Приказки от Замъка на чаплата

БНР Новини

Господарят на замъка Химеджи се разболява тежко и неговият наследник решава да подари сервиз от десет скъпоценни порцеланови чинии на върховния главнокомандващ, за да е сигурен, че ще получи замъка. Чиниите се пазят при Окику, годеницата на наследника. Главният придворен, обаче, също иска Химеджи затова открадва една от чиниите и се опитва да убеди Окику заедно да измамят наследника. Окику отказва да предаде годеника си. Придворният я обвинява, че е откраднала скъпата чиния и за наказание я хвърля в кладенеца. Тогава се чува призрачен глас, който брои до девет, а после страховито изпищява. От кладенеца се показва духът на Окику и придворният застива на място, неспособен да помръдне..
Това е народна приказка, изпълнявана като пиеса от куклените театрални трупи „Нингьойорури” - най-старият куклен театър в Япония. Той е създаден в края на XIV век от свещеника Хякудаю в светилището на малкия остров Аваджи. Куклите (на японски „нингьо”) имат глава, тяло и костюм. Главният кукловод управлява главата и дясната ръка на куклата, вторият кукловод управлява лявата ръка и подава различните предмети, а третият - управлява краката. При някои кукли се движат също очите, веждите и устата. Пиесите в кукления театър „Нингьойорури” разказват исторически събития или приказки за духове. Понякога двете са така преплетени, че не могат да се разделят, като историята за Окику и замъка Химеджи.

Още за японския куклен театър и за Замъка на чаплата, Химеджи ще научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца”.




21 март   



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коледна приказка в Детското.БНР

Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..

публикувано на 15.12.18 в 09:05
Весела Фламбурари

Коледните приказки на Весела Фламбурари

В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..

публикувано на 08.12.18 в 10:50
Янг Лин, герой от романа „Водният предел“

Храбрите крадци

Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..

публикувано на 05.12.18 в 09:15

Приказки и истории от любими автори

Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..

публикувано на 02.12.18 в 08:30
Вокална група „Радиодеца” в Първо студио на БНР.

Музика и съвременно изкуство в Детското.БНР

Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..

публикувано на 30.11.18 в 08:20

Пагодата на ароматите

Комплексът „Пагодата на ароматите“ във Виетнам се състои от няколко различни сгради. От двете страни на голямата му порта стоят статуи на коленичили слонове, а по-навътре в постройката е голямата зала за обреди. Следва пагодата „Райската кухня“, известна със своята камбанария, и специалната „Зала на трите скъпоценни камъка“. Там отсядат будистите,..

публикувано на 28.11.18 в 08:30

„Шарена торба с днешни приказки“ – свят от съвременни приказни герои

Имате ли познато магаре, чиято майка непременно иска да го уреди с победа в конни състезания? Ако отговорът ви на този въпрос е положителен, значи можете да си представите колко актуални са историите в книжката с днешни приказки на професор Банко П. Банков. „Пижамата на тигърчето“, „Щурчова мечта“ и „Преди да пораснеш“ са по-предишни книги с приказки от..

публикувано на 27.11.18 в 10:15