Как по време на една градска разходка у нас, без да прекосяваме граници, може да разгледаме съкровищата на 12 гръцки музея? В Националния археологичен институт с музей при БАН в София гостува изложба, наречена „Непреходен отпечатък в историята”. Тя ще остане в София до 9 февруари 2014 г. Идва в столицата, след като бе представена в продължение на няколко месеца в Археологическия музей на Пловдив и предизвика голям интерес, включително от страна на гръцките туристи. Експонатите са едновременно наслада и провокация за любознателните посетители. На много въпроси предстои тепърва да бъде даден експертен отговор. Очевидна, например, е удивителната прилика във формата, орнаментите и багрите, когато сравняваме керамични съдове, намерени в районите на Пловдив и на ...Атина. Как са се развивали в древността културите и обществата? Къде се пресичали пътищата на стоките и ...идеите? Какви загадки крият артефактите за хората, обитавали Балканския полуостров преди хилядолетия?
„Непреходен отпечатък в историята” е първата значима чуждестранна изложба в НАИМ при БАН за последните 25 години. Тя е научно предизвикателство и за археолозите: какво още може да научим за контактите на древна Елада с тракийските владетели? Обяснимо е вниманието към блясъка на златните и сребърни предмети и накити. Те обикновено допълват представата на властелините за собственото им величие. Все още, обаче, науката е в дълг пред познанието как е живял някогашният обикновен тракиец. Как се отразявали различните социални и исторически промени върху неговото битие, вярвания, обичаи? От интервюто с доц. д-р Людмил Вагалински, научихме повече и за Международния форум „30 години тракийска археология в НАИМ при БАН”, с дати на провеждане от 21 до 24 ноември 2013 г. В научните среди проявата се приема като мини-конгрес по тракология и своебразна равносметка на постигнатото, с очертаване на следващи жалони за развитие. Стъпка по стъпка съвременните обитатели на Стара Европа преоткриват общите си пресечни точки - непреходния отпечатък в историята, че могат добре да общуват и да работят заедно, както са го правили предците им.
15 ноември
В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..
Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..
В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..
Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..
Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..
Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура. Според учени разпределянето на времето,..
Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..