Около 200 ученици ще прекрачат прага на Професионалната гимназия по селско и горско стопанство в Кърджали тази есен. Това съобщи директорът на училището Мустафа Шефкет.
„Напълно сме готови. Учениците са около 200 – заедно със самостоятелната форма на обучение, дуалната и дневната,“ каза той.
През лятото в гимназията са извършени ремонти.
„Ремонтирахме тоалетните, направихме чисто нов фитнес на децата, подготвихме кабинет по български език и обновихме пет стаи в общежитието. Благодаря на колегите, които работиха и през отпуските си,“ посочи Шефкет.
Интересът към специалностите е стабилен.
„При „Трайни насаждения“ паралелката е пълна с 26 ученици. Имаме интерес и към „Горско стопанство – техник лесовъд“. За първи път в близо 70-годишната история на гимназията открихме паралелка „Помощник възпитател“ – само с момичета, и тя също е запълнена,“ допълни директорът.
Практическото обучение е подкрепено от партньорства.
„Имаме дуална форма с община Кърджали и договори с фирма „Стил лес“. Създадохме дендрариум и поддържаме овощна градина от над 4 декара, където учениците провеждат практиките си,“ уточни Шефкет.
В навечерието на първия учебен ден той отправи и послание към учениците:
„Да са живи и здрави, да слушат учителите и родителите си. Ако работим заедно като екип, ще подготвим кадри, които да останат и да работят в България.“

Как у дома да бъде хем красиво, хем здравословно за живот? Още повече през есента, когато все повече държим прозорците затворени, въздухът застоява и свежестта си отива. Много просто - залагаме на растенията, ще ви кажат специалистите по интериорно озеленяване. И за да не се налага да "уморяваме" цветята от преполиване или засушаване, даваме път..
„Ако не бяха двете ковид години, сега щяхме да сме на 25-ото издание“, сподели Илия Годев, секретар на НЧ „Проф. д-р Асен Златаров – 1927“ в село Смилян. „Тогава прекъснахме заради ограниченията с достъпа на посетители и участници, така че вече 23 години работим не просто за популяризирането на наименованието Смилянски фасул, а за неговото свързване с..
Сияна е гордост за всички ни, тя е дете, надраснало връстниците си, каза Васил Анастасов, учителят по гайда на талантливото момиче. „Слушах Сиянка и искам от сърце да я поздравя. Тя е едно прекрасно, талантливо и умно дете, което изпреварва възрастта си и с радост мога да кажа, че се гордея с нея и с всичко, което постига. Трудът, който..
Хората, които планират да купуват артикули за Хелоуин, да внимават за състава на продуктите, за срокът им на годност и за това дали са спазени европейските регулации, съветва Габриела Руменова от "Ние, потребителите". Лесно запалимите материи - особено евтините синтетични тъкани - могат да се възпламенят от свещи, фенери или..
По повод Деня на Кърджали – 21 октомври, потърсихме историята, съхранена в Държавен архив – Кърджали. „Ако отворим най-стария шкаф, ще открием документалната и визуална памет, оставена от нашите предци – свидетелства за живота и развитието на града“, разказа началникът на архива Гергана Димитрова. Най-ранните сведения водят до 1912 година, когато..
В навечерието на празника на Смолян, НЧ „Орфееви гори -1870“ в кв. Райково чества 155 години от създаването си. Съставите на читалището се включват активно както в честванията за деня на Смолян, така и в юбилейните събития на самото читалище. През изминалата седмица клуб „Хоро“ с ръководител Русанка Бодурова участва в голям концерт на Илиян Луков в..
Община Момчилград започва нов проект по Програма „Образование“, насочен към хора, отпаднали от училище или без завършено основно образование. Инициативата ще обхване 150 души и цели да създаде условия за ограмотяване, образование и последваща професионална реализация. Проектът ще продължи 18 месеца и включва курсове за ограмотяване, повишаване на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478