Две изложби – от Лувъра и Стара Загора, си дават среща в София

БНР Новини
6
Снимка: БТА

В Националния археологически институт с музей (НАИМ) при БАН е представена изложбата „Сребро от Лувъра. Съкровището от Боскореале”. Това е първата експозиция у нас от световния музей за последните 30 години. Тя идва в отговор на мащабната изложба „Епопея на тракийските царе – археологически открития в България”, която бе открита в средата на април в Лувъра и се радва на голям успех. Боскореале е селище в Италия,  намиращо се съвсем близо до  древноримските градове Помпей и Херкулан. Повече подробности за съкровището от Франсоаз Готие, директор на Департамента по гръцка, етруска и римска античност в Лувъра:

Открито през 1895 година в римска вила в околностите на Помпей, погребана под пепелта на изригналия вулкан Везувий, съкровището от Боскореале, което съдържа златни бижута, тоалетни принадлежности и стотина сребърни домакински съда, създадени през Първи век от нашата ера, показва по забележителен начин финеса на един от най-блестящите периоди на римското златарство. И ние, в страната на съкровищата, сметнахме, че ще бъде интересно при тази изложба, организирана от Лувъра в България, да поднесем на българската публика възможността да съпостави тази ценна сбирка от съдове със сребърни предмети, открити на българска територия, в някогашните римски провинции Мизия и Тракия. Така публиката в София ще може да наблюдава адаптацията и развитието на римските модели в контакт с местните традиции, наследени от бившето Одриско царство.

Как е попаднало съкровището от Боскореале в Лувъра? Барон Едмонд дьо Ротшилд купува по-голямата част от него, за да го дари на престижния музей. През годините то се съхранява в кралските апартаменти на двореца. Сега в София могат да се видят 30 предмета от сбирката – главно съдове за хранене и пиене. Има и чифт златни обеци с инкрустации от зелено стъкло. Те принадлежат на жена, загинала заедно с още двама мъже при изригването на вулкана. Дали тя е Максима, чието име е изписано върху част от намерените там предмети – това все още остава загадка.

Заедно с тази изложба в НАИМ бе открита и експозиция с артефакти от Регионалния исторически музей в Стара Загора. В нея е представена красива колекция от 118 предмета, принадлежали на богати тракийски аристократи. Те са намерени във вила от Римския период, построена в Първи век след Христа в местността Чаталка в близост до Стара Загора.

В културните ценности от изложбата има емблематични за нашия музей и град експонати – например бронзовия шлем-маска от Чаталка, който неслучайно е и на нейния афиш. Той има богата история на гостувания в редица страни на Европа и Азия – разказва Агел Динев, директор на музея. – Последното му гостуване бе в международна изложба в Острава, Чехия, от декември 2014 до март 2015. Там той се радваше на изключително внимание от страна на посетителите. В сегашната експозиция е включен и уникален меч, украсен със злато, с нефритена скоба с изображения на дракон, която категорично показва далекоизточния произход на оръжието. Датировката на предметите е от І-ІV век от н.е. – класическия период на римската античност по българските земи.

Своеобразен мост между двете изложби прехвърля богато орнаментирана сребърна чаша тип „Боскореале”, открита на 4 км западно от Стара Загора. Подборката от Лувъра може да се види до 23 август, а тази на музея от Стара Загора – до 10 септември.

На горния ред от галерията със снимки: Експонати от изложбата „Сребро от Лувъра. Съкровището от Боскореале”.
На долния ред: Предмети от експозицията "Римската вила при Чаталка. Богатството на един тракийски аристократ" на Регионалния исторически музей – Стара Загора.


Снимки: НАИМ при БАН, БГНЕС, БТА



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Художникът Валери Ценов: Една картина трябва да бъде започната с любов и завършена с благост

Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..

публикувано на 18.12.18 в 08:00
Снимка: Матю Мърфи

Искрица Огнянова: „Мисията на Art Without Borders New York е да вдъхновява“

Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..

публикувано на 15.12.18 в 08:00

Стоян Николов-Торлака: Северозападният човек ще помогне на всеки, но пък няма да му спести мнението си

Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..

публикувано на 12.12.18 в 12:59

„Родопски отражения“ – документален филм за душата на Родопите

В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..

публикувано на 11.12.18 в 11:35

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отбелязва 140 години от основаването си

За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..

публикувано на 10.12.18 в 11:38

Студенти от Великотърновския университет разкрасяват градската среда

През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..

публикувано на 07.12.18 в 13:45

Просфорните печати – ключов елемент на църковния живот и част от богатото културно наследство на българите

Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..

публикувано на 05.12.18 в 11:07