С формата „Opera in cinema” се открива Новогодишният музикален фестивал в НДК

БНР Новини
Снимка: БУЛФОТО

С настъпването на декември идва време за традиционния Новогодишен музикален фестивал в НДК. Началото му съвпада с най-очакваното оперно събитие в света – откриването на сезона на миланската „Ла Скала”, което определя основните тенденции по отношение на режисура, сценография и костюми в жанра. Датата е 7-и декември, а събитието е специално поради още един факт – това е последният спектакъл на Даниел Баренбойм като музикален директор на „Ла Скала”. Чрез формата „Opera in cinema”, директното излъчване на единствената опера на Бетовен – „Фиделио” от престижния театър ще може да се види у нас в кино „Люмиер”.


Друга основна цел на форума е да представя едни от най-добрите постановки от оперните театри в страната. Тази година сред тях е „Трубадур” на Русенската опера с диригент Найден Тодоров. Спектакълът е планиран за 10-и декември, а в главните роли на Вердиевия щедьовър ще се превъплътят солисти от Ла Скала. Единият от тях – Марио Меланини, е участвал в дебютното издание на фестивала преди 28 години, а баритона Александър Крунев ще видим като Граф ди Луна. За провокациите към меломаните разказва Огнян Драганов – главен режисьор на Русенска опера:

„Интересното в тази творба е, че има някои неуточнени моменти в развитието на сюжетната линия. Това дава по-голяма свобода в режисьорската интерпретация. Подготвил съм любопитни хрумвания – известен български художник ще представи бодиарт. Любовта между героите ще придобие образ от плът и кръв, пресъздаден от актриса. Придържам се към класическия прочит на спектакъла. Новата сценична версия, която подготвям, съчетава традиционен декор със силата на изображението чрез проекция.”

Новогодишният музикален фестивал е домакин на дългоочаквания благотворителен концерт на оперната дива Райна Кабаиванска. Основната заслуга за него е на Нов български университет, а патрон е президентът на Република България Росен Плевнелиев. Организационният секретар на форума, Марияна Василева, разказва за някои от акцентите:



„В програмата има доста „изкушения” от света на камерната музика. Те са плод на стремежа ни да разнообразим този тип концерти. Искаме да покажем в друга светлина камерния жанр, да обогатим връзката изпълнител-публика. Ще спомена изявата на квартет „Лàнер” – тя е под патронажа на посланика на Унгария. Това е нов, изключително интересен и елитен състав. Подготвил е програма, която ще ни пренесе в епохата на салонната музика от края на XIX в.”

Новогодишните музикални празници на НДК включват 15 заглавия, сред които клавирни рецитали, етно джаз и органов концерт. БНР също дава своя принос към фестивала с участие на детския хор на 20-и декември под диригентството на Венеция Караманова. И в това издание не са пропуснати важните дати през изминалите 12 месеца – годишнините на Борис Христов, Панчо Владигеров, Рихард Щраус, както и тази от основаването на НМУ „Любомир Пипков”.

Грандиозната кулминация на този пъстър музикален букет ще настъпи в първия ден от новата година. Както се подразбира от темата „Духът на Франция”, концертът ще предложи образци на най-високите постижения във френската класика. Пълната програма на НДК и фестивала може да видите тук.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00