Астролабията – „хващач” на звезди

С астролабията, изобретена от Птоломей човечеството се сдобива с това невероятно пособие.
Снимка: Архив
На 6 юли 1476 г., едва 40-годишен, в Рим умира немският математик Йохан Региомонтан. Не само неговите съвременници, а и поколения по-късно, го считат за баща на астролабията.
В интерес на фактите, астролабията (от старогръцки „астролабон” – събиращ, улавящ звезди) е сред най-древните астрономически инструменти. Ползвали са го гърци, египтяни, араби, сирийци… Според някои историци, уредът е идейна рожба на древногръцкия астроном Хипарх. Но същинските функции на инструмента създава Клавдий Птоломей. Така математици, астрономи, географи, пътешественици и мореплаватели се сдобиват с безценно пособие. С него измерват положението на звездите, могат да определят часа,съотношението между деня и нощта, да отчитат движенията на слънцето и луната.
На външен вид устройството е странно и привлекателно-загадъчно. По Средиземноморието и на Изток астролабията е позната от древността, но едва около Х – ХI век тя става известна и в Западна Европа. В занаятчийските работилници европейските майстори се стараят да не отстъпват на колегите си от Изток: отделят специално внимание върху художествената украса на уреда. Така астролабията става привлекателна вещ, достойна за модните пристрастия на кралските колекции.

И ето ни в ХV век. В Кьонингсберг се ражда Йохан Региомонтан. Едва 11-годишен е приет в Университета в Лайпциг. Три години по-късно продължава академичното си обучение в Университета Alma Mater Rudolphina – Виена. След дипломирането си преподава доста необичайните за днешно време съчетания от научни дисциплини: оптика и древна литература. Изработва астролабия за Максимилиан I Хабсбургски. Превежда книги от същия онзи Клавдий Птоломей, допринесъл за голямото приложение на астролабията. Впрочем, ние трябва също добре да знаем неговото име: ръкописите на Клавдий Птоломей съдържат ценни сведения за ранната история на славяните и прабългарите.
Ако туристът реши да направи пътешествие по стъпките на Региомонтан, ще трябва да иде и до Нюрнберг. Там, през 1471 г. немският математик основава една от първите астрономически обсерватории в Европа. В същата сграда, 3 години по-късно (запомнете този факт) Региомонтан отпечатва известните Ефемериди, таблици за координатите на звездите. Това са първите типографски отпечатани астрономически таблици. Тъкмо тях са ползвали Вашку да Гама, Христофор Колумб и други мореплаватели.
Не сте забравили за къщата в Нюрнберг, нали? – Впоследствие там живее знаменитият художник Албрехт Дюрер, сега сградата е негов дом-музей.
Пътят на Региомонтан продължава към Рим. Ученият работи за кардинал Бесарион. Пише трудове. За някои от тях, като “Epytoma in almagesti Ptolomei”. Николай Коперник казва, че това е едно от съчиненията, които му оказват силно влияние.

Още много други истории за пътешествия и идеи за различни маршрути може да чуете в предаването „А сега накъде”.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Премиера на „Дафнис и Хлое”, Париж 1912 г., декор - Леон Бакст.

Митологични образи: Дафнис и Хлое

В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..

публикувано на 03.02.22 в 07:50

Морският жаргон

Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..

публикувано на 21.08.20 в 14:16

Петър Делян като историческа фигура и романов герой

В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..

публикувано на 20.08.20 в 09:05
Ритуални танци от преди последното заледяване на Централна Европа – праисторически запис в пещерата „Марура“

Премълчаната история на магичните знаци от българската непреходност

Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..

обновено на 30.07.20 в 09:57
Картина от Стоян Венев

За тънкио намек и дебелио край

Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..

публикувано на 07.07.20 в 18:03

По-добре късно, отколкото… рано

Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура.  Според учени разпределянето на времето,..

публикувано на 01.07.20 в 09:42

Генерал Владимир Заимов – трагичната участ на един български военен командир

Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..

публикувано на 25.06.20 в 10:07