Проблемите с Русия, Афганистан и ИДИЛ ще обсъждат външните министри от НАТО в първия ден от срещата си в Брюксел.
Очаква се НАТО да приеме своята нова стратегия срещу заплахата от т.нар. "хибридна война" на Русия. Тя се описва като смесица от дипломатически, икономически и пропагандни методи чрез медиите и интернет за дестабилизиране на държави. Терминът за хибридната война предизвика много спорове за включването си в българската стратегия за национална сигурност преди година, а последно го употреби президентът Росен Плевнелиев в интервю за британски вестник.
Външните министри на Алианса ще одобрят конкретен документ за ответните мерки, които вече не могат да бъдат единствено с военна сила. На заседанието ще присъства и представителят на ЕС по външната политика и отбрана Федерика Могерини, тъй като Съюзът предприема собствени мерки за контрапропаганда.
Мисията Решителна подкрепа в Афганистан вероятно ще остане още 1 година, след като талибаните продължават да окупират територии. Половината от войниците ще са американски, останалите ще са от други натовски страни, стана ясно от генералния секретар Йенс Столтенберг:
Стремим се за запазим приблизително същия брой войски, около 12 хиляди души, и през 2016 г.
През втория ден от заседанието си външните министри трябва да решат дали да отправят покана за членство в НАТО на Черна гора.
Сигнали за нередности в предизборната кампания може да изпращате на e-mail: reporter@bnr.bg
Репортерите на БНР ще ги проверят
АНОНИМНОСТТА Е ГАРАНТИРАНА