От 1309 година, в продължение на близо 70 години, столицата на папите е в Авиньон. Папа Бенедикт XII заповядал да разрушат стария епископски дворец и на негово място да бъде издигнато високо и масивно здание с дебели стени, манастир и кули. Главата на църквата имал нужда от сигурно убежище и същевременно от внушително и красиво място.
Папският дворец в Авиньон е една от най-големите и най-важните средновековни готически сгради в цяла Европа. Сградата е поръчана на един от най-добрите архитекти от онова време Пиер Поасон. Той издигнал и Папската кула, където е спалнята на папата и стаята му за аудиенции. Там е поместена и съкровищницата с несметните богатства на Папството.
Отвътре стаите и залите криволичат в истински лабиринт. Те са богато украсени с фрески, дървени тавани, гоблени, картини и скулптури. Една от най-важните зали на целия Папски дворец е просторната Зала на Консисторията - Върховният съвет и Върховният съд на папството.
При управлението на следващите трима наследници на папския престол, папският дворец нееднократно бил преустройван и разширяван. Построен е и Новият папски дворец с часовникова кула. Фреските в стаите му са възложени на италианските майстори Симоне Мартино и Матео Джованети от Витерб.
Още за чудесата на Авиньон, както и за красивите вази от Малага, можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца”.
28 март
Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..
В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..
В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..
Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..
И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..
Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..
Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..