Римски лукс край Состра

БНР Новини
Снимка: НИМ

С петзвезден мотел сравни крайпътната римска станция Состра директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров. Тя бе открита наскоро при едноименната крепост до село Ломец, Троянско, проучвана от години от археолозите. Намира се на важен древен път, започващ от Дунав при античния град Ескус (при с. Гиген) и продължаващ към Филипополис. Ето какво разказва в интервю за Радио България ръководителят на разкопките доц. Иван Христов от НИМ:

Този път има стратегическо значение за Римската империя в нейните северни провинции. Това е Виа Милитарис – военен път. Бил е под пряката юрисдикция на императорите и е много важен за бързото транспортиране на военни контингенти от Тракия към Мизия и обратно. От друга страна, той има значение и като икономическа пътна артерия, която свързва крайдунавски селища с Родопите и Беломорието. Той е своеобразен еквивалент на съвременна магистрала, път, изграден по всички канони на римското строителство, с две платна. Поддържан е с десетки крайпътни станции, с укрепени лагери – фортове, и с по-малки стражеви кули.

СнимкаРазкопките при Ломец започват още през 70-те години на миналия век от известния археолог Георги Китов. Той проучва там няколко тракийски надгробни могили от Римската епоха и мавзолей с некропол. През 2002 година Иван Христов, заедно със Сергей Торбатов от Археологическия институт при БАН подновява изследванията. Досега от крайпътния комплекс са проучени укрепен военен лагер, сграда от римското цивилно селище, трасето на античния път пред крепостната страна, базиликата „Свети Георги”, светилище на тракийския конник, което е в непосредствена близост до Состра.

СнимкаВсъщност, ние говорим за една долина – на река Осъм, при днешното село Ломец, където на повече от 6 квадратни километра имаме плътно застроена територия – отбелязва археологът. – Тя е урбанизирана: има пътища, водопроводи, канализация, култови места, некропол, където хората погребват мъртъвците си, селище, което обслужва крепостта и станцията. И понеже Состра е известна в римските карти като крайпътна станция, ние дълго време се чудехме къде е била тя. Имаше податки, разбира се, и по време на спасителните проучвания, които започнахме през април, вече локализирахме мястото й. В резултат имаме един завършен модел на селище от Римската епоха, което, ако трябва да използваме съвременна историческа терминология, е с полуградски статут.

СнимкаКолкото до станцията, засега археолозите са открили три големи помещения в североизточната й част. Те са верижно подредени, с масивни зидове. Две от тях са с подово отопление – т.нар. хипокауст, с кръгли тръби, със зидани арки с тухлени сводове. Т.е. става дума за модерни за времето сгради по типичен римски образец. Удобството на тази крайпътна станция е наличието на баня с басейн с топла вода, който ние разкрихме. Но имаме податки и за други басейни, които са част от целия, да го наречем, спа комплекс, защото знаем от историческите извори, че става въпрос за различни басейни за топла и студена вода, за съблекални. Тези неща ги виждаме, макар и във фрагментарен вид на терена – посочва Иван Христов.

Разкопките на крайпътната станция са в частен имот. Община Троян има намерение да го закупи. Ако това се случи и бъдат проучени останките на станцията, ще имаме невероятно добре запазен комплекс. Защото зидовете, които в момента разкриваме в североизточната част, са запазени до метър и 20, метър и 50 на места – продължава археологът. – Представете си всичко това да се извади на бял свят. Важното в случая е, че ние имаме старини, които са част от единен комплекс и те са разположени на сантиметри от главния път Ловеч-Троян. Което веднага го превръща в удобен обект за туризъм. А и самата долина на Осъм е много красива.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Св. св. Кирил и Методий – съпокровители на Европа

Малцина знаят, че с апостолическо послание „За безпримерно достойнство” (Egregiae Virtutis) от 30 декември 1980 г. папа Йоан Павел II обявява светите братя Кирил и Методий за съпокровители на Европа. За папата двамата славяноапостоли са мост между Изтока и Запада, допринесли значително както за културното израстване на Стария континент, така и за..

обновено на 24.05.20 в 10:21

Празникът Възкресение ни връща вярата и надеждата за един по-добър свят

Великден е! Възкресение Христово е най-големият празник за православните християни, наричан Празник на всички празници. Той се възприема като най-великото събитие в историята на човешкия род. На този ден се празнува възкръсването на Божия син от света на мъртвите. Той изкупил със смъртта Си греховете на човечеството, а с възкресението Си дал надежда..

обновено на 19.04.20 в 15:46

Отец Владимир Дойчев: Спасителят иска да види грешници, които желаят да се променят

Времето край Рождество Христово, когато блесват елхите в домовете ни и се изпълваме със светлина, насищаме с очакването за най-много чудеса. Но в еуфорията на празника като че ли забравяме за единственото и най-истинско чудо – Раждането на Спасителя. Покрай тази суетня около празника – обикалянето за подаръци,..

публикувано на 25.12.18 в 08:00

Видински учител обикаля света пеша преди повече от век

Преди повече от век един видински учител изоставя класната стая и тръгва да изследва света. Нищожните средства, с които разполага, не му позволяват да се качи на параход. Ала безпаричието не успява да сломи непоколебимия му дух – той взема със себе си скромен багаж и се отправя на околосветско пътешествие... пеша. Кой е авантюристът,..

публикувано на 17.12.18 в 08:30

Образът на Васил Левски не престава да ни изненадва и вълнува

Откритието на млад уредник от музея в Карлово преди броени дни предизвика истинска сензация за широката общественост и за изследователите на живота и делото на Васил Левски. Името му е Виктор Комбов, който по време на кратката си научна командировка до Държавния архив в Истанбул попада на непозната за българските изследователи снимка на..

публикувано на 11.12.18 в 11:34

Храм-паметникът „Св. Андрей Първозвани” в София пази паметта на опълченците на България

Тя е единствената не само в София, но и в Софийска епархия, започва разказа си за черквата „Св. Андрей Първозвани“ отец Стилиян Табаков, който служи в нея. Много малко са епархиите в Българската православна църква, в които има храмове с името на Свети Андрей. А този специално е свързан с паметта на загиналите за свободата на България опълченци,..

публикувано на 30.11.18 в 13:24

Една военноморска легенда продължава своя живот

Последната българска бойна подводница „Слава“ има  шанс да се превърне в музей на подводния флот. Вече седем години тя стои на  пристанището във Варна и чака да бъде решена съдбата ѝ. С течение на времето шансът подводницата да потъне в морето от отпадъци става все по-осезаем. Като спасителен пояс се явява предложението от фондация „Белославско стъкло“,..

публикувано на 29.11.18 в 09:00