В случая съм изненадана от голямата разлика в гласуването – над милион граждани на Великобритания са подали за излизане от ЕС. Това също ще има проблем в самата Великобритания, защото не само ефектът върху ЕС, но ефектът е и върху тяхната държава. Знаете, че в Шотландия имаше референдум, Северна Ирландия също има възможност да подеме тази тема.
Антони Тренчев от Реформаторския блок посочи, че резултатът от гласуването е лоша новина:
Намираме се на неразчертана карта, не е ясно какво ще стане. Трябва да сме спокойни и рационално да отреагираме. Изходът от този референдум не е обвързващ. Първо, английският парламент трябва да се произнесе, а лидерите трябва отговорно да се противопоставят на популистките заигравки както във Франция, така и в Холандия, така и в целия ЕС.
Според Красимир Каракачанов от Патриотичния фронт гласуването на британците трябва да бъде мощен стимул за реформи в ЕС:
Лично аз смятам, че този звучен шамар върху европейската бюрокрация ще отпуши онези реформи, за които настояват редица европейски страни. Третата икономика е Великобритания, ако и във Франция тръгне един подобен процес, тя е втората икономика в Европа, няма как да продължи ЕС по този начин. България реално погледнато, за разлика от Великобритания, има повече ползи от членството в ЕС, отколкото търпи загуби.
Правителството да защити интересите на българските граждани, които работят и учат във Великобритания, поиска БСП. Корнелия Нинова каза още, че веднага трябва да се анализира как вотът на британците ще се отрази на икономиката на Европейския съюз и в частност на страната ни и да се вземат необходимите мерки:
Това е урок за Европейския съюз и за Европа да започне спешно да се променя в посока да излезе от бюрокрацията.
Според Любомир Кючуков от АБВ днес е черен ден за Европейския съюз.
Според председателя на ДПС Мустафа Карадайъ резултатите от референдума на британците е урок за всички политици:
За да се постигне една по-дълбока мотивация за по-голяма интеграция в Европейския съюз, която да доведе развитието на Европейския съюз до такова ниво, че Европейският съюз да стане лидер в световната политика.
Според лидера на "Атака" Волен Сидеров се готви нещо лошо за Европейския съюз:
Щом Англия се измъква от Евросъюза, значи нещо лошо се готви. Аз така го тълкувам. Всички други двойни стандарти, които прилага Евросъюзът, с пренебрежителното отношение, което има към България, говорят, че ние може би ще се чувстваме по-добре икономически извън Евросъюза.
Подробностите чуйте в звуковия файл.