Иван Камбуров – известният музикален историк, просветител, критик и дългогодишен сътрудник (още от първите години на Радио София), издава своята уникална книга през 1936-а г. С идеята да ограмоти слушателите и да ги привлече към музикалните радиопрограми.
Днес тя е библиографска рядкост, малцина дори са чували за нея. Леко, сбито и забавно, авторът представя изкуството музика, най-важните епохи от нейната история, музикалните жанрове, човешки гласове и инструменти, Различните видове оркестри и камерни ансамбли, често употребяваните музикални термини и малък речник на известните композитори.
А ето и как препоръчва практическото използване на „Съветника”:
Когато ще бъде предадена по радиото една Бетовенова симфония, например, радиослушателят ще прочете в тази книга определението за симфонията като музикална форма и за особеностите на Бетовеновите симфонии – тогава той ще я слуша по друг начин. Тя, която по-рано го е отегчавала с нейните без връзка части и мелодии, сега, знаейки нейните белези като музикална творба и как е тя изградена – ще я слуша с голям интерес, ще му се представи в друга светлина. Той ще я възприеме като нещо цялостно и завършено и ще получи повече наслада от нея…
В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..
Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..
В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..
Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..
Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..
Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура. Според учени разпределянето на времето,..
Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..