Господарят на замъка Химеджи се разболява тежко и неговият наследник решава да подари сервиз от десет скъпоценни порцеланови чинии на върховния главнокомандващ, за да е сигурен, че ще получи замъка. Чиниите се пазят при Окику, годеницата на наследника. Главният придворен, обаче, също иска Химеджи затова открадва една от чиниите и се опитва да убеди Окику заедно да измамят наследника. Окику отказва да предаде годеника си. Придворният я обвинява, че е откраднала скъпата чиния и за наказание я хвърля в кладенеца. Тогава се чува призрачен глас, който брои до девет, а после страховито изпищява. От кладенеца се показва духът на Окику и придворният застива на място, неспособен да помръдне..
Това е народна приказка, изпълнявана като пиеса от куклените театрални трупи „Нингьойорури” - най-старият куклен театър в Япония. Той е създаден в края на XIV век от свещеника Хякудаю в светилището на малкия остров Аваджи. Куклите (на японски „нингьо”) имат глава, тяло и костюм. Главният кукловод управлява главата и дясната ръка на куклата, вторият кукловод управлява лявата ръка и подава различните предмети, а третият - управлява краката. При някои кукли се движат също очите, веждите и устата. Пиесите в кукления театър „Нингьойорури” разказват исторически събития или приказки за духове. Понякога двете са така преплетени, че не могат да се разделят, като историята за Окику и замъка Химеджи.
Още за японския куклен театър и за Замъка на чаплата, Химеджи ще научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца”.
21 март
Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..
В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..
Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..
Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..
Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..
Комплексът „Пагодата на ароматите“ във Виетнам се състои от няколко различни сгради. От двете страни на голямата му порта стоят статуи на коленичили слонове, а по-навътре в постройката е голямата зала за обреди. Следва пагодата „Райската кухня“, известна със своята камбанария, и специалната „Зала на трите скъпоценни камъка“. Там отсядат будистите,..
Имате ли познато магаре, чиято майка непременно иска да го уреди с победа в конни състезания? Ако отговорът ви на този въпрос е положителен, значи можете да си представите колко актуални са историите в книжката с днешни приказки на професор Банко П. Банков. „Пижамата на тигърчето“, „Щурчова мечта“ и „Преди да пораснеш“ са по-предишни книги с приказки от..