Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Екатерина Гаджева, директор на РИОСМ-Смолян по повод набезите на мечки в населени места:

Има законови ограничения, институциите търсят баланс със сигурността

| Интервю
2
Инж. Екатерина Гаджева
Снимка: Личен архив

Сигнали за зачестило навлизане на кафеви мечки в района на село Триград предизвикаха бърза реакция от страна на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Смолян и горските стопанства. От началото на годината до септември са констатирани 8 случая на щети от мечки, а само през октомври – още 7.

„Нашата основна роля е да оценяваме щетите от защитения вид кафява мечка и да ги документираме своевременно – още на следващия работен ден“, заяви пред Радио Кърджали директорът на РИОСВ, инж. Екатерина Гаджева в интервю по темата. По думите ѝ, инспекцията не е компетентна да предприема директни действия по отстрел или прогонване на мечки, но участва активно в комисии по щети и насочва компетентните институции към необходимите процедури.

След проверка на място, РИОСВ е установила навлизане на мечка в селото, която е загубила страх от хората –индикатор за потенциална опасност. По препоръка на инспекцията, горските стопанства са стартирали процедура по т.нар. дерогация – изключение от забраната за отстрел при определени условия. Подадени са искания за отстрел на две мечки – една, нанасяща щети, и друга, влизаща в населеното място. Засега обаче действията не са реализирани, а местни жители съобщават, че набезите временно са прекъснали.

Кафявата мечка е строго защитен вид в България и Европейския съюз. Според действащото законодателство, отстрел може да бъде разрешен само в два случая – при животни, които системно нанасят щети или са загубили инстинктивния страх от човека. Популацията не подлежи на директна регулация на база брой.

Междувременно стартира мониторинг с ДНК-проби, който цели да даде по-точна представа за числеността на вида у нас. „Дори и да се установи, че броят на мечките е нараснал, това няма автоматично да доведе до повече разрешения за отстрел“, уточни инж. Гаджева.

От РИОСВ посочват, че редица щети могат да бъдат избегнати с превантивни мерки – използване на електропастири, обучени кучета, шумови средства, ограждения. Някои такива мерки са подпомагани в рамките на проекти, финансирани по линия на Министерството на околната среда и водите.

Проблемът е комплексен. От една страна, човекът навлиза в местообитанията на мечките чрез бране на горски плодове, туризъм, инфраструктура. От друга – част от животните са привикнали към човешко присъствие заради това, че са хранени в миналото от хора, обясни директорът на инспекцията.

Тревожна тенденция се наблюдава и при подадените сигнали – инспекцията отчита опити за злоупотреби. Част от щетите, приписани на мечки, всъщност са причинени от вълци или бездомни кучета, за които няма обезщетения. „Наясно сме, че за някои хора това се превръща в опит за получаване на средства. Но механизмът е създаден, за да компенсира реални загуби, а не като източник на доход“, коментира Гаджева.

Тя направи уточнението, че в нито един от последните случаи в района на Смолян, включително Триград и Доспат, не е регистрирано агресивно поведение от страна на мечките. Въпреки това, присъствието им в близост до хора повишава риска и напрежението.

Институциите напомнят, че бързата намеса, ясната комуникация и прилагането на превантивни мерки са ключови за намаляване на конфликтите между хора и диви животни.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Радост Караиванова

Страх и напрежение в Триград заради набези на мечки

За страх и напрежение заради системни набези на мечки в дворовете и по улиците сигнализират жителите на смолянското село Триград, съобщи Радост Караиванова, местна жителка и собственик на туристически обект.  От над месец насам няма вечер без сигнал за мечки, които се разхождат по улиците, влизат в дворове, нанасят щети и всяват паника...

публикувано на 20.10.25 в 17:28
Снимката е илюстративна

Разрешен е отстрел на две мечки в Триградско след набези в дворове

Две разрешения за отстрел на кафяви мечки са издадени на територията на Държавно горско стопанство – Триград. Причината са зачестилите случаи на щети и навлизане на диви животни в населеното място. Това съобщи инж. Елин Лилов, заместник-директор на Южноцентрално държавно предприятие – Смолян. Едната мечка е засечена в границите на самото..

публикувано на 20.10.25 в 16:36

Любомир Колев: Призовавам МОН да бъде създаден национален отбор по история

Любомир Колев - младежът, който донесе първи медал за България от Международната олимпиада по история в Париж, отправи в ефира на Радио Кърджали призив към Министерството на образованието и науката /МОН/ да бъде създаден национален отбор по история, за да могат учениците, които имат интереси към историческата наука, по -лесно да стигат да..

публикувано на 16.10.25 в 14:38

Наско Стаматов: Учениците не трябва да се страхуват от химията

Кърджали неотдавна беше една от спирките на инициативата „Пътуващ фестивал на науката“.  Екип от млади хора, учени, завладяха сърцата на кърджалийските ученици, защото успяха да им покажат, че науката може да е навсякъде.  Но го направиха, като им демонстрираха практическата страна на знанието и колко всъщност е значимо то за нас...

публикувано на 16.10.25 в 14:14
Арх. Петя Назърова

Арх. Петя Назърова: Проблемите в строителството започват от устройствените планове

Според арх. Назърова частичните изменения на устройствени планове, които често обслужват интереси на единични имоти, са практика и в Кърджали. Това води до неконтролируемо уплътняване на града, често за сметка на обществените интереси. Общият устройствен план на града е разработен за 60 000 души, реалното население към края на 2024 г. е около..

публикувано на 13.10.25 в 19:58
Силвия Великова

Силвия Великова: Законопроектът на ИТН за личната информация е опит да се санкционират журналистите

Предложението на „Има такъв народ“ за криминализиране на разпространението на лична информация предизвика вълна от реакции, както в медийната гилдия, така и в политическите среди. Според журналиста от БНР Силвия Великова, проектът представлява опасен прецедент за нарушаване свободата на словото и е показателен за начина, по който се правят..

публикувано на 13.10.25 в 13:37
Костадин Костадинов

Костадин Костадинов: Този управленски модел няма бъдеще

Лидерът на партия „Възраждане“ Костадин Костадинов обяви, че формацията започва работа по проект за нова Конституция на България. Сред основните предложения, по думите му, са намаляване броя на народните представители, въвеждане на полупрезидентска република, удължаване на президентския мандат, както и премахване на институцията на главния..

публикувано на 09.10.25 в 11:03