Завръщането на дивата природа в Родопите отбелязва нова вълнуваща крачка напред. През юни още осем зубъра бяха докарани на два етапа в един от приоритетните за Фондация „По-диви Родопи“ район – „Женда“. Европейският бизон е един от застрашените големи видове тревопасни и емблема на връщането на дивата природа в Европа и Източни Родопи.
Животните (две мъжки и шест женски) бяха транспортирани от Държавното ловно стопанство „Воден – Ири Хисар“. На две от тях бяха поставени сателитни предаватели-яки.
Това ще позволи на специалистите да следят движението и поведението на животните в реално време, което е ключов елемент за успеха на адаптацията им.
Внимателната логистика и грижите по време на транспортирането отново бяха основен приоритет. И при двата транспорта съществена роля изиграха двама румънски ветеринари от организациите „Fundatia Visual Lianei“ и „Paumi Vet“, които осигуриха безопасността на животните чрез професионално упояване, непрекъснато наблюдение на състоянието им и плавно събуждане от упойката.
Всички осем зубъра – два на възраст три години и останалите около две години – ще останат в адаптационната ограда приблизително един месец. През този период те ще бъдат ежедневно наблюдавани от специалисти, за да се следят здравословното им състояние и адаптацията им към новата среда. Първоначалните наблюдения показват, че животните се адаптират добре, проявявайки спокойно поведение и редовно хранене – знак за успешна аклиматизация. Постепенното им освобождаване на свобода ще се извърши след завършване на този период, за да се осигури безопасен преход към новото им местообитание.
Програмата за разселване на зубри в района на Женда е дългосрочна инициатива на Фондация „По-диви Родопи“, като в бъдеще се предвижда транспортиране и добавяне на животни с цел осигуряване на устойчивост на популацията в района. Припомняме, че работата по реинтродуцкцията на вида в Женда започна в края на миналата година, когато там бе освободена първата малка група зубри от Словакия.
Програмата се осъществява с подкрепата на множество партньори и е ключов елемент в усилията за опазване на биоразнообразието в региона. Настоящата дейност е изключително важна първа стъпка в реинтродукция на зубри в територията на стопанството, разположено в северозападната част на района на работа на Фондация „По-диви Родопи“ и е част от партньорство за възстановяване на дивата природа на Родопите с Южноцентрално държавно предприятие – Смолян и Териториално поделение „Женда“.
Шестима турски граждани, издирвани с червена бюлетина на Интерпол и още четирима, издирвани с международна заповед, са върнати в Турция при провеждане на съвместни операции със страните, в които са се укривали, съобщи в профила си във "Фейсбук" министърът на вътрешните работи на Турция Али Йерликая. Сред тях е и гражданин, задържан в България по..
70-годишна пешеходка пострада в Момчилград, след като 28-годишен с „Фолксваген“ я блъсна при движение на заден ход, съобщиха от ОДМВР Кърджали. Жената е получила фрактура на рамото и е настанена в болницата в Кърджали. На 15 август 32-годишен с „Хонда“ е загубил контрол над автомобила си до разклона за село Великденче, блъснал се в пътен знак и се..
55-годишен мъж е задържан в РУ-Джебел за противозаконно лишаване от свобода на 71-годишната си тъща. На 15 август около 23 часа той принудително извел жената от дома ѝ в село Устрен и я откарал в дома на родителите си, нанасяйки удари, за да я принуди да напусне собствеността си. По случая е образувана проверка по чл.142а, ал.4 във връзка с ал.1 за..
През периода 11 – 17 август 2025 г. в РЗИ Кърджали са регистрирани 27 случая на остри заразни заболявания. Най-много са случаите на ентероколит – 13, следвани от варицела – 7, хепатит Б – 4, туберкулоза – 2 и аскаридоза – 1 случай. Заболеваемостта от грип и ОРЗ остава ниска – общо 11 случая, като най-засегнати са малките деца до 4 години – 4 случая...
Жителка на община Джебел стана жертва на измама по сценарий с мними служители на ГДБОП и банков служител. Жената била убедена да изтегли онлайн кредит и да преведе сумата от 9700 лв. на посочени от измамниците сметки, с обяснението, че така ще има „чист кредитен рейтинг“. По случая е образувано досъдебно производство в РУ-Джебел, а работата..
Зрелостниците, които са завършили средното си образование тази година, но все още не са започнали работа, имат срок до 25 август да внесат здравната си вноска за юли. Това напомнят от Националната агенция за приходите. Задължението важи и за абитуриентите, които наесен ще бъдат студенти редовно обучение, но към момента не работят. Размерът на..
На 16 август около 13:00 часа във вход на жилищен блок в Кърджали чрез използване на сила от 84-годишен били отнети 100 лв. След подаден сигнал и започнато разследване полицейски служители задържали 34-годишен мъж, съпричастен по случая. Парите са намерени и иззети. По първоначални данни същото лице е автор и на грабеж в района на автогарата. По случая..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478