„Силен дъжд. Сутрешна мъгла” – под това заглавие от 28 май до 20 юни в София ще се проведе международният фестивал на визуалните и пърформативните изкуства ДОМА. Това е трето издание на феста. Във фокуса на първото бе изкуство от Южна Корея, на второто – от Русия. Сега българската публика очаква десант от над 40 артисти от Нордика – имагинерна страна, съставена от пет държави: Финландия, Дания, Исландия, Норвегия и Швеция. Повече подробности от Мартина Стефанова – продуцент на проекта:
За първа година разширихме програмата в толкова дълъг период. Имаме изложби, работилници, пърформанси на артистите, които участват. Наблегнали сме на дискусионната програма, която включва дебати по теми на съвременното изкуство с гост-лектори от Нордския регион. На 2 юни ще има дискусия за независимите артпространства. Поканили сме едни от водещите директори на такива пространства от Севера, артисти от България и от Белград. Имаме кинопрограма по време на целия фестивал. Това ще бъдат филми от държавите във фокус: Финландия, Дания, Исландия, Норвегия и Швеция.
Да опознаем този регион ще помогне дискусията „Скандинавия отвъд клишетата”. А Катедрата по скандинавистика в Софийския университет е подготвила тридневен форум, посветен на Нобеловия лауреат Кнут Хамсун.
За децата е предвидена специална програма в уикенда на 30 и 31 май. Първият ден е посветен на викингите, вторият - на елфите и троловете. Ще има игри, танци, детски филми, приказки, работилница за анимация, уникална исландска електронна игра за малки и големи…
7 юни пък е под знака на кулинарията. В пространствата на бившия хладилен завод „Мраз” желаещите могат да се насладят на неделен скандинавски брънч. Цял ден ще готвим, ще дегустираме абсолютно безплатно, ще слушаме музика – отбелязва Мартина Стефанова.
И още:
Също така е интересно да се каже, че на 20 юни е закриването на фестивала, което съвпада с мидсъмър – Фестивала на скандинавския север, когато е честването на лятното слънцестоене. Тогава се пали едно голямо чучело, което символизира плодородието на земята. Хората там танцуват в кръг, пеят песни, ядат специални палачинки. Ще танцуваме и тук, ще има музика, ще плетем венци от цветя, ще честваме по един но интересен, доста хипарски начин, този празник.
Входът за всички събития е свободен, с изключение на откриващото парти на 29 май, петък, в хладилния завод „Мраз”. За него пристига специално прочутият норвежки диджей Линдстрьом. Това безспорно е голямо постижение за организаторите.
Снимките са предоставени от организаторите от
ДОМА Арт Фест
Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..
Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..
Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..
В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..
За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..
През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..
Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..