Магичните тайни под фонтана

БНР Новини
Подземният музей, който се намира под стария градски площад и пазар на град Краков

Няма измама. Искате ли да разберете къде в Краков си дават среща древното минало и съвременните технологии? Тогава трябва да влезете под… градския фонтан. Намира се в Стария град, включен в Списъка на ЮНЕСКО за закрила на световното културно наследство. По статут, нищо на повърхността не бива да променя своя автентичен вид. Правилото, обаче, не важи под земята.
Добре дошли в Подземния музей на Краков. От една страна, това е най-новият музей, отворен само преди няколко години. От друга - тъкмо тук ще открием най-древните артефакти от хилядолетната му история. За целта трябва да слезем на повече от 4 метра под земята. Експозицията заема 6 хиляди квадратни метра площ. В полумрака блещукат светлините на витрини и екрани. Преминаваме през нещо като завеса от пара, която в същото време играе роля на… киноекран. И се озоваваме в античността и средновековието. Не е страшно, даже е много забавно. За посетителите е подготвен истински спектакъл от впечатления.
 След много сериозна археологическа работа на разкопки, проучвания, реставрация, консервация, идва ред на високите технологии. Зад приказната среща с Магичния Краков стои огромният труд на различни специалисти, намерили най-точното място на около 700 археологически находки. Допълнително 500 са представени в електронен вид. За да бъде още по-жива и въздействаща срещата с миналото, в подземието има 600 реконструкции и цифрови изображения в 3D измерения. Работят 64 цифрови камери, 104 плеъра, 5 холограми, 30 мултимедийни формата, 8 анимационни филма и 37 монитора, които се задвижват при докосване с ръка. Невидими за окото, в пространството наоколо са вградени 28 хиляди метра кабели. Къде остава фонтанът? – Точно над главите на посетителите! Когато човек погледне нагоре, към прозрачния „таван”, вижда как над него се плиска водата от градския фонтан на площада.
Част от финансирането на обекта става със средства от общината, останалите са по проект на Европейския съюз. Експозицията на Подземието се нарича „По следите на европейската идентичност на Краков”. Едно пътуване във времето, когато туристът може не само да разгледа, но и да докосне историята, да стане част от невероятни преживявания. За тях ви разказваме в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Премиера на „Дафнис и Хлое”, Париж 1912 г., декор - Леон Бакст.

Митологични образи: Дафнис и Хлое

В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..

публикувано на 03.02.22 в 07:50

Морският жаргон

Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..

публикувано на 21.08.20 в 14:16

Петър Делян като историческа фигура и романов герой

В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..

публикувано на 20.08.20 в 09:05
Ритуални танци от преди последното заледяване на Централна Европа – праисторически запис в пещерата „Марура“

Премълчаната история на магичните знаци от българската непреходност

Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..

обновено на 30.07.20 в 09:57
Картина от Стоян Венев

За тънкио намек и дебелио край

Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..

публикувано на 07.07.20 в 18:03

По-добре късно, отколкото… рано

Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура.  Според учени разпределянето на времето,..

публикувано на 01.07.20 в 09:42

Генерал Владимир Заимов – трагичната участ на един български военен командир

Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..

публикувано на 25.06.20 в 10:07