Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Янислава Стоилова: Професията ми на логопед за мен е лична мисия



Янислава Стоилова, специалист по говорни дефекти в СУ “Петко Рачов Славейков”, беше отличена с наградата “Логопед на годината” от министъра на образованието и науката.

Националната награда за приобщаващо образование й се присъжда за високи постижения в професионалната дейност и принос в развитието на приобщаващото образование. 

През радио Кърджали Янислава Стоилова сподели, че за нея тази награда е признание не само за нейната работа, но и признание за институцията, в която работи.

За жалост все повече деца имат нужда от работа с логопед, каза специалистът.

Според нея изключително голяма и негативна в това отношение е ролята на екранното време, което децата прекарват, често безконтролно от страна на родителите.

„Това действа на неврологично ниво, забавя развитието, нарушават се комуникативните умения.“, категорична е Стоилова.

Нейниятсъвет е до 3-годишна възраст децата да не се излагат пред екран!

„В тази ранна възраст, когато се оформя развитието на мозъка, последствията могат да бъдат много тежки, водещи включително и до разстройства от аутистичния спектър“, посочи Янислава Стоилова.

В професионалната й биография стои изготвянето и представянето в Министерство на образованието и науката на проект за иновативни пространства за работа с деца и ученици със СОП. Такива пространства вече са създадени както в СУ „Петко Рачов Славейков“, така и в цялата страна.

Стоилова е включена като логопед в Националната комисия за изготвяне на универсален подход за оценка на развитието на деца и ученици със СОП.

Цялото интервю с Янислава Стоилова, първият в България носител на наградата „Логопед на годината“, може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Галина Кючукова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ардино превръща наследството на Родопите в сцена за нов културен живот

Стартира новият проект на Община Ардино  „Минало и съвремие в сърцето на Родопите – културни мостове на Ардино“, с амбицията да допринесе за запазването и развитието на културното наследство в общината и региона. Основната цел на проекта е да подпомогне културната политика на община Ардино чрез организиране на разнообразни събития и..

публикувано на 27.11.25 в 16:25

„Ардинската Коледа“ с призив да отворим сърцата си за Бюлбюл Хасан

И тази година ардинци отварят сърцата си за благотворителност. Станалата традиционна благотворителна кампания „Ардинската Коледа“, която се провежда под патронажа на кмета на община Ардино инж. Изет Шабан, е насочена към събирането на средства за лечението на Бюлбюл Хасан.Това каза за Радио Кърджали Гюнер Шюкри от общинската..

публикувано на 26.11.25 в 17:25
Снимката е илюстративна

Жители на хасковски квартал заплашват с нов протест заради липсваща пешеходна пътека

Живущи в хасковския квартал “Бадема”  настояват за поставянето на нова пешеходна пътека и знак на  булевард “Никола Радев”. След многократни разговори с представители на Общинската администрация и компетентните органи, те стигат до решението да излязат на протест, и затварят за кратко движението по оживения булевард.  В ефира на Радио..

публикувано на 26.11.25 в 17:01

Георги Георгиев: Здравеопазването е превърнато в далавера

"Влизаме в клуба на богатите като най-бедни". Така депутатът  Георги Георгиев коментира за Радио Кърджали проектът за бюджет 2026-а. Народният представител от „Възраждане“ и член на здравната комисия  определи модела на финансиране в здравеопазването като „огромна далавера“. По думите му „Здравната каса прилича все повече на продънена каца“,..

публикувано на 26.11.25 в 14:04
Проф. Тодор Галунов:

Политическият език и бюджетът - между „постната пица“ и реалните рискове

Българските политици често използват образни сравнения, когато говорят за държавния бюджет – „постна пица“, „мазнинка“, „брашно на заем“. Т ези метафори не са случайни, а отразяват реални финансови затруднения и служат за по-достъпно обяснение на сложните процеси пред обществото, коментира в ефира на Радио Кърджали политическият анализатор проф...

публикувано на 24.11.25 в 15:00

Фотоизложба стартира кампания срещу насилието над жени в Кърджали

 Мюжгян Адем, управител на Фондация „ПУЛС“ – клон Кърджали, представи пред слушателите на Радио Кърджали старта на кампанията „16 дни на активизъм срещу насилието над жени и домашното насилие“ , която ежегодно се провежда от 25 ноември до 10 декември. Фотоизложбата ще бъде открита от 10:30 ч. в търговски комплекс „Орфей“ и показва различните..

публикувано на 24.11.25 в 10:28

Айлин Халилова: Екраните пречат на езиковото развитие и вниманието на децата

Специалистът логопед Айлин Халилова споделя, че най-често родителите търсят помощ, когато детето не говори или речта му е трудна за разбиране. В практиката ѝ най-честите причини за забавено речево развитие са прекомерното време пред екрани и липсата на активна комуникация между възрастни и дете. Екраните предлагат еднопосочна стимулация, която..

публикувано на 24.11.25 в 10:26