Композиторът на рок и симфонична музика Васил Бележков: „Не аз избрах музиката, а тя мен”

Снимка: wikipedia.orgКомпозитор, който пише рок, джаз и симфонична музика, вдъхновена от българския фолклор – това не е често срещано явление. Наскоро младият Васил Бележков получи поредното признание за своята дарба – той спечели втора награда на Международния конкурс за написване на симфонично произведение в размер 7/8. Премиерата на Симфонични вариации „Китчице, буйна лобода” – творбата, която му донесе приза, бе осъществена от Софийска филхармония под палката на Мартин Пантелеев.

Музикалната биография на Васил Бележков започва през 1994 г. Тогава той взима първите си уроци по китара, а само два-три месеца по-късно прави опити да пише своя собствена музика. Тези напълно аматьорски първи стъпки още повече засилиха интереса ми към композицията – казва Васил. Оттам нататък той смело върви по пътя, който сам решава да следва. Не аз избрах музиката, а тя мен и аз съм проводник на нейната енергия чрез творчеството си – убеден е той.

Успоредно с влечението си към симфонична музика и фолклор, младежът започва да слуша стилове като рок и метъл, а сред любимите му групи са Deep Purple, Pink Floyd и Metallica. От 2009 г. Васил Бележков е китарист в група „Епизод”, а по-късно функцията му става двойна – той изпълнява клавирната партия в някои от песните на бандата. Музикантът дава своя принос към създаването на музиката от последния албум на „Епизод”, който носи името „Моята молитва”. Васил Бележков сподели подробности за работата си в групата, както и за тази извън нея:

Досега съм написал една песен – казва се „Бащин съвет” по текст на Стефан Стамболов. Вече имаме две почти готови нови песни, които ще включим в новия албум, но все още е рано да разкривам повече. Вокалистът ни приключи записите по втората в края на миналата седмица. Освен работата ми като рок музикант, вече втора година преподавам китара в център за музикални изкуства. В момента имам около десетина ученици, като най-малкият е на шест, а най-големият на 32 години. Занимавам се с хора от всякаква възраст, които обичат музиката. Някои идват при нас, ръководени от желанието да разнообразят ежедневието си, а други мечтаят да станат професионалисти.

Как „превключва” от високите децибели на рок и метъл звученето, към лирична и емоционална музика? Каква атмосфера е нужна за създаването на симфонична творба, пресъздаваща природни картини?


Обичам да остана насаме със себе си, било то вкъщи или някъде сред природата. Върху листа хартия изливам целия поток от идеи в главата ми, а лаптопът помага в последната фаза от процеса. Чрез него разписвам партитура от двадесет или тридесет гласа. Композирам симфонична музика когато дойде лятната ваканция. По този начин си почивам.




В момента Васил и колегите му от „Епизод” продължават да представят DVD-то по случай 25-годишнината от основаването на групата. Ангажиментите му, свързани с рока, не пречат на младия музикант да се явява на различни конкурси за художествена музика. Двукратен финалист е в Монтана, където има конкурс за написване на музика за духов оркестър на името на Дико Илиев. Сред отличията му е приз за „Активна творческа дейност” от анкетата „Музикант на годината” на БНР.


Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00