Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сняг и студ в началото на октомври, златна есен след 15-и

През втората половина на октомври ще имаме хубави есенни дни, но месецът започва с ударна зимна обстановка.

Това обясни пред БНР метеорологът Анастасия Стойчева.

В първите дни на октомври почти ще дойде зимата – в Западна и Централна България, в планинските райони, Предбалкана и Софийско, посочи тя и предупреди:

"Ще сме в типично зимна обстановка!"

Предстоят значителни валежи, особено в Западна и Централна България, които постепенно ще преминат в сняг, а в планините ще се натрупва снежна покривка.

"Започваме с ударна зимна обстановка! Двата дни ще са най-тежките: 2-ри и 3-ти. На 4-ти започва спиране на валежите, разкъсване на облачността от юг, но пък се вижда следващата обстановка, която вече се е заредила – със следващото смущение, което ще донесе нови валежи."

Синоптиците прогнозират повишена динамика през първото десетдневие на октомври. След първото застудяване температурите бързо ще се повишат.

На места в тези дни обаче температурите ще бъдат без дневен ход или с обратен дневен ход, което е типично за подобен тип студени нахлувания, поясни метеорологът.

Характерно за нашата страна е и т.нар. възвръщане на лятото през октомври след студено нахлуване, подчерта Анастасия Стойчева в предаването "Преди всички". По думите ѝ, на хубави, топли дни ще се радваме през втората половина на месеца.

Същевременно през този период ще има и много ниски минимални температури, както и сутрешни мъгли. Повече слънце ще има около и след обяд. Около 15-и, 20-и и в края на месеца се очакват атмосферни фронтове, които ще донесат валежи.

38,5 градуса са били измерени през октомври в Плевен през 80-те, даде пример от миналото метеорологът. През 1971 г. пък е имало ранен снеговалеж през октомври, както ще бъде тази година.

Цялото интервю чуйте ТУК.


По публикацията работи: Илияна Типова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Национална стачка в Гърция блокира страната за 24 часа

Гърция е блокирана от 24-часова национална стачка срещу 13-часовия работен ден. Протестът на синдикатите блокира напълно транспорта в страната. На котва са всички кораби, моряци протестират по пристанищата. Железничарите напълно прекратиха движението на влакове. Градският транспорт не се движи. В стачката участват и шофьорите на таксита. Само..

публикувано на 01.10.25 в 10:48

Бъдещи учени от „Йовков“ изпращат ракети до Луната

Възможно ли е да си първолак и да си ракетостроител? Ами, възможно е. Това доказаха първокласниците от Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали, които заедно с по-големите каки и батковци от трети и четвърти клас се включиха активно във второто издание на Пътуващия фестивал на науката, който гостува в Кърджали два дни. Организатор бе фондация..

публикувано на 25.09.25 в 09:49

Турция остави в ареста седем души, обвинени в промишлен шпионаж

Турските власти оставиха в ареста седем души, сред които и митнически служители, за продажба на класифицирана информация за вноса и износа на отбранителната промишленост чрез групи в социалната мрежа Телеграм, предаде БТА, цитирайки "Тюркийе тудей". Разкритията бяха направени, след като отбранителни компании, включително турският гигант в..

публикувано на 23.09.25 в 17:15

Кърджали беше първата спирка на Пътуващ фестивал на науката

Пътуващ фестивал на науката акостира в Кърджали като първа негова спирка. Един ден, който се оказа крайно недостатъчен да задоволи любопитството на кърджалийци. Програмата започна от рано сутринта, като първите презентации бяха насочени към учениците от 1 до 12 клас. До обяд те успяха да видят науката на практика. Да се..

публикувано на 23.09.25 в 16:56

Няма новооткрити болни от туберкулоза в рамките на Седмицата на отворените врати в Кърджали

Двадесет и един човека са се възползвали от възможността за безплатен преглед за туберкулоза в рамките на Седмицата на отворените врати, която се проведе от 15-сти до 19-сти септември. „За щастие нито един от прегледаните не е бил диагностициран с това заболяване или с други проблеми на дихателните пътища, обобщи д-р Диана Вълчева,..

публикувано на 23.09.25 в 16:26

Край Кавала се оформя Българска Ривиера според гръцки медии

Около Кавала се оформя българска Ривиера, разкрива публикация на гръцкото издание "Катимерини" и уточнява, че в този район българите масово инвестират в жилища. Българите от туристи станаха собственици на много недвижими имоти в Северна Гърция, съобщават медиите като се позовават на информация от брокерски фирми. Търсят се всякакви имоти – от терени за..

публикувано на 23.09.25 в 10:56

Масов поход организират ТИЦ-Кърджали и общината

Туристически информационен център - Кърджали и Община Кърджали организират масов поход по повод Световния ден на туризма - 27 септември, съобщиха от ТИЦ-Кърджали.  Походът ще се проведе на 25 септември /събота/. Маршрутът предвижда посещение на най-дългия въжен мост в България - този към село Лисиците и мистичното тракийско светилище Чит..

публикувано на 22.09.25 в 16:24