Четвърти Национален фолклорен фестивал "Море от ритми" започва в Балчик

Снимка: НФФ „Море от ритми”
Всяка година в красивия черноморски град Балчик се провежда националният фолклорен фестивал „Море от ритми”. Четвъртото издание на този празник ще се състои между 19 и 21 септември. Форумът се организира от сдружение „За Балчик” с изключителното съдействие на местната община и под патронажа на кмета  Николай Ангелов.

Основните цели на „Море от ритми” е представянето на българския фолклор и традиционни занаяти. Фестивалът, който има конкурсен характер, развива потенциала на младите таланти и осъществява обмен на опит и идеи за творческо себеизразяване. Повече за тазгодишното издание научаваме от артистичния директор г-жа Галина Гавраилова:

Тази година имаме участници от около десет области, включително и от Софийска. До момента броят на кандидатите е 720. По регламент фестивалът се провежда в няколко раздела. Най-обширният от тях е за автентичен фолклор. Той включва танцов, обреден, песенен, а последният – за автентична носия, буди голям интерес. В това издание очакваме да видим 100-годишна носия с накити на век и половина. Останалите раздели на фестивала са за обработен фолклор и клубове по народни танци. Най-високото отличие, за което ще се борят участниците е бронзова статуетка и парична сума. Трябва да спомена някои от специалните награди на журито ни – за най-атрактивен колектив, за най-малък и най-голям участник и др. Вече четвърта година негов председател е проф. Даниела Дженева – директор на фолклорен ансамбъл „Тракия”, Пловдив. Сред членовете е доц. д-р Антон Андонов, завеждащ катедра „Хореография” към Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. Тази година към него се присъединяват Данислав Кехайов – директор на ансамбъл „Пирин” и доцент д-р Ангел Гоев, директор на етнографски музей „Етъра”, Габрово.


Последният ден от фестивала, 21 септември, съвпада с деня на Балчик. Тържествената програма всяка година протича с вдигане на знамената, водосвет и концертно изпълнение на Оркестъра на военноморските сили.

Може да гледате изпълнение на едни от участниците във фестивала – Клуб за народни танци „Задявка” в този видеоклип:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Прочул се Найден граматик” – народни песни, посветени на книгите и учителите

В навечерието на 24 май, наричан най-българския празник, обръщаме поглед към традиционните ни песни, посветени на книгите и учителите. Те са съхранили доказателства за пословичната любов на българина към знанието и духовността, за уважението към образованите хора. Денят на Св.св. Кирил и Методий се отбелязва като църковен празник още през..

обновено на 23.05.20 в 19:12

Старинните технологии на "писаните" яйца са живи и днес

Символиката на яйцето се е променяла през вековете. Най-старите щраусови яйца, украсени с резба, открити в Африка, са на възраст около 60 хиляди години и са служили за подарък. Златните и сребърните яйца присъстват в погребалните обичаи на шумери и египтяни. Езическите вярвания на различните народи гласят, че яйцето е символ на Вселената,..

обновено на 16.04.20 в 18:46

Мирослава Таскова: „Децата с интерес усвояват различни умения, свързани с българската история“

Един от най-великите светители и чудотворци на IV век, Свети Спиридон, бил прост по нрав, смирен по сърце и благ по живот , както е записано в житието му. Днес православната църква почита неговата памет. В българските традиционни вярвания Св. Спиридон се приема за покровител на конете и едрия домашен добитък, но преди всичко той е патрон на..

публикувано на 12.12.18 в 12:23

Драгиновци обичат, пазят и славят старите местни традиции

Според броя на своите жители Драгиново се нарежда на четвърто място сред селата в България. Разположено е в Западните Родопи, в близост до Велинград. В миналото е известно под името Корова (от тур.Kuru – ova – Сухо поле), а от 1971 г. е преименувано на Драгиново, в чест на поп Методий Драгинов – православен духовник, автор на летописи за..

публикувано на 12.10.18 в 11:18

Янка Рупкина: „Щастлива съм, че с гласа си спечелих обичта на хората у нас и по света“

Янка Рупкина, една от емблемите на българската народна музика, тази година отбелязва две сериозни годишнини – шест десетилетия на сцената и осем от рождението си. Легендарната ни певица е родена в Странджанския край. Нейните земляци от с. Богданово, Бургаско, се гордеят с гласовитата Янка и дори са нарекли клуб на нейно име. По цял свят е..

публикувано на 24.09.18 в 08:35

Фестивалът на шевицата в Белослав възражда магията на българското везмо

От незапомнени времена шевиците, които украсявали българските носии имали своето специално предназначение. Освен красив орнамент, разкриващ информация за социален статус и принадлежност към даден регион, в шевиците са кодирани и скрити послания. Неслучайно те изпълнявали ролята на ограждащ елемент около откритите части на тялото. Важен елемент..

публикувано на 08.09.18 в 08:15

„Българщици“ – уникална среща с неизвестни старинни песни

Преди няколко месеца излезе от печат сборникът „Българщици“, събрал 672 непубликувани народни песни от архива на Коста Колев. Известният акордеонист, композитор и диригент напусна този свят през 2010-а на 89-годишна възраст. Остави хиляди обработки на фолклорни образци, авторски творби в народен стил, музика към танцови постановки… Десетилетия..

публикувано на 15.08.18 в 09:50