Международният фестивал на православната музика в Поморие набира все по-голяма популярност

СнимкаКрасивата природа по Българското Черноморие и изгодните оферти не са единственото, което привлича туристи от цял свят по нашите ширини. Ентусиасти от страни като Русия и Финландия планират почивката си в България, така че да съвпадне с едно определено събитие, а именно – Международния фестивал на православната музика „Св. Богородица – Достойно есть”. Родил се като идея през 2003 г. и започнал реализацията си година по-късно, през месец юни той ще се състои за 12-и път в Поморие. Откриването е на 10-и юни, а провеждането на форума винаги съвпада с празника „Св. Богородица – Достойно есть”, който Православната църква отбелязва тържествено на следващия ден. Артистичният директор на фестивала Йорданка Туджарова разказва неговата история:

Всичко започна като една мечта, която намери отклик в три институции – в Сливенска митрополия благодарение на негово Високопреосвещенство митрополит Йоаникий. Получихме съдействие от общината – тогавашният кмет на Поморие реши, че е хубаво да се осъществи подобен събор на православната музика. Хор „Славянска беседа” също допринесе за създаването на празника.

Миналата година на сцената на фестивала се представиха участници от шест страни, в това число и България. Това лято интересът към събитието е още по-силен:

От седем страни ще посрещнем гости, като най-многобройни са българските състави – разказва Йорданка Туджарова. Имаме формации от Русия, Украйна, Беларус, Румъния, Сърбия и Гърция. По някакво съвпадение, тази година хоровете са от православни страни. Минали сезони сме имали гости от Франция, Германия, Холандия… В това издание продължаваме една тенденция, която прокарахме в предишното – през 2014-а отбелязахме годишнината на Петър Динев, а сега имаме щастието да отдадем почит на Добри Христов. Не сме въвели задължителни песнопения от него, стараем се регламентът да е по-свободен. По своя преценка участниците могат да включат в програмата си църковно песнопение от Добри Христов. Останахме приятно изненадани, че много състави са уважили това наше желание. В последния фестивален ден, сборният хор, който организираме всеки път, ще изпълни четири негови творби.

Академичен хор „Гаудеамус” е от съставите, които не пропускат нито едно издание на Международния фестивал на православната музика „Св. Богородица – Достойно есть”. Ето какво разказа диригентът на ансамбъла Весела Гелева:

Първото ни участие в програмата бе през 2008 г. Това е от фестивалите, който хористите и аз очакваме с нетърпение. Със сигурност това е най-престижният форум за ортодоксална музика в България. Много се радвам, че община Поморие намира средства да го финансира, защото той заема важно място в духовния живот на страната ни.




По традиция Международния фестивал на православната музика „Св. Богородица – Достойно есть” не остава само на територията на Поморие. Той достига своята кулминация в последния ден от програмата (тази година на 14 юни). Тогава се отслужват празнични литургии в храмове в Бургас и Несебър с участието на всички хорове.

Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00