Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва тридневният Фестивал на киселото мляко в Момчиловци

Снимка: festivali.eu

В родопското село Момчиловци започва осмото издание на традиционния Фестивал на киселото мляко, който ще продължи три дни. Събитието събира ценители на Родопите, на българските обичаи и на китайската култура.

Официалното откриване е днес от 16.30 ч. на откритата сцена пред кметството в селото. Ще участват певчески фолклорни групи и читалище „Светлина“ в с. Момчиловци, ще има изложение на производители на млечни продукти, изложение на народни художествени занаяти, био и еко натурални продукти, както и павилион на китайската култура и занаяти. В празничния концерт вечерта след официалното откриване ще бъде представено китайско традиционно изкуство, а на сцената ще се вихри фолклорен спектакъл с ансамбъл "Чинари".

В събота празничната програма "Народно веселие" пред кметството на с. Момчиловци продължава с изпълнения на фолклорни групи на самодейни състави от региона, изложение на производители на млечни продукти, приготвяне на боб с манатарки по родопски на площада от шеф Светлозар Георгиев, специална детска програма с конкурс за детска рисунка на тема  "Вълшебството на киселото мляко" и "Биене на масло" – демонстрация на традиционна местна техника за избиване на масло. Вечерта ще се проведе конкурса "Мис Родопи – Кралица на киселото мляко" с представяне на участничките в 3 кръга и водещ Богдан Томов.

В неделя програмата предвижда детска занаятчийска работилничка, надпиване с айрян, скоростно изяждане на кисело мляко, приготвяне на курбан чорба по стара родопска рецепта“ от шеф Светлозар Георгиев, награждаване на победителите от детския конкурс и забавните игри, връчване на сертификати за дълголетие на гостите от Китай.


По публикацията работи: Илияна Типова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започва прием на заявления за помощ на засегнати от мерките срещу шарката по овце и кози

От 6 до 17 октомври в областните дирекции „Земеделие“ по адресна регистрация на животновъда ще се приемат заявления за държавна помощ de minimis за дребни преживни животни (овце и кози), засегнати от въведените мерки срещу заболяването шарка, съобщават от Държавен фонд „Земеделие“. Средствата се отпускат за 2025 г., за фермери, чиито регистрирани..

публикувано на 04.10.25 в 16:42

Да има възможност за доброволно събиране на "малки комунални задължения", иска Камарата на ЧСИ

Камарата на частните съдебни изпълнители предлага със законодателна промяна и у нас да се въведе възможност за доброволно събиране на т. нар. малки комунални задължения. Тази практика вече успешно се прилага, както в страни- членки на Европейския съюз, така и в някои от съседните ни държави. Темата за доброволното събиране на малки дългове е акцент в..

публикувано на 04.10.25 в 16:31
Борислав Гуцанов

Предложенията на МТСП за младите семейства влизат в бюджета за 2026 г.

Предложенията на Министерството на труда и социалната политика, които са свързани с младите семейства, са остойностени и ще влязат в бюджета за следващата година. Това съобщи във Варна министър Борислав Гуцанов с уточнението, че  все още се обсъждат конкретните финансови параметри. Министър Гуцанов каза, че има рязко увеличение на приходите след..

публикувано на 04.10.25 в 16:27
Софийският зоопарк

На 4 октомври се отбелязва Световният ден на животните

"Спасете животните, спасете планетата" е темата тази година на Световния ден на животните, който отбелязваме на 4-ти октомври. Целта на темата е да ни напомни за връзката между благосъстоянието на животните и здравето на планетата. Загубата на биоразнообразие, унищожаването на хабитати, индустриалното животновъдство и замърсяването показват, че..

публикувано на 04.10.25 в 13:16

Няма данни за хора в риск след проливните дъждове

След вчерашните проливни дъждове и наводнения, днес  обстановката в област Бургас постепенно се нормализира. Няма данни за хора в риск, съобщават от МВР. Организирано е наблюдение на водосбора в долните През изминалото денонощие екипите на пожарната са реагирали на 340 сигнала, свързани с усложнената метеорологична обстановка. Евакуирани са над 100..

публикувано на 04.10.25 в 12:47

Момчилград гостува на София (ГАЛЕРИЯ)

София посрещна духа на Родопите с първото издание на празника „Момчилград – сърцето на Източните Родопи“, който превърна един обикновен октомврийски ден в пъстра среща на история, традиции, вкус и човечност. Събитието представи богатството на родопския град – неговата история, култура, природа и хора. " Идеята ни е да дадем възможност на всички да..

публикувано на 04.10.25 в 12:13

Традиционен есенен панаир се проведе в Крумовград

Крумовград отпразнува традиционния есенен панаир „Сеид баба“ с много музика, танци и добро настроение.  Въпреки дъжда в петъчния ден, централният площад се превърна в истински празничен център. Всяка година панаирът "Сеид баба" събира поколения и пази местните традиции. По традиция и тази година той премина под знака на фолклорната музика, богатата..

публикувано на 04.10.25 в 11:22