PRIX MARULIĆ за българския фичър

Мястото на действието, Театър Арсенал в Хвар, Хърватия, чието строителство е започнало през 1292 година.
Снимка: Даниела Манолова
Радиофестивалът При Марулич е специален поради няколко причини. На Балканите е, а просперира в продължение на вече 17 години. Фокусиран е върху една от основните мисии на публичните медии – съхранение, популяризиране и развитие на националното литературно и културно наследство. Old Texts Revisited е неговото мото и същевременно принцип за предварителната селекция на програми за трите категории – Радиодрама (Drama), Документалистика (Documentary) и Кратки форми (Short forms). За стар текст се смята този, който е създаден преди 1921, когато е излъчена първата радиодрама изобщо. Втората половина на мотото Revisited (посетени отново, преразгледани, съживени за нов живот) съдържа главната цел на фестивала: старият текст е точка на тръгване, предизвикателство и модел за намиране на ново съвременно отражение, за откриването на нови артистични радио форми и за окуражаване на оригиналната радио експресивност.

Фестивалът е световен. Тази година като член на журито заедно с останалите 9 члена на журито и около 70 участници слушахме радиодрами, фичъри и кратки форми от Иран, Китай, Австралия, Канада и Аржентина, всички скандинавски страни, Франция, Германия и Швейцария, няколко англоезични продукции на ВВС и други радиокомпании от Обединеното кралство, изключително ценни идеи от Русия и Испания, амбициозни проекти от Румъния, Чехия, Полша, Хърватия, Словения и Сърбия.

Още нещо специално: Един микроскопичен театър на 700 години, безкрайно внимателно реконструиран и реставриран, приютява прослушвателните сесии и дискусиите на фестивала. Но ако не вали, цялата мултикултурна тълпа заедно с техниката се изнася на открито – в двора на църквата Свети Марко (на снимките), във вътрешния двор на Францисканския манастир или в Градината на Ханибал Луцич и слушането продължава на пластмасови столчета или на тревата.

грамота
Францисканският манастир беше мястото, където се слуша и българският фичър „Един по-дълъг път до полето на боя” Глава 4. Това е епизод от българско-финландския документален проект, посветен на участието на финландски лейбгвардейци в Руско-Турската освободителна война 1877-1878 и потомците им в днешна Финландия. Една от няколкото кръстосани истории в този епизод е историята на Големия бой при Горни Дъбник, представена през очите на поручик Вилхелм фон Вендт, финландски лейбгвардеец и батальонен фелдфебел, който през 1880 г. завършва своя написан на руски Дневник на Кампанията срещу турците. А ние намерихме този Дневник през 2012 и бяхме първите му читатели. Анализът и оценките на българската продукция се съсредоточиха върху уникалната история, за която никой не беше чувал нищо. Фактът, че около 1000 финландци са пресекли Европа с влак, за да се бият при Плевен, София и Пловдив като част от руската императорска армия, и от това се е получила не патетична и дидактична, а лека, по свеж начин субективна, оригинална и лесна за проследяване история, която прескача със завидна охота напред-назад във времето и пространството, впечатли журито. А краят на историята – рефлексията на онова дълго и мъчително пътуване преди 135 години в стара финландска песен, изпълнена от героите на фичъра от Хелзинки, праправнуци на финландските войници, го развълнува. След двата тура на гласуване „Един по-дълъг път до полето на боя” Глава 4 изпревари много интересни и силни продукции и получи една от двете награди PRIX MARULIĆ. Това е трета поредна награда за БНР и България на този световен фестивал за радио след Голямата награда за „Апокриф” (Иван Добчев, Маргарита Младенова и Асен Аврамов) през 1998 и наградата PRIX MARULIĆ за „Долината на смъртната сянка”, част втора: „Иван” (Георги Тенев, Иван Добчев и Асен Аврамов) през 2006 и първа награда PRIX MARULIĆ за българска документална радиопродукция.

Grand Prix Marulic 2013 беше присъдена на продукцията на ББС „Тим Кей и шинелът на Гогол” („Tim Key and Gogol’s Overcoat”, BBC Radio 4, author: Tim Key, producer: Steven Rajam), едно остроумно и перфектно записано документално произведение, което тръгва от „Шинел” на Гогол и го смесва с приключенията на автора в обсесията си да си поръча при шивач свой собствен шинел, чиято стойност кръжи упорито около сумата 3500 лири.

„Един по-дълъг път до полето на боя” Глава 4: Когато телата загинат можете да чуете в събота, 1 юни, от 15.30 часа по програма „Христо Ботев”
По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Самотата има различни лица

Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..

публикувано на 07.06.20 в 09:15

„Кошерът“ – документално есе от Огнян Логофетов

Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село.  През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..

публикувано на 01.05.20 в 17:39
Валентин Ганев, Силвия Лулчева, Михаил Михайлов, Пламен Пеев и Христо Симеонов - Риндо (от ляво надясно)

Световноизвестната пиеса „Звезда без име“ от Михаил Себастиан през погледа на Радиотеатъра

Радиотеатърът с удоволствие ви представя премиерата на „Звезда без име“ от Михаил Себастиан. Всички участници в радиопроекта работиха с истинска творческа радост и вдъхновение. Представям ви екипа: Превод: Огнян Стамболиев. Адаптация: Яна Добрева. Участват артистите: Силвия Лулчева, Веселин Ранков, Валентин Ганев, Пламен Пеев,..

публикувано на 26.07.19 в 10:42

Тъжна сатира за новото време

Пиесата на Георги Василски „Три бири – Ново време“ е тъжна сатира за нещата и събитията, които връхлетяха България през годините на прехода. Връхлетяха, но не уплашиха – компанията, която авторът събира, коментира ставащото с насмешка, понякога с напразни надежди, друг път с ентусиазирани пророчества. Както може да се очаква, от копнежите и бляновете на..

публикувано на 05.07.19 в 10:06

Страдание и надмогване в „Запазена марка“ на радиотеатъра

В седмицата ( 17 - 21 декември ), в която най-силно очакваме коледните празници, започва и тази серия на рубриката „Запазена марка“, която ще звучи всяка делнична нощ от 2 часа през нощта . Общото в петте подбрани произведения този път ще са вярата и надмогването. Но не църковната вяра, дори и не и религиозната вяра в нейния каноничен облик, а вярата,..

публикувано на 16.12.18 в 09:35

Игра на Кредит

На 16 декември 2018 г. от 16 часа предстои да чуете премиерата на радиопиесата „Кредитът“ от каталонския драматург Жорди Галсеран. Галсеран е най-поставяният чужд автор в българските театри през последните няколко години, а предстоящата радиопиеса е първият път, в който негово произведение ще звучи в ефира у нас. Интересът към този автор далеч не е..

публикувано на 14.12.18 в 10:17

Руска седмица на шедьоври в Запазена марка Радиотеатър

През декември отново ще можете да проследите нощната театрална програма на БНР - всеки делничен ден, 30 минути след полунощ, включваща преимуществено класически произведения и, по класически начин, неостаряващи постановки. В понеделник (3 декември) , от 0.30 часа , е „Дамата с кученцето“, една прекрасна и много стара постановка с актьорските гласове..

обновено на 05.12.18 в 12:13