"Голяма фуга" Бетовен пише в последните години на живота си и първоначално е замислена от него като финал на квартета оп. 130, но композиторът решава да замени финала на този квартет с по-кратка част, а фугата превръща в самостоятелен квартет - опус 133. "Голяма фуга" е известна със своята сложна, наситена фактура и звукова красота, и макар камерно произведение, тя по нищо не отстъпва на мащабните бетовенови творби от късния период, които се отличават с дълбоката си изразност и отразяват философската зрялост на композитора.
Другото произведение в програмата, Струнен квартет №15, оп. 132, е една легендарна творба, с която камерния жанр може да се гордее и с която Бетовен още веднъж потвърждава своя талант и гениалност. Отново написана в късните години на Бетовен във време, в което композиторът е преминал през тежко заболяване. В тази връзка той озаглавява третата част на квартета "Благодарствена песен до Бог за изцеление, в лидийски лад".
Бетовеновите квартети отново ще звучат в изпълнение на Quarto-музикантите: Иван Пенчев (цигулка), Светлана Станчева (цигулка), Татяна Тодорова (виола) и Димитър Тенчев (виолончело).
Чуйте още в разговора на Лили Големинова с Иван Пенчев.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..