До Страната на спокойствието, Хълма на кръстовете и Тюркоазената църква, с капка син кехлибар в ръка

БНР Новини
"Куршска коса" е уникален природен паметник, почти 100-километрова уникална пясъчна ивица с дюни и борови гори, която разделя морето от Куршския залив.

Къде се намират тези невероятни места? – В Европа, на север! Там селищата носят странни за българското ухо имена: Нида, Каунас, Паланга, Паневежис. Имената на реките също звучат необичайно за нас. При град Каунас преминава река Нямунас, а когато в нея се влее и бързотечната Нерис, Нямунас направо става неузнаваема. Нямунас– на местния език. За другите държави това е Неман!

Добре дошли в Литва! Българският турист все още малко познава тази част на Европа. Което не пречи там да се стичат хиляди туристи от цял свят, особено по Великденските празници! Неповторимо е усещането човек да следва търпеливата колона от поклонници, които бавно, стъпка по стъпка, изкачват Хълма на кръстовете. А туристите продължават да носят от всички кътчета на земята интересни по форма и размер християнски реликви, чиито брой отдавна надхвърля 200000!

Ако за нас Литва е предимно столицата Вилнюс, писатели като Томас Ман много отдавна са открили Страната на спокойствието. Известният носител на Нобелова награда нарича селцето Нида „най-прекрасното място на земята” и след славата на романа „Буденброкови”, си купува място в Нида. Построява къща. Там работи необезпокояван върху творбата „Йосиф и неговите братя”. Сега домът на писателя е превърнат в музей.

Нида наистина е удивително място: дълга пясъчна ивица, така наречената „Куршска коса”. а от двете страни – вода. Има много легенди как е възникнало това необикновено творение на природата. Ще чуете приказни истории за великани, рибари, хубавици, богини… Може да си направите снимка край скулптурата на богинята Юрате. Да послушате трогателната легенда за любовта й с красивия рибар от сушата Каститис, на когото показала подводния си кехлибарен дворец. Любовта между богиня и простосмъртен силно разгневила върховния бог Перкунас. Той разрушил кехлибарения замък, убил младежа и приковал завинаги Юрате. Тя, разказват литовците, продължава да тъгува, а сълзите й се превръщат в скъпоценни кехлибарени капки, които и днес хората намират по брега. Най-големите щастливци откриват дори капки син кехлибар, изключително красив, много рядък и ценен, затова пък е знак за щастие в любовта и за късмет във всичко.

Не само за Тюркоазената църква, за още много литовски храмове и интересни места ще ни разкаже пътешественикът Георги Христов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Премиера на „Дафнис и Хлое”, Париж 1912 г., декор - Леон Бакст.

Митологични образи: Дафнис и Хлое

В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..

публикувано на 03.02.22 в 07:50

Морският жаргон

Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..

публикувано на 21.08.20 в 14:16

Петър Делян като историческа фигура и романов герой

В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..

публикувано на 20.08.20 в 09:05
Ритуални танци от преди последното заледяване на Централна Европа – праисторически запис в пещерата „Марура“

Премълчаната история на магичните знаци от българската непреходност

Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..

обновено на 30.07.20 в 09:57
Картина от Стоян Венев

За тънкио намек и дебелио край

Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..

публикувано на 07.07.20 в 18:03

По-добре късно, отколкото… рано

Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура.  Според учени разпределянето на времето,..

публикувано на 01.07.20 в 09:42

Генерал Владимир Заимов – трагичната участ на един български военен командир

Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..

публикувано на 25.06.20 в 10:07