Боряно, Борянке

Боряна Павлова е основател и председател на Българския женски клуб в Ню Йорк и посланик на добра воля на I Can Too в САЩ.
Снимка: личен архив
Това е една от детските песнички, които научаваме още в ранните ни години, пристъпвайки в хорото „Боряно, Борянке… Гласът ти се чува… далече, чак до…” В случая на Боряна Павлова - чак до Америка.
Така я знаят нашите сънародници: Боряна от Америка. Странно нещо е Съдбата: Преди 24 г. първо я отвежда в Канада. Там актрисата Боряна Павлова прави други планове за живота си: учи френски по програмата за емигранти. Взема канадски паспорт. И кандидатства за зелена карта в САЩ. Така плановете за бъдеще в Монреал се пренасочват към ритъма на Ню Йорк. Шумен, още по-космополитен, високоетажен. В Ню Йорк трябва да гледаш напред и нагоре, а не в краката си долу. Приема го и като житейска позиция. Обича да обикаля из града пеша, когато има време. Да стига до Уолстрийт и „Боулинг Грийн”, където се намира един от новите артистични символи на града: статуята на Атакуващия бик. 3 200-килограмовата

© Снимка: личен архив

бронзова фигура, дело на американеца с италиански произход Артуро ди Модика, е въплъщение на съвременната мечта „Да хванеш бика за рогата”, да се усетиш още по-силен и изпълнен с енергия. Тук винаги има както местни жители и емигранти, така и туристи от цял свят. Хората се нуждаят от чувството за единение, кураж и оптимизъм. Боряна има и друга рецепта за това: Българският дамски клуб. Създава го през април 2011 г. Всъщност, домашните й сбирки с близки и приятели прерастват в идеята за нещо по-голямо: българската общност да има свое място за срещи. И нали в основата на всичко ще открием жените, на 13 септември 2011 г. Клубът става официален факт. Но идеята е сериозно подкрепена от мъжете, като Генералния консул на България в САЩ Радослав Точев.
На срещите в клуба, всеки втори вторник от месеца, със своите съпруги, приятелки, близки, идват и мъжете. Мотото на клуба „Елате. Говорете. Споделете” превръща делниците в български празник. Жените със своята фина упоритост показват, че заедно могат всичко: да помагат, да готвят, да се смеят заедно, да правят света по-добър.
От България вече са им гостували обичани творци като Ванча Дойчева, Никола Анастасов, Елена Петрова, Чочо Попйорданов, 3 пъти - невероятната Стоянка Мутафова, и много други известни личности. Плановете на клуба са да им гостуват още художници, музиканти, артисти…
„Красива като българка” – в САЩ Боряна Павлова често чува това по адрес на нашите сънароднички. И решава: чудесен повод да се организира Първи български конкурс за красота в Америка. Той се провежда в Чикаго. До финала,на 26 май 2012 г., достигат 16 момичета. За мис България 2012 в Америка е избрана Росица Стефанова, а нейни подгласнички са Тина Телалян и Мартина Славчева.
Артистичен ли е денят на самата Боряна Павлова? – Твърде делови. Живее в Манхатън. Спи по 4 часа. Работа, свещената дума (дали вече само за Америка?!) я кара да остави встрани дипломата по актьорско майсторство от България и да прилага тези свои умения в друго. Работила е в туристическа агенция. Сега е офис-мениджър в лекарски кабинет. Дели времето си между делника, клуба и доброволчеството. Боряна Павлова е посланик на добра воля в инициативата „И аз мога” като популяризира идеите за благотворителност, за подпомагане на деца в нужда, за позитивна нагласа за промяна към по-добро. Каузата споделят и имена като Мат Сотъм (Guns N Roses), скулптурът Игор Устинов, руският писател Михаил Шишкин, холивудският актьор Долф Лунгрен, режисьорът Уилям Скинър и други.
Поне веднъж годишно Боряна Павлова си идва в България. После, обратно в Ню Йорк, бърза да сподели в Българския дамски клуб своите нови спомени, идеите за бъдещето и… някоя от вкусните баници, на които е майсторка. Един български адрес в сърцето на Америка, с ритъма на нашенското „Боряно, Борянке…”
Боряна Павлова - гост в „А сега накъде”.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Премиера на „Дафнис и Хлое”, Париж 1912 г., декор - Леон Бакст.

Митологични образи: Дафнис и Хлое

В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..

публикувано на 03.02.22 в 07:50

Морският жаргон

Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..

публикувано на 21.08.20 в 14:16

Петър Делян като историческа фигура и романов герой

В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..

публикувано на 20.08.20 в 09:05
Ритуални танци от преди последното заледяване на Централна Европа – праисторически запис в пещерата „Марура“

Премълчаната история на магичните знаци от българската непреходност

Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..

обновено на 30.07.20 в 09:57
Картина от Стоян Венев

За тънкио намек и дебелио край

Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..

публикувано на 07.07.20 в 18:03

По-добре късно, отколкото… рано

Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура.  Според учени разпределянето на времето,..

публикувано на 01.07.20 в 09:42

Генерал Владимир Заимов – трагичната участ на един български военен командир

Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..

публикувано на 25.06.20 в 10:07