От 1-ви до 3-ти февруари в Перник ще се проведе Международният фестивал на маскарадните игри "Сурва". Той е най-голямата в България и на Балканите изява на традиционни народни игри и обичаи с маски. Води началото си от 1966-а година, а през 1985-а става международен. 10 години по-късно Перник е приет за член на Федерацията на европейските карнавални градове. Традиционно в него се включват около 6000 души в над 90 маскарадни групи – от всички етнографски райони на България, както и от Европа, Азия и Африка. Участниците идват в Перник на състезание, за емоцията, за веселбата, за признанието, че пресъздават прастари традиции. В тазгодишното, 22-ро издание на фестивала, има заявени участия от 94 маскарадни групи с около 6100 участници. Десет са чуждестранните групи: от Словения, Сърбия, Македония, Черна Гора, Гърция, Албания, Испания, Палестина, Индонезия, остров Аруба.
Българските участници представят основно достигнали до нас варианти на древната ергенска обредност и по-точно живата и днес традиция на сурвакарите и кукерите. "Сурва" е най-големият зимен празник в Пернишко. В него дегизирани със страховити маски мъже играят край ритуални огньове, обхождат къщите и гонят злите сили. Произнасят пожелания за богата реколта, здраве и плодородие по хора и животни. Кукерската традиция пък е част от предпролетната обредност. Шествията на кукерите са не по-малко живописни. Маските на участниците и колоритните им костюми, многобройните звънци, които носят, гонят злото вдън гори. А предпазващите думи и благословиите допълват силата на обреда. Двата обичая са свързани с прехода между старата и новата година, с наближаващото събуждане на природата.
Старинните обреди се изпълняват с хъс и днес, в ритуалните игри нерядко участва и нежният пол, а възрастовите ограничения постепенно отпадат. "Сурва" в Пернишко се предава от поколение на поколение. Именно тази дълговечност, приемственост и някои уникални черти на тукашния празник са причина народният обичай да бъде предложен за националния списък на "живите човешки съкровища" през 2012-а г.
Както посочва Росица Янакиева – кмет на Перник и председател на организационния комитет на фестивала, "проверката е минала успешно" и следващата стъпка е кандидатурата на "Сурва" за списъка на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство. През тази година Междуправителственият комитет на световната организация ще разгледа и кандидатурата на "Сурва" за вписване в престижната листа. Тази традиция има толкова дълбоки корени, тя владее толкова емоционално, родово хората от нашия край, че те с достойнство, с пълно основание могат да претендират за това право и за тази изключително голяма чест, отбелязва Росица Янакиева.
А колкото до фестивала, освен дефилетата на маскарадните групи, гостите на Перник могат да видят и други любопитни неща – например т.нар. "Маскараден кръстопът" – място в центъра на града, на което ще бъдат разписани отстоянията до всички големи международни фестивални и карнавални дестинации по света. Ще дегустират ястия, характерни за тези празници и за региона. Ще могат да си закупят живописни маски, създадени от местните майстори и техните ученици.
Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..
Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..
Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..
Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура. Според учени разпределянето на времето,..
Змей Горянин, псевдоним на писателя Светозар Акендиев Димитров, е име в българската културна история, дълго време премълчавано и дори забранявано. Причината е ясна – осъден на една година затвор от Народния съд, произведенията му са включени в списъка на забранените книги, дейността му е порицавана и наблюдавана. А всъщност провинението му е..
След разпада на Стара Велика България на Кубрат неговият втори син Котраг поема на север начело на прабългарското племе котраги. Установява се по поречието на Средна Волга и към 660 г. основава Волжка България. Следи от нейната история днес грижливо се пазят и изучават в Българския историко-архитектурен музей-резерват в Татарстан...
Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село. През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..