Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Тунчев: Всички български отбори се съобразяват с Арда

Снимка: Facebook - ПФК Арда / PFC Arda

Отборът на Арда (Кърджали) не успя да постигне победа и във втория си мач от новия сезон в efbet Лига. „Небесносините“ завършиха 1:1 при домакинството си срещу Локомотив (София) и така след два кръга имат в актива си само една точка.

Въпреки липсата на победа, в клуба цари оптимизъм, а мислите вече са насочени към далеч по-голямо предизвикателство – европейското участие. Този четвъртък Арда гостува на ХИК Хелзинки в реванш от втория квалификационен кръг на Лигата на конференциите. Първата среща в Кърджали завърши 0:0.

В дните преди двубоя пред микрофона на БНР - Радио Кърджали застана старши треньорът Александър Тунчев, който направи равносметка на изминалите мачове и коментира очакванията си за предстоящото европейско изпитание.

„Причината да не победим Локомотив София е, че не успяхме да отбележим втори гол и допуснахме елементарна грешка, от която те се възползваха,“ обясни Тунчев.

„Като цяло мисля, че бяхме отборът, който контролираше изцяло събитията на терена. Но едно заспиване при, може би, единственото им по-сериозно положение, ни коства трите точки.“

Старши треньорът разкри, че някои от вътрешните рокади в състава са били неизбежни.

„Направихме промени заради контузии. Феликс Ебола беше наказан. Надявам се, че за реванша срещу ХИК поне един или двама ще се завърнат, за да имаме по-голяма вариативност.“

Относно състоянието на ключовия футболист, който напусна с травма срещу ХИК, Тунчев каза:

„Към днешна дата се чувства по-добре. Утре ще тренира с топка. Надявам се да бъде на разположение.“

Арда направи сериозни промени в нападението през лятото. Тунчев не крие, че новите попълнения все още свикват с играта:

„Има какво да се желае. Със сигурност ще им трябва време, за да се напаснат. Радвам се, че си върнахме Светльо Ковачев. Той е водил подготовка, но му липсва игрова практика.“

Относно другото завръщане – това на Жоро Николов, наставникът уточни:

„Той има само един официален мач за последните 7–8 месеца. Беше контузен дълго, завърна се и отново получи травма. Официалните мачове са много по-различни от контролите.“

Въпреки реномето на ХИК и домакинството им в Хелзинки, Александър Тунчев е въодушевен от шансовете на Арда:

„Със сигурност ХИК е фаворит – по-опитен отбор, с участия почти всяка година в евротурнирите. Но ние показахме в първия мач, че не сме по-слаби. Дори напротив – мисля, че изпуснахме победата.Ще направим всичко възможно реваншът в Хелзинки да е победен за нас. Дали ще бъде в редовното време, в продължения или с дузпи – важното е да продължим напред.“

Мачът в Хелзинки ще се играе на изкуствен терен, но Тунчев заяви, че отборът вече се готви в подобни условия:

„Пробвахме терена на помощното игрище до „Арена Арда“. Ще тренираме и утре там, за да усетим терена. Да, условията ще са предимство за тях, но трябва да се адаптираме бързо.“

Накрая, Тунчев коментира и дългосрочните цели на Арда:

„Миналия сезон показахме, че не сме случаен отбор. Всеки се съобразява с Арда. Ще се постараем и тази година да изглеждаме така. И разбира се – след като вече сме играли в Европа, целта отново ще бъде да се класираме там.“



По публикацията работи: Божидар Чолаков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Оперираха успешно нападателя на "Арда" Георги Николов

Извършена е успешна операция на нападателя на "Арда" Георги Николов.  Той получи  контузия в самия край на срещата между "Монтана" и "Арда". След обстойни прегледи  се оказа, че Николов има скъсани връзки на десния крак. ПФК АРДА и Георги Николов изказват огромна благодарност  на целия екип на клиниката, а ръководството на клуба, треньорите и..

публикувано на 02.11.25 в 11:44

Арда победи Фратрия с 2:1

Арда победи втородивизионния Фратрия с 2:1 в 1/16 финал в турнира за Купата на България. В 42-та минута Джелал Хюсеинов откри резултата за кърджалийския отбор. В началото на второто полувреме - в 50-та минута домакините изравниха след гол на Мирослав Маринов. А три минути след като влезе в игра, в 65-та минута, Андре Шиняшики върна предимството на..

публикувано на 28.10.25 в 18:06

Александра Попова от Кърджали пробяга полумаратона в София за час и 58 минути

Александра Попова, единайсетокласничка от СУ „Отец Паисий“ – Кърджали, пробяга дистанцията от малко над 21 километра в рамките на  Wizz Air Sofia Marathon 2025 . Тя завърши полумаратона за  1 час и 58 минути , нареждайки се сред малкото млади участници, изминали успешно трасето. „ На финала много се разплаках, когато ми дадоха медала, защото..

публикувано на 28.10.25 в 15:35
снимката е илюстративна

Мелин Джамбаз от "Арда бокс" с бронзов медал от Държавно първенство в Благоевград

От вторник в Благоевград се провежда Държавното лично-отборно първенство по бокс за младежи и девойки. Градът е домакин на събитието по случай 30 години организиран бокс, а ринга събра редица легенди на българския спорт, сред които олимпийският шампион от Мюнхен 1972 Георги Костадинов и доайенът на треньорската професия Костадин Петков – „Коце..

публикувано на 23.10.25 в 12:00

"Юнак" - Ардино печели четири от четири мача във Варна

Отборът на СКТМ „Юнак“ – Ардино стартира с четири победи от четири мача в първия кръг на първия етап от Държавното отборно първенство по тенис на маса за жени – Efbet Висша лига. Турнирът се проведе във Варна. Под ръководството на треньора Бейхан Емин, състезателките Цветелина Георгиева, Сиделя Мутлу и Бианка Мей-Росу постигнаха успех с 4:1 срещу..

публикувано на 21.10.25 в 16:10

Таланти от АРДА попаднаха в проектонационалния отбор на България U14

Трима футболисти от школата на ПФК АРДА – Ангел Георгиев, Серкан Хасан и Христо Герджилов – бяха включени в списъка с проектонационали за България U14. Момчетата участват в тридневен подготвителен лагер, който се провежда в Хасково. От 20 до 22 октомври младите футболисти тренират под ръководството на треньора Сидер Димитров, а в края на лагера е..

публикувано на 21.10.25 в 11:12

Продължава пропадането на Григор Димитров в световната ранглиста

В публикуваните днес световни ранглисти на тенисистите Григор Димитров регистрира ново отстъпление. Хасковлията загуби още пет позиции до номер 37. Това се дължи на незащитените 165 от достигалия до третото място точки от миналогодишния финал в Стокхолм. Завръщането на корта на лекуващия травма в гръден мускул 34-годишен..

публикувано на 20.10.25 в 10:27