„Властелинът на пръстените“ „оживява“ в уникален проект на сцената на „Арена Армеец“

БНР Новини
Снимка: arenaarmeec.com

Епичната трилогия „Властелинът на пръстените“ по книгата на Джон Роналд Руел Толкин ще бъде представена у нас в невиждан формат. На огромен 25-метров екран в HD проекция музиката ще бъде изпълнена в пълен синхрон с картината. Общият брой на музикантите, които ще излязат на сцената на „Арена Армеец“, наброява 250 – Симфоничният оркестър на БНР, смесеният и детският хор на радиото и Хорът на софийските момчета. Благодарение на един от организаторите – Петър Димитров, успяваме да надникнем зад кулисите на този мащабен спектакъл:

“Lord Of The Rings in concert“ е съчетание на две от най-конвертируемите изкуства – кино и музика. На сцената на зала „Арена Армеец“ на 5 декември ще чуем и видим нещо, което не се е случвало до момента. Музиката на Хауърд Шор към „Властелинът на пръстените“ е написана с един много интересен подход. Използвал е най-различни чудати инструменти – огромна наковалня, на която се свири с парен чук, нарязани на спирала чинели, за да издават определен звук. „Дистресд пиано“, както го нарича самият Шор, представлява само лирата на пианото, на която се свири с вериги. Композиторът е въвел тези модификации, за да получи търсения звук. За концерта внесохме японски тайко барабани. Синхронизацията между звук и картина се осъществява със специална техника, която пристига от Германия. За улеснение на диригента освен партитура, той има разположен пред себе си видео екран със светлинни индикации. Прожекцията на филма ще е със субтитри на български език. Екранът се намира над оркестъра. Нашите инженери са се погрижили за изключително добрата видимост от всеки един ъгъл.


Изборът на оркестъра на БНР не е случаен. Поради изключително високия професионализъм на състава мениджмънтът на проекта и самият Хауърд Шор се спират на него. Капацитетът на залата е 7000 места. Оркестърът на БНР ще бъде воден от концертмайстора на Мюнхенските симфоници Мариан Краев, който е германец от български произход.

Подготвено е оборудване от около 60 тонколони и над 30 суббуфера, за да може публиката да се наслади на едно напълно реалистично изживяване.

В следващите две години почитателите на епичната сага могат да очакват концертни изпълнения и на другите две части от трилогията. Петър Димитров разказва историята на проекта:

Преди около 12 години Хауърд Шор започва да изпълнява едно произведение, което се нарича „Lord Of The Rings symphony“. Това е музиката към филма превърната в шестчастна симфония. Изпълнява я по целия свят с различни оркестри, като по време на концертите на екран прожектират снимки от филма. Виждайки един друг подобен проект, той отива в „New line cinema“ и взима правата върху лентата. Така Хауърд Шор създава “Lord Of The Rings in concert“. Очакваме високопрофесионален международен екип начело с диригента Давид Райц и любимото сопрано на композитора Кейтлин Луск. Супервайзерът Джеф Марковиц ще следи за качеството на провеждане на продукцията. Той е носил отговорност за реализацията на други касови хитове в същия формат – „Карибски пирати“, „Матрицата“… Очакваме технически екипи от Англия и Германия. Всички участници ще обединят сили, за да се осъществи премиерата на това изключително шоу у нас.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Художникът Валери Ценов: Една картина трябва да бъде започната с любов и завършена с благост

Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..

публикувано на 18.12.18 в 08:00
Снимка: Матю Мърфи

Искрица Огнянова: „Мисията на Art Without Borders New York е да вдъхновява“

Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..

публикувано на 15.12.18 в 08:00

Стоян Николов-Торлака: Северозападният човек ще помогне на всеки, но пък няма да му спести мнението си

Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..

публикувано на 12.12.18 в 12:59

„Родопски отражения“ – документален филм за душата на Родопите

В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..

публикувано на 11.12.18 в 11:35

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отбелязва 140 години от основаването си

За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..

публикувано на 10.12.18 в 11:38

Студенти от Великотърновския университет разкрасяват градската среда

През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..

публикувано на 07.12.18 в 13:45

Просфорните печати – ключов елемент на църковния живот и част от богатото културно наследство на българите

Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..

публикувано на 05.12.18 в 11:07