Наближава поредното издание на националния фолклорен фестивал по танци „Перпера“ в Кърджали. Организатори са народно читалище „Тракия - 2009“ и тракийското дружество „Димитър Маджаров“.
„Това е 10-ото юбилейно издание на националния фолклорен танцов фестивал. Организираме го съвместно с община Кърджали и читалище ‘Тракия 2009’“, обясни Яни Янев, председател на тракийското дружество..
Тази година фестивалът ще се проведе в Театрално-музикалния център „Димитър Димов“. „Преди началото на събитията ще има хороводна китка на площад ‘Освобождение’ с участието на сестри Диневи. Шествието по централната улица ще доведе участниците до театъра, където от 13:00 започва самото надиграване. Така ще имаме малка ‘подгрявка’ преди дефилето в театъра“, уточни Янев.
Колко са записалите се участници тази година? „Към момента имаме около 12 състава, но крайният срок за записване е 10 октомври. Очакваме броят да достигне 18–20 състава, което, както и миналата година, означава около 400 души на сцената. Някои състави са с по 25–40 души“, каза Янев.
От кои градове и населени места са участниците? „Имаме състави от нашия регион – читалища в Пчеларово, Момчилград, Кирково, както и от Свиленград, Старозагорско и Харманли“, обясни председателят на дружеството.
Има ли танцов клуб, който участва във фестивала от самото начало? „Всяка година има такива състави. Обикновено това са ‘Веселяци’ от Радневско, които почти винаги участват в надиграването на ‘Перпера’“, добави Янев.
Регламентът на фестивала включва изпълнение на две хора с продължителност до 12 минути. „Освен самото надиграване в първата част в театъра, имаме и втора част – събиране на всички състави в голям салон, където се изреждат почти всички хора от различни фолклорни области. Там се получава голямо веселие и сплотяване на участниците“, обясни Янев.
Фестивалът ще започне в 13:00 на 18 октомври в Театрално-музикалния център „Димитър Димов“. Входът е свободен.
Чуйте още в прикачения звуков файл.Управителката на Фондация „ПУЛС“ Мюжгян Адем представя основните акценти около фотоизложбата „Да спрем мълчанието“ – силен визуален разказ, посветен на жените, преживели насилие. В изложбата са включени carefully подбрани истории, а проектът поставя акцент върху посланията, които достигат до различни общности, както и върху участието на оцелели жени..
Д-р Виолета Йорданова – молекулярно-генетичен биолог в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“, представя подробна информация за варицелата – заболяване, което често се смята за леко и неизбежно, но всъщност съдържа редица особености и потенциални рискове. В изложението си д-р Йорданова обяснява какво представлява вирусът Varicella zoster , по какъв начин..
Читалището в хасковското село Орлово се готви да отбележи 400-ото си неделно хоро – традиция, която се провежда всяка седмица вече повече от седем години. Всяка неделя, независимо от жегата или студа, оркестърът се събира пред читалището, за да свири и пее, събирайки не само съселяните, но и гости от съседни села и градове. „Готови сме с подготовката..
Данните на РЗОК Кърджали за броя деца, получили безплатни антибиотици и противовирусни препарати, показват, че мярката достига до част от семействата, но реалният ефект върху здравето е ограничен, заяви пред Радио Кърджали д-р Невин Садъкова, общопрактикуващ лекар в Момчилград. „А и още в други региони е малко, защото цялата област има доста деца..
Портретът на Мариана от Дечко Узунов, създаден през 1956 година, гостува в постоянната експозиция на Художествена галерия „Станка Димитрова“ в Кърджали. Творбата, която дълго време е била почти неизвестна на публиката и изследователите, започва да разкрива историята си благодарение на надпис, открит на гърба ѝ по време на подготовката за..
Деца лауреати от XIV Международен фолклорен фестивал „С песните на Кичка Савова“, който се проведе през пролетта в село Сладун, се включиха в V Майсторски клас в Пловдив. Обучението беше ръководено от народната певица и преподавател в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ – д-р Дарина Славчева Славова, а организатор е Фондация..
Народният певец Стоян Варналиев продължава да обогатява българската коледарска традиция. Той издаде сборник с 21 коледни песни, озаглавен „Коледа от Бяло море до Дунав“, придружен от компактдиск със същото заглавие. Тази година изпълнителят е записал още коледарски песни. Сборникът се появява „много спонтанно“, споделя Варналиев. Той започва първо да..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478