Лято: романтика, срещи с историята, а защо не и време за чаша чай с кедрови ядки?!

БНР Новини
Пиратския кораб в Генуа
Снимка: Личен архив на сем. Хаджиеви

Къде да прекараме шепата отпускарски дни, за които толкова копнеем? – Уж познаваме България, но ако, например, ни питат кой е родолюбецът, допринесъл днес да има музей на Васил Левски в Карлово, вероятно малцина ще отговорят.
А къде ли се намира Омайната градина, в която грижливи ръце засаждат редки билки? Освен ухание, те носят радост за очите и целебен дар.
Градината е в Родопите, недалеч от границата. Селата наоколо – и те с омайваща хубост. Има такива кътчета у нас, оцелели по чудо, като миниатюрен модел на рая. Носят странни за днешното ухо имена: Гудевица, Гоздевица… В тях са скрити много предания за съдбата на родопчаните от едни далечни, сякаш небивали времена. Онези епохи отдавна ги няма. Историите са останали. Струва си да чуем лично от местните хора този съхранен, обобщаващ урок по география, ботаника, фолклор, родинознание.
И по широкия свят има интересни места. Дълго време за траките не се говореше като за мореплаватели. Оказа се, че даже още по-древните хора, обитавали нашите земи, умеели да се ориентират по звездите. Познавали сухоземните и водни пътища. Стигали далеч. Корабите тръгвали оттук, натоварени с плодове, мед, вино, скъпи кожи… Връщали се с маслини, зехтин, редки украси…
Странно ли е да прекараш днес ваканцията си на кораб?! – Отпуската на круиз става все по-предпочитана от съвременния българин. Круизната култура е нещо много любопитно. Има си дрес-код, тоест изискване към облеклото за различни случаи. Поводи по време на круиза – колкото искаш. Концерти, театрални програми, тематични вечери с традиционна кухня на една или друга страна по крайбрежието.
Средиземноморието е низ от обичаи, гледки, нрави. Семейство Ваня и Иван Хаджиеви могат увлекателно да ви разказват с часове за своите приключения: как се променя вкусът на чая, ако в него има кедрови ядки, но пък това е характерната напитка в Сиди Бу Саид. И се редят: Тунис, Испания, Италия…
Като всеки град, Рим също има много лица. Един е в центъра, друг – откъм морските посоки и кварталите на емигрантите.
Круизът предлага страхотни съчетания: само преди час си имал елегантен урок по танци, после – стъпвайки на континенталната суша, виждаш монументални катедрали. Или пък редуваш романтични концерти и гледки на изящен интериор, където дори роялът е прозрачен… с последващата типична гълчава на някой африкански пазар.
Ако потърсиш уединение при слизане на сушата в Палермо, може да попаднеш в необичайна „гора”, израсла от въздушните корени на огромен фикус…
Атракцион или част от морските битки в миналото е пиратският кораб, превърнат днес в любимо място за снимки на туристите?! - Качете се на круизен кораб и ще си отговорите сами! Преди това, послушайте разказа на Ваня и Иван Хаджиеви. Ще ви помогне да се настроите за необикновени преживелици. Ще се почувствате като опитни морски вълци! И ще си пожелаете еди-колко си фута вода под кила. Впрочем, знае ли човек доколко са в сила някогашните морски поговорки?! – Сега и корабите са други: този на който са пътували нашите любезни разказвачи, е висок цели …16 етажа, същински плаващ небостъргач.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Премиера на „Дафнис и Хлое”, Париж 1912 г., декор - Леон Бакст.

Митологични образи: Дафнис и Хлое

В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..

публикувано на 03.02.22 в 07:50

Морският жаргон

Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..

публикувано на 21.08.20 в 14:16

Петър Делян като историческа фигура и романов герой

В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..

публикувано на 20.08.20 в 09:05
Ритуални танци от преди последното заледяване на Централна Европа – праисторически запис в пещерата „Марура“

Премълчаната история на магичните знаци от българската непреходност

Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..

обновено на 30.07.20 в 09:57
Картина от Стоян Венев

За тънкио намек и дебелио край

Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..

публикувано на 07.07.20 в 18:03

По-добре късно, отколкото… рано

Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура.  Според учени разпределянето на времето,..

публикувано на 01.07.20 в 09:42

Генерал Владимир Заимов – трагичната участ на един български военен командир

Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..

публикувано на 25.06.20 в 10:07