Балабановата къща в Пловдив отново ни кани на музикално пътешествие

БНР Новини
От ляво надясно: Мила Георгиева, Райна Кабаиванска, Давид Валтер
Снимка: www.musicartissimo.com

През пролетните и есенни месеци Международният фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща” привлича гости в уникалните културно-исторически паметници на Стария Пловдив. Форумът започва на 26 септември, а артистичният му директор Мила Павлова ни запознава с някои от акцентите в програмата:

Откриването на петото есенно издание ще е с участието на един прекрасен състав – Гвардейския представителен духов оркестър. Концертът е посветен на 135 г. от създаването му. Негов главен диригент е майор Ради Радев. Солисти ще са Еделина Кънева (сопран) и Марчо Апостолов (тенор), които са познати на нашата публика. След това продължаваме със знаменателната среща на двама големи музиканти – цигуларката, от която всички се възхищават – Мила Георгиева и световноизвестният френски обоист, диригент и композитор Давид Валтер. Добре познат е на всички ценители на камерната музика, защото е част от квинтет „Морагèс”. Почти цялата програма на концерта ще е съставена от негови транскрипции. Виртуозът ще представи известния концерт за флейта от Карл Филип Емануел Бах, този път изпълнен на обой. Давид Валтер ще застане пред камерен ансамбъл „Софийски солисти” като диригент. Престижният състав ще съпровожда двамата изпълнители в това красиво музикално пътешествие.







На 29 септември в Античния театър на Пловдив концертът под надслов „Божествената” ще срещне публиката с Райна Кабаиванска и нейния майсторски клас. Това е едно от събитията, посветени на 80-годишнината на голямата оперна прима. Ще участва оркестърът на Софийска опера и балет под палката на Найден Тодоров. Райна Кабаиванска не е гостувала на Пловдив повече от 15 години. Очакваме този концерт с огромно нетърпение и интерес – каза Мила Павлова. От нея научаваме какво предстои в програмата след срещата със световноизвестното българско сопрано:

На 1 октомври, в рамките на фестивала се открива първия международен конкурс за камерна музика в Пловдив. Членовете на неговото жури ще изнесат концерт, а председател е именитата цигуларка Елмира Дърварова. Следващият акцент от програмата на фестивала е авторският рецитал на прочутия пианист Боян Воденичаров – дългогодишен член на журито на конкурса „Кралица Елизабет”. Концертът е наречен „Спонтанният акт на импровизацията” по идея на самия Боян Воденичаров. Ще чуем изцяло негова авторска музика. Очакваме и гости от Лондон на 7 октомври: „Станков квартет” пристига, за да представи интересен концерт, в който българската музика се среща с испанската. Музикантите ще изпълнят творби от композиторите Георги Арнаудов, Антони Дончев, Марин Големинов. Испанската част от програмата също е много интригуваща – в нея очакваме световна премиера.

Следващият концерт в програмата неслучайно е наречен „Stars together”. Той ще даде възможност на публиката да се наслади на изкуството на две големи звезди от света на класическата музика. Виктор Вълков е пианистът, който стана носител на „Златен медал” от Международния клавирен конкурс в Ню Орлиънс. Със САЩ е свързан и неговият колега, виолончелистът Лъчезар Костов, солист-оркестрант в симфоничния оркестър на Сан Антонио. Двамата дълги години музицират като сонатно дуо.

На 25 октомври в Балабановата къща най-големият струнно-лъков инструмент ще има своята сцена. С концерта „Bass stage” контрабасистката проф. Петя Бъговска ще представи свои възпитаници. Последното заглавие в програмата на фестивала носи полъх от далечния Изток – „България среща Япония”. Мила Павлова ни запознава с подробности около събитието:

Имам щастието да бъда изпълнител в този концерт с талантливата пианистка Аями Файт. Преди години с нея имахме изява в София. Едната част от концерта, в която двете свирим, е посветена на японската музика. Ще я съчетаем с българската чрез „Ева квартет”. Програмата на „Дни на музиката в Балабановата къща” предвижда и майсторски класове на Виктор Вълков, Лъчезар Костов и Иво Станков. Осигуряваме ги безвъзмездно за младите музиканти на България. Нашата цел е срещайки ги с известни изпълнители, да им дадем стимул за по-нататъшна реализация.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00