На 26 юни – Международния ден за борба със злоупотребата с наркотици и нелегалния трафик на наркотични вещества, Общинският съвет по наркотични вещества в Кърджали отвори врати за ученици, учители и граждани. Инициативата е част от националната информационна кампания на Министерството на здравеопазването и премина под мотото „Силата е в избора“.
Целта на събитието е да повиши информираността сред младите хора за рисковете, свързани с употребата на психоактивни вещества, и да ги насърчи да търсят здравословни и устойчиви алтернативи.
„Искаме да изразим своята съпричастност и активна позиция в борбата с наркотиците. Денят на отворените врати дава възможност хората да научат повече за нашата дейност, за превенцията и за безплатните консултации, които предлагаме“, коментира Валентина Грудева, секретар на Общинския съвет по наркотични вещества.
До обяд през информационния център са преминали над 20 ученици от ОУ „Петко Рачов Славейков“ и Професионалната гимназия по електроника. Най-голям интерес младите хора проявяват към темата за вейповете – електронните устройства, които се превръщат в мода сред учениците.
„Децата питат основно за вейповете – какво съдържат, какви са рисковете и дали могат да доведат до зависимост. Някои от тях са много информирани, други се впечатляват, когато чуят фактите от специалисти, а не само от интернет“, разказва Грудева.
По думите ѝ най-важно за подрастващите не е назидателният тон, а възможността да говорят свободно, да бъдат чути и да изразят мнение без страх от упрек. Именно това им помага да изградят позиция и да направят осъзнат избор.
На специално изработено „Дърво на посланията“, учениците оставят свои собствени мисли и съвети – как биха помогнали на приятел, посегнал към наркотиците, и какви послания искат да отправят към връстниците си.
„Искат да бъдат приети, да се чувстват част от компанията – за това понякога посягат към рискови поведения. Ние трябва да им покажем, че има и друг път“, допълва Валентина Грудева.
Въпреки активната работа с ученици, Грудева признава, че работата с родителите остава предизвикателство:
„Родителите често нямат време да говорят с децата си. Дават им телефон, смятайки, че това е достатъчно. А най-важното е разговорът – споделянето, присъствието, доверието.“
Събитията в Кърджали са част от по-широка програма, насочена към превенция и подкрепа на младите хора. На 25 юни се проведе и Втората областна младежка конференция „Аз съм млад и избирам живота“, а от 1 до 4 юли доброволци от града ще участват в Академия „Лято без риск“ във Варна.
Жители и гости на Момчилград се събраха в градския парк, за да се потопят в магията на българското кино с прожекцията на един от хитовете на последните десетилетия – „Гунди – Легенда за любовта“. Филмът, посветен на незабравимия футболист и обичан човек Георги Аспарухов – Гунди, събра десетки зрители под открито небе, които заедно преживяха историята за..
На 29 август откриват най-големия празник в смолянското село Момчиловци – „Фестивал на киселото млякото“, който продължава три дни. Гостите могат да опитат млечни продукти на местни производители, да се насладят на китайски обичаи, каза пред радио Кърджали кметът на Момчиловци - Сийка Суркова. „Това е събитие, което ще се проведе за..
Продължава подписката за обходен път на Кърджали, съобщи един от организаторите Анета Георгиева, която е и общински съветник от ПП „Възраждане“ в Общинския съвет на Кърджали. До момента са се подписали около 2500 души. Според Анета Георгиева причината до момента да нямаме обходен път е липсата на желание от страна на политиците. „В..
Пожарът, избухнал в близост до село Дъждовница, е овладян и локализиран в ранните часове на днешния ден. Това съобщи в ефира на Радио Кърджали областният управител на Кърджали Никола Чанев. По думите му, към 4:00 часа тази сутрин огънят е бил поставен под контрол. На място продължава да дежури екип на пожарната, както и служители на Горските..
Окръжния съд в Хасково ще заседава по мярката за неотклонение на Николай Перчемлиев по прякор Къната, който беше посочен за главно действащо лице в разбитата фабрика за цигари край село Момково през месец юли. По неофициална информация Перчемлиев сам се е предал на ГДБОП. Николай Перчемлиев е бил освободен под парична гаранция от 8000лв,..
Зрелищен метеорен дъжд може да наблюдаваме тази вечер. По 100 падащи звезди на час или по 1-2 в минута ще озаряват небето. Това каза Петър Георгиев, учител по астрономия във варненската Народна обсерватория с планетариум "Николай Коперник". Метеорният поток Персеиди ще достигне своя пик межди 12 и 13 август, обясни той. Земята минава през..
Малко след 9:00 ч. е настъпило пътнотранспортно произшествие на автомагистрала „Тракия“, при км 196 в посока Бургас. По първоначална информация са се ударили два леки автомобила. На един пострадал се оказва медицинска помощ. На място има полицейски екип. Движението в района на катастрофата е спряно. Трафикът към Бургас се..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478