Приказният Дворец на дожите

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

През 1305 година , по предложение на един от управниците на Венеция, дожът Себастиано Дзиани, е построен нов дворец в готически стил – известният днес Дворец на дожите – и до днес една от най-красивите сгради в града. Долната му част е построена върху множество колони. Три от тях символизират опорите на държавата. Те се различават от останалите по това, че над капителите им са изобразени скулптури на личности от Стария завет. Колонадите над тях са свързани с арки. Във вътрешната част на фасадата се простира открита лоджия – това е вид закрита тераса, украсена с мраморна дантела. Над нея се извисяват фигури на ангели.
На единия от двата балкона в централната част на сградата се показвал дожът, когато трябвало да произнесе реч. Над тях се извисяват скулптури, символи на Правосъдието и Венеция.
Към вътрешността на палата отвеждала Стълбата на Гигантите. Нарекли я така, заради двете големи статуи на Нептун и Марс. Те показвали могъществото на Венецианската република по суша и море. На Стълбата се провеждали тържества, чествания и церемонии. Най-пищни били тези, на които избирали главния дож, този, който управлявал Венеция.
Многобройните вътрешни помещения на двореца са богато украсени с дървени панели, великолепни позлатени резби, чудесни картини, рисувани от най-добрите венециански майстори. Век по-късно построили и останалите помещения, в които се събирали дожите. На първия етаж разположили съдебните кантори, канцеларията и Морското управление. Над тях били избирателната палата и апартамента на дожа. В тях се влизало по великолепна стълба, направена от чисто злато. Тук се намира най-голямата зала в цяла Италия - тази на Големия съвет, с дължина 54 метра. Тя е украсена с картини на Якопо Тинторето и Паоло Веронезе.
Дворецът на дожите се смята за едно от най-значителните архитектурни постижения на Венеция.
Още за Двореца на дожите и за пищния палат Ка Д ‘Оро в приказния италиански град ще научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца”.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коледна приказка в Детското.БНР

Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..

публикувано на 15.12.18 в 09:05
Юлия Спиридонова-Юлка с новата коледна книжка

Юлия Спиридонова-Юлка: Малките читатели са добри деца и агентите на Дядо Коледа знаят това

В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..

публикувано на 12.12.18 в 10:43
Весела Фламбурари

Коледните приказки на Весела Фламбурари

В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..

публикувано на 08.12.18 в 10:50
Янг Лин, герой от романа „Водният предел“

Храбрите крадци

Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..

публикувано на 05.12.18 в 09:15

Космонавт - една от най-мечтаните професии

И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..

обновено на 03.12.18 в 10:55

Приказки и истории от любими автори

Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..

публикувано на 02.12.18 в 08:30
Вокална група „Радиодеца” в Първо студио на БНР.

Музика и съвременно изкуство в Детското.БНР

Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..

публикувано на 30.11.18 в 08:20