Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Два пожара в Смолянско, предизвикани от мълнии

Снимката е илюстративна
Снимка: Югозападно горско стопанство

Два пожара възникнаха днес на територията на Смолянска област, като по първоначална информация причината за тях са мълнии, паднали по време на гръмотевични бури. Това съобщи комисар Чавдар Кичуков, директор на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Смолян.

„Към момента имаме два действащи пожара на територията на Регионалната дирекция. Първият сигнал е подаден в 12:45 ч. в оперативния център. Става въпрос за пожар в района на община Девин, местността Лък Балкан,“ поясни комисар Кичуков в пряко включване в ефира на БНР-Радио Кърджали.

По думите му, огънят е обхванал около декар и половина смесена гора. „Мястото е трудно достъпно. Работи екип от трима служители на пожарната, 17 горски служители и един доброволец. Пожарът е локализиран и в момента се доизгасяват отделни огнища, за да бъде напълно ликвидиран,“ допълни комисарят.

Вторият пожар е регистриран около 15:10 ч. в района на село Хвойна, също в труднодостъпна местност. „Предполага се, че и той е причинен от мълнии, паднали при вчерашните гръмотевични бури. На място работят екип от службата в Чепеларе с трима пожарникари, шестима горски служители и представители на ловна група,“ информира Кичуков.

Той увери, че няма опасност за населени места. „И този пожар е локализиран, работим по неговото окончателно погасяване,“ каза още директорът на регионалната противопожарна служба в Смолян.


По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

НС прие промени в бюджета, свързани с Инвестиционната програма за общински проекти

Народното събрание окончателно одобри измененията в държавния бюджет, свързани с разширената Инвестиционна програма за общински проекти. Общата максимална стойност на разходите за тази година е над 1,6 милиарда лева, а подадените проекти са за над 3 милиарда лева. Опозицията изрази опасения, че ще се стигне до плащане приоритетно..

публикувано на 23.07.25 в 12:56

МС днес няма да разгледа създаването на "Магазин за хората"

Точката за създаването на "Магазин за хората", като държавно търговско дружество е оттеглена от министъра на земеделието от дневният ред на днешното правителствено заседание. По-късно ще стане ясно по каква причина. Идеята бе "Магазин за хората" да е под шапката на земеделското министерство, а в търговските обекти стоките и..

публикувано на 23.07.25 в 08:43

Единственият Музей на тютюна в България се намира в Ардино

В сърцето на Родопите, в град Ардино, се намира единственият по рода си Музей на тютюна в България. Той е разположен на втория етаж в сградата на Общинския музей. Музейната експозиция, носеща името „Тютюнопроизводство и манипулация на тютюн в Ардинско“, проследява целия път на тютюна – от обработката на земята и засяването на семената, през създаването..

публикувано на 22.07.25 в 16:00

Температурите в Гърция ще достигнат 45°

Гръцките власти издадоха предупреждение за днес за температури до 45 градуса. Увеличиха броя на дежурните болници. От 40 градуса вчера днес се очакват 45 градуса на много места в страната. Дори през нощта температурите не се очаква да спаднат под 30 градуса. Гражданска защита изпраща съобщение по мобилните телефони на туристите за риск от високите..

публикувано на 22.07.25 в 14:00

До 2000 лева на ден може да изкара опитен събирач на трюфели в Родопите

До 2000 лева дневно може да изкара опитен събирач на трюфели в Родопите, съобщи Емин Еминчауш от село Паничково, община Черноочене. Въпреки тежката суша, която тази година почти унищожи реколтата от традиционни гъби като манатарки и пачи крак, черният трюфел се среща в изобилие и е с много добро качество. Според Еминчауш, изкупната цена на черния..

публикувано на 22.07.25 в 11:58

Безплатни изследвания за хепатит B и C в Кърджалийско

От днес в страната започва национална кампания за безплатни и анонимни изследвания за хепатит B и C, организирана от регионалните здравни инспекции. Тестването не изисква предварителна подготовка или хранителен режим. В Кърджалийска област инициативата стартира седмица по-рано и ще продължи до 28 юли – Световния ден за борба с хепатита. „Смятам, че е..

публикувано на 21.07.25 в 16:15
Димитър Митрев, управител на

Димитър Митрев: Слаб е интересът към базите на „Ученически отдих и спорт“

През последните години намалява интересът към ползването на базите на „Ученически отдих и спорт“. Организацията, която е под юрисдикцията на МОН, в област Кърджали предлага 22 морски и 9 планински бази. Причините за слабия интерес според управителя на дружеството Димитър Митрев са - от една страна намаляващия  брой ученици в..

публикувано на 16.07.25 в 17:19