяването на български свещеник в двете ни църкви в Одрин, който да се грижи за тях и за поддържането на българщината. „Очакваме неговият син Георги, който завърши Семинарията, да извърши необходимите действия в личен план, за да стане продължител на делото на баща си и на дядо си Филип Чъкърък.

Председателят на СТДБ съобщи и за събитие, организирано в столицата на Република Северна Македония. В Българския културно-информационен център в Скопие беше представена енциклопедия „Тракия”, издание на Съюза на тракийските дружества в България и Тракийския научен институт.

Събитието е преминало при голям интерес не само от нашите сънародници в съседната държава. На него и присъствал посланика на България Желязко Радуков, Генералния консул на страната ни в Битоля Николай Димитров, председателя на Съюза на тракийските дружества в България (СТДБ) Красимир Премянов, проф. Васил Проданов, председател на Тракийския научен институт (ТНИ), членове на Върховния комитет на СТДБ, на ТНИ, автори на енциклопедията, много гости. „Мисля, че такива прояви помагат, постепенно, разбира се, не рязко, за благоприятното развитие на човешките отношения и на местните хора. Защото политиките се сменят, правителствата се сменят, но хората остават и те трябва да се чувстват много близки. Още повече съдбата на българите в Тракия и в Македония е много обща“, коментира Красимир Премянов.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Костадин Хаджийски

Костадин Хаджийски: 24 май е празникът, който ни обединява

„Ако можех да напиша по една дума на всяко училище, на всяко читалище, бих написал думата светлина, защото мисля, че словото е светлина и не трябва да губим тази светлина“. Така Костадин Хаджийски, депутат от партия „Величие“ от Кърджалийски избирателен район, описа най-българския празник – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската..

обновено на 25.05.25 в 22:30

Искра Михайлова: Културата е основен приоритет на „Новото начало“

Народният представител от „Новото начало“ обеща хората, ангажирани с култура да почувстват това ново начало в мисленето и отношението към тях от партията на Делян Пеевски.  24 ти май е празник, с който израстваме и в който отдаваме почит на нашите учители, на дейците на българската култура и наука.  Така народният представител от ДПС-..

публикувано на 23.05.25 в 18:56
2-то издание на Фармфест Момчилград

Момчилград ще затупти в духа на традицията, с вкусовете на Родопите и в подкрепа за местното производство

Момчилград е готов да посрещне участниците и гостите на Фермерския фестивал, който тази година ще се проведе на 24 и 25 май под надслов "Красотата на Родопите". Основната цел на фестивала е да популяризира продукцията на родопските фермери и да създаде възможности за директен контакт между производители и потребители. Над 70 са вече записалите..

публикувано на 22.05.25 в 12:00

Интересни и необичайни гозби очакват гостите на Кулинарния фестивал в Момчилград

Кулинарният фестивал "Вкусните гозби на Източните Родопи" ще се проведе в рамките на  ФАРМФЕСТ 2025 в Момчилград - на 25 май. Ще бъдат представени най-интересните и необичайни храни от Родопите. Организатор на кулинарния фестивал е Гражданска инициатива "Кулинарните фестивали на България", съобщи пред Радио Кърджали Стоян Стоянов от..

публикувано на 21.05.25 в 15:04
Изет Шабан

Изет Шабан: Бюджет 2025 е реалистичен и ориентиран към нуждите на хората

Бюджетът на община Ардино е малко по-голям в сравнение с миналогодишния и е в размер на 24 627 882 лв. За делегираните от държавата дейности са предвидени 13 873 088 лв., а за местни дейности - 10 754 794 лв. С 25 гласа „за“, 3 „против“ и един „въздържал се“ Общинският съвет гласува финансовата рамка за 2025 година на редовното си майско..

публикувано на 20.05.25 в 23:05

Третокласници от Кърджали ще се потопят в света на пчелите - на 20 май в музея

Ученици от ОУ " Св.Св. Кирил и Методий" ще бъдат гости на Регионалния исторически музей в Кърджали на 20 май по повод  Световният ден на пчелите. "Нашата цел е да ги вкараме в необятния свят на пчелите, да ги запознаем с това, защо 20 май именно е избран като дата, както и с биологията на пчелите.", каза уредникът Галена Вълова . Специалният..

публикувано на 19.05.25 в 14:48

Добри Желев: Хората бягат в чужбина, за повече пари

Държавата да обърне по-сериозно внимание на младите земеделци. Всичко поскъпва от година на година - и разсадите, и торовете, и осигуровките, а цената на продукцията остава една и съща.Това коментира в ефира на Радио Кърджали Добри Желев от село Крепост, който отглежда череши и ягоди. Занимава се около 15 години със земеделие. Всичко започва когато..

публикувано на 19.05.25 в 12:55