Виа Диагоналис, Виа Милитарис, Цариградски друм (път), Виа де Рагуси, Виа Рагусина... Наричан с различни имена във времето, този диагонален път е проправен още от древните хора, открили най-пряката удобна географска връзка между Европа и Азия в търсене на прехрана. През хилядолетията, Виа Диагоналис не е само транспортна комуникация за пренасяне на стоки. Пътят е свидетел на конфликти, на стремежи за завоевания. По него са преминавали войски. Оттам е останало и името Виа Милитарис. Но най-важното значение на тази своеобразна антична магистрала, е ролята й на непрекъснат мост, по който се движат племена и народи. Става обмен на нови послания и идеи. А те променят мисленето, хода на цивилизацията.
Днес Виа Диагоналис е част от Културните коридори на Европа. Преминава през пет столици - Любляна, Загреб, Сараево, Белград, София и Анкара. Те съхраняват паметта за значими исторически процеси, свързани с древни тракийски царства, седалища на римски провинции, на империи (Римска, Византийска, Османска), на княжества и на държави (Сръбска, Българска, Латинска, Лидийска, Хетска). България трябва да е сред благословените страни, след като при проучване на трасето за изграждане на АМ Тракия, пред погледа на археолозите земята постепенно разкрива удивителна находка - част от Виа Диагоналис. Нещо повече: ако по цялото протежение от Средна Европа до Константинопол старинният път е от 6 до 8 метра, разкритият участък близо до ГКПП Капитан Андреево се оказва три пъти по-широк: цели 18 метра.
Дали на някои съвременници - строители на магистрали, професионалисти в областта на културния туризъм, фактори, институции и личности, уникалната древна Виа Диагоналис няма да се стори само добре нареден, здрав речен чакъл? Или ще оценят изключителния шанс да съхранят това „парченце” хилядолетна световна и европейска история? Как биха постъпили в други страни при подобна находка? А иначе, Виа Диагоналис остава в списъка за Културните коридори на паметта. Как ще е утре?
За работата на археолозите разказа ръководителят на екипа, проф. Васил Николов.
В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..
Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..
В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..
Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..
Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..
Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура. Според учени разпределянето на времето,..
Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..