Вяра Иванова е певица, автор на песни, текстописец и преподавател по музика в Глазгоу, Великобритания. Какво да очаквате от нея като изпълнител? Много искреност, предадена чрез музика, която ще ви накара да се замислите за красивите мигове с вашите близки.
В тийнейджърска възраст започнах да се интересувам от китари и връзката между музиката и човешките взаимоотношения. Започнах да пиша песни и да си акомпанирам. По-късно с мои колеги от колежа в Единбург формирахме групата „Who’s your mama now”. Ние бяхме интернационална банда, а аз пишех музиката, която изпълнявахме. Направихме доста успешни турнета в Португалия. След като пребивавах известно време в Единбург, аз се преместих в Глазгоу, за да продължа музикалното си образование. Продължаваме да сме в страхотни взаимоотношения и най-вероятно и за в бъдеще ще работим заедно.
През 2013 г. Вяра Иванова представя мини албума „Лекуваш“. Демонстрационната версия на една от песните в него – „Баба“, се превръща в хит в музикалната платформа Soundcloud и става визитна картичка на авторката. Ето и историята на създаването:
Имам снимка на моята баба, която стоеше в кухнята в квартирата ми в Единбург. Погледът ми попадна върху нея и си спомних различни думи, които тя ползваше. Те не се употребяват често в съвременната българска реч, освен когато се търси хумористичен ефект. Реших, че ще е забавно да включа част от речника й в песен. Баба ми вече беше починала и исках това да е един хубав начин да си спомням за нея. Записах демо версията за около два часа и след това я качих в платформата “Soundcloud” . Много хора разпознаха в тази песен своите баби и се върнаха към спомените от детството.
От 2009 г. Вяра Иванова преподава пеене, писане на песни и теория на музиката в Обединеното кралство.
Много обичам да работя с деца, въпреки че се занимавам и с възрастни – разказва тя. – Имам и ученици от България. Държа да правя връзката между теория и практика – тя спомага за добро владеене на вокалния апарат. Учим се да създаваме музика, защото според мен е важно да можеш да работиш творчески с инструмента си. Особено с децата е много интересно - отключиш ли веднъж интереса им, нямат спирачки. Имала съм случаи, в които са казвали на родителите си, че искат да станат като Вяра. Това невероятно ме радва. Смятам, че сме отговорни за всички деца около нас, не само за нашите собствени. Трябва да се грижим за тяхната култура и за развиването на таланта им.
Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..
Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..
Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..
За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..
Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..
Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..
Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..